Amerika Qo‘shma Shtatlari Vakillar Palatasidagi demokratlar yetakchisi Hakeem Jeffri Davlat kotibi Marko Rubioga murojaat qilib, Cape Verde terma jamoasi darvozaboni Vozinhaning onasiga mamlakatga kirish va o‘g‘lining Jahon chempionati o‘yinini tomosha qilishiga ruxsat berishni so‘radi.
Ana Kandida Evora o‘g‘lining Ispaniyaga qarshi o‘yindagi ishtirokini tomosha qilish uchun AQShga sayohat qila olmadi, chunki viza olish uchun kafolat to‘lovi juda qimmat edi.
Yanvar oyida Cape Verde AQShga kirish uchun 15 000 dollargacha kafolat to‘lovi talab qilinadigan davlatlar ro‘yxatiga kiritilgan edi. Bu tartib Donald Tramp ma’muriyati tomonidan viza muddatini oshirib yuborishni kamaytirish maqsadida joriy qilingan.
O‘tgan oy Vashington Jahon chempionati chipta egalari uchun bu talabni bekor qilganini e’lon qildi, biroq shu paytgacha yuqori xarajatlar Evoraning 6 400 km masofani bosib o‘tishni rad etishiga sabab bo‘lgan edi.
“Men sayohat qilishni va o‘yinni tomosha qilishni juda xohlardim, lekin bu imkonsiz edi”, dedi u.
Uning o‘g‘lining Jahon chempionatidagi muvaffaqiyatini tomosha qila olmasligi kuchli reaksiyaga sabab bo‘ldi. “Hech bir ona farzandining tarix yozayotganini ko‘rish imkoniyatini boy bermasligi kerak”, dedi Jeffri ijtimoiy tarmoqlarda.
“Men Davlat kotibi Marko Rubiodan uning yakshanba kungi navbatdagi o‘yinda qatnashishini ta’minlash uchun qo‘lidan kelgan hamma narsani qilishni so‘radim”.
Davlat departamenti xodimi Evoraning viza uchun ariza bergani haqida ma’lumot yo‘qligini, biroq futbolchilarning qarindoshlari viza kafolatidan ozod qilinishi mumkinligini aytdi. Rasmiy “bu futbolchining oilasiga viza xizmatlarida yordam berish uchun faol ravishda murojaat qilmoqda” dedi.
Cape Verde darvozaboni Vozinha (haqiqiy ismi Josimar Dias) dushanba kuni Ispaniyaning kuchli hujumini to‘xtatib, butun dunyoni hayratda qoldirdi va o‘yin oxirida yig‘lab yubordi. Uning hissiyotlari onasining vizadagi muammo tufayli sayohat qila olmaganidan kelib chiqqan edi.
“Onam viza tufayli bu yerda bo‘la olmadi. Viza uchun pulni o‘z vaqtida topa olmadik va men uning bu yerda bo‘lishini juda xohlardim”, dedi u.
Turnirning dastlabki bosqichlari immigratsiya muammolari bilan bog‘liq. Somaliya hakami Omar Artan Jahon chempionati o‘yinlarini boshqarish uchun AQShga kirishiga ruxsat berilmadi. Eron terma jamoasining bir qator xodimlariga ham AQSh vizalari berilmadi.
Cape Verde futbol federatsiyasi prezidenti Mario Semedoning so‘zlariga ko‘ra, kichik davlatlar uchun sayohat, turar joy va chiptalar narxi juda yuqori. “Cape Verde rezidenti uchun Jahon chempionatiga sayohat qilish oson emas. Immigratsiya muammolarini hal qilish bilan birga, muxlislarning sayohat qilishiga sharoit yaratish yo‘llari bor”, dedi u.

Лидер демократического меньшинства в Палате представителей США Хаким Джеффрис обратился к госсекретарю Марко Рубио с просьбой разрешить матери вратаря сборной Кабо-Верде Возине въехать в страну и посмотреть игру сына на чемпионате мира.
Ана Кандида Эвора не смогла приехать на матч с Испанией из-за стоимости залога за визу для въезда в США.
В январе Кабо-Верде была включена в список десятков стран, граждане которых должны были вносить залог до 15 000 долларов для въезда в США по правилам, введенным администрацией Дональда Трампа для предотвращения превышения срока пребывания по визе.
В прошлом месяце Вашингтон объявил об отмене этого требования для держателей билетов на чемпионат мира, заявив, что хочет облегчить «легитимные поездки на предстоящий турнир». Однако к тому моменту высокие расходы уже заставили Эвору отказаться от поездки за 6 400 км в Атланту.
«Я бы очень хотела поехать и посмотреть матч, но это было невозможно», — сказала она.
Невозможность посетить США, чтобы увидеть героическое выступление сына на чемпионате мира, вызвала бурную реакцию. «Ни одна мать не должна упускать шанс увидеть, как ее ребенок творит историю», — написал Джеффрис в соцсетях.
«Я попросил госсекретаря Марко Рубио сделать все возможное, чтобы она смогла присутствовать на следующем матче в воскресенье».
Представитель Госдепартамента заявил, что нет записи о том, что Эвора подавала заявление на визу, но родственники игроков имеют право на освобождение от залога. Чиновник сказал, что Вашингтон «активно связывается с семьей этого игрока, чтобы помочь с визовыми услугами».
Вратарь Кабо-Верде Возина (настоящее имя Жозимар Диас) поразил мир, остановив мощную атаку Испании в дебютном матче сборной на чемпионате мира в понедельник, и расплакался после финального свистка. Его эмоции были вызваны тем, что мать не смогла приехать из-за визовых проблем.
«Моя мама не смогла быть здесь из-за визы. Деньги на визу мы не успели собрать, и я бы хотел, чтобы она была здесь», — сказал он.
Начальные этапы турнира омрачены иммиграционными проблемами: сомалийскому арбитру Омару Артану было отказано во въезде в США для обслуживания матчей. Ряду сотрудников сборной Ирана также было отказано в американских визах.
Для малых стран на чемпионате мира высокие расходы на поездки, проживание и билеты также являются проблемой, сказал Мариу Семеду, президент федерации футбола Кабо-Верде. «Для жителя Кабо-Верде нелегко поехать на чемпионат мира. Есть способы решить иммиграционные проблемы, одновременно создавая условия для поездок болельщиков», — отметил он.