Braziliya Oliy sudi seshanba kuni sobiq prezident Jair Bolsonaroning o‘g‘li Eduardo Bolsonaroni otasining davlat to‘ntarishiga urinish bo‘yicha sud jarayoniga aralashgani uchun to‘rt yilu ikki oyga qamadi. U AQShda yashaydi.
Sudyalar hay’ati Eduardo Bolsonaroni bir ovozdan aybdor deb topib, unga Trump ma’muriyatidan otasining ishiga aralashishni so‘ragani uchun to‘rt yilu ikki oy qamoq jazosi tayinladi. Sud qarori, shuningdek, uni sakkiz yil davomida davlat lavozimlariga saylanish huquqidan mahrum qiladi, ammo u qaror ustidan shikoyat qilishi mumkin.
Sud ma’lumotlariga ko‘ra, Eduardo, sobiq qonunchi, o‘tgan yili otasining sud jarayoniga noqonuniy aralashib, AQSh hukumatini Braziliya amaldorlariga sudni to‘xtatish uchun tahdid qilishga undagan. Prokurorlar Eduardoni “sud hokimiyati va boshqa hukumat idoralari amaldorlariga tahdid qilishda” aybladilar.
Sudya Alexandre de Moraes: “Braziliya federal deputatining o‘z mamlakatiga qarshi xorijda lobbi qilishi uning roli emas”, dedi. AQSh prezidenti Donald Tramp ham Braziliyaga katta tariflar joriy qilgan edi, ammo ular keyinchalik bekor qilindi.

Верховный суд Бразилии во вторник признал сына экс-президента Жаира Болсонару, Эдуарду Болсонару, виновным во вмешательстве в судебный процесс над его отцом по делу о попытке государственного переворота. Эдуарду проживает в США.
Коллегия судей единогласно признала Эдуарду Болсонару виновным и приговорила его к четырем годам и двум месяцам тюремного заключения за попытку привлечь администрацию Трампа к вмешательству в процесс. Приговор также лишает его права занимать государственные должности на восемь лет, но он может обжаловать решение.
Суд установил, что Эдуарду, бывший законодатель, незаконно вмешался в процесс в прошлом году, лоббируя правительство США с целью угрожать бразильским чиновникам, чтобы остановить суд. Прокуроры обвинили его в «угрозах судебным властям и чиновникам других ветвей власти».
Судья Алешандри ди Мораис заявил: «Не дело бразильского федерального депутата лоббировать за рубежом против собственной страны». Президент США Дональд Трамп также ввел высокие пошлины против Бразилии, которые позже были отменены.
Эдуарду Болсонару утверждает, что его усилия в Вашингтоне были направлены не на оправдание отца, а на принуждение Верховного суда Бразилии наказать чиновников, которые, по его мнению, не соблюдают конституцию. Он заявил, что его семья стала мишенью суда.