Vengriya parlamenti 15-iyun kuni bosh vazir lavozimida bo‘lish muddatini har biri to‘rt yildan ikki muddat bilan cheklovchi konstitutsiyaviy tuzatishni qabul qildi. 135 nafar deputat qo‘llab-quvvatlagan, 50 nafari qarshi ovoz bergan ushbu qaror, mamlakat siyosiy tizimida muhim o‘zgarishlarni anglatadi.
Mazkur norma yangi hukumat rahbari Peter Madyarning saylovoldi va’dalaridan biri bo‘lib, u avval ishlangan muddatlarni ham hisobga olgan holda orqaga qaytuvchi kuchga ega. Shu tariqa, Vengriyani 16 yil davomida boshqargan Viktor Orban hokimiyatga qayta olmaydi.
Tuzatishning o‘zi Peter Madyarning ham bosh vazir lavozimida ikki muddatdan ortiq qolishini cheklaydi. Bu esa unga 2034-yildan keyin hukumatni boshqarish imkonini bermaydi.
Bu Madyar partiyasi tashabbusi bilan konstitutsiyaga kiritilgan ilk o‘zgarishlar hisoblanadi. “Tisa” partiyasi konstitutsiyaviy ko‘pchilikka ega bo‘lib, bu unga asosiy qonunni o‘zgartirish imkonini beradi.
2026-yil aprel oyida Vengriyada parlament saylovlari bo‘lib o‘tgan edi. Unda Peter Madyar boshchiligidagi “Tisa” partiyasi g‘alaba qozongan. Madyar Viktor Orban o‘rnini egallab, bosh vazir lavozimiga kirishgan.

Парламент Венгрии 15 июня принял конституционную поправку, ограничивающую срок полномочий премьер-министра двумя четырёхлетними сроками. За поправку проголосовали 135 депутатов, против — 50, сообщает Politico.
Данная норма является одним из предвыборных обещаний нового главы правительства Петера Мадьяра и имеет обратную силу, учитывая ранее отработанные сроки. Таким образом, Виктор Орбан, руководивший Венгрией 16 лет, не сможет вернуться к власти.
Сама поправка также ограничивает возможность Петера Мадьяра оставаться на посту премьер-министра более двух сроков. Это не позволит ему возглавлять правительство после 2034 года.
Это первые изменения в конституции, инициированные партией Мадьяра. Партия «Тиса» обладает конституционным большинством, что позволяет ей вносить поправки в основной закон.
В апреле 2026 года в Венгрии прошли парламентские выборы, на которых победила партия «Тиса» во главе с Петером Мадьяром. Мадьяр сменил Виктора Орбана на посту премьер-министра.