Yevroparlament deputatlari Yevropa Ittifoqi hududida noqonuniy bo‘lgan chet el fuqarolarini chiqarib yuborish bilan bog‘liq qonunchilikka o‘zgartirishlarni ma’qulladi. 418 deputat qonun loyihasini yoqlab ovoz bergan bo‘lsa, 218 nafari qarshi chiqdi, 30 nafari betaraf qoldi.
Yangilangan qoidalar chiqarib yuborish jarayonlarini soddalashtirish va tezlashtirishga qaratilgan bo‘lib, inson huquqlari va xalqaro huquq standartlariga, jumladan, non-refoulement tamoyiliga (odamni xavf ostida bo‘lishi mumkin bo‘lgan mamlakatga chiqarib yuborishni taqiqlash) va ommaviy deportatsiyalarni taqiqlashga to‘liq rioya qilinadi.
Qonunga ko‘ra, milliy vakolatli organlar tomonidan Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatda noqonuniy bo‘lgan uchinchi davlat fuqarosiga nisbatan qabul qilingan qaytarish to‘g‘risidagi qaror, tegishli davlatni darhol yoki belgilangan muddatda tark etish majburiyati bilan birga keladi.
Chiqarib yuborish to‘g‘risida qaror qabul qilingan shaxslar hokimiyat organlari bilan hamkorlik qilishlari shart. Chiqarib yuborishga tayyorgarlik ko‘rish uchun ular individual baholash asosida qamoqqa olinishi mumkin, masalan, hamkorlik qilishdan bosh tortganda, qochish xavfi mavjud bo‘lganda yoki xavfsizlikka tahdid tug‘ilganda. Qamoqqa olish ma’muriy yoki sud organi tomonidan ruxsat etilishi kerak va 24 oygacha davom etishi mumkin. Vaziyat o‘zgargan taqdirda, muddat yana olti oyga uzaytirilishi mumkin. Boshqa a’zo davlatga ko‘chirilganda, yangi qamoq muddati qo‘llanilishi mumkin.
A’zo davlatlar, shuningdek, muntazam ravishda kelishni yoki ma’lum bir joyda yashash majburiyatini talab qilishlari mumkin. Qamoqqa olishga muqobil sifatida moliyaviy kafolatlar yoki elektron monitoring qo‘llanilishi mumkin.
Milliy hokimiyat organlari chiqarib yuborishga tayyorgarlik ko‘rish uchun tezkor tadbirlarni o‘tkazish huquqiga ega bo‘ladi, jumladan, muhojirlarning o‘zini, uy-joyini tintuv qilish va shaxsiy buyumlari hamda gadjetlarini olib qo‘yish. Biroq, bunday harakatlar faqat sud yoki ma’muriy ruxsat bilan amalga oshirilishi mumkin va ular inson huquqlari hamda Yevropa Ittifoqi va milliy qonunchilikda mustahkamlangan kafolatlarga qat’iy rioya qilishi kerak.
Qoidalar, shuningdek, chiqarib yuborish to‘g‘risida qaror qabul qilingan shaxslarni (yolg‘iz qolgan voyaga yetmaganlar bundan mustasno) uchinchi davlatlar hududida tashkil etiladigan vaqtinchalik saqlash markazlariga (xablar) o‘tkazish imkoniyatini nazarda tutadi. Bu a’zo davlatlar tomonidan bunday davlatlar bilan tuziladigan ikki tomonlama shartnomalar asosida amalga oshiriladi. Ko‘rsatilgan shartnomalar faqat inson huquqlari, xalqaro huquq normalari va chiqarib yubormaslik tamoyiliga rioya qiladigan uchinchi davlatlar bilan tuzilishi mumkin. Milliy vakolatli organlar bunday shartnomalarning kuchga kirishi to‘g‘risida Yevropa Komissiyasini va barcha a’zo davlatlarni oldindan xabardor qilishlari shart.
Yevroparlament tomonidan ma’qullangandan so‘ng, qonun Yevropa Ittifoqi Kengashi tomonidan rasman tasdiqlanishi va keyinchalik Yevropa Ittifoqining Rasmiy jurnalida e’lon qilinishi kerak. Chiqarib yuborish xablari, voyaga yetmaganlarning yoshini aniqlash va qaytarish tartib-qoidalarining tashqi o‘lchovi bilan bog‘liq qoidalar darhol kuchga kiradi. Tayyorgarlik tadbirlarini o‘tkazishni nazarda tutuvchi qolgan normalar qonun kuchga kirgan kundan boshlab 12 oy o‘tgach kuchga kiradi.

Депутаты Европарламента одобрили изменения в законодательстве ЕС, касающиеся выдворения иностранцев, незаконно находящихся на территории союза. За регламент проголосовали 418 парламентариев, против — 218, ещё 30 воздержались.
Ожидается, что обновлённый регламент упростит и ускорит процедуры выдворения, при этом будут полностью соблюдаться основные права человека и международно-правовые стандарты, включая принцип non-refoulement (запрет высылки в страны, где человеку может угрожать опасность), а также запрет на массовые депортации.
В соответствии с положениями законодательства, решение о возвращении, вынесенное национальными компетентными органами в отношении гражданина третьей страны, незаконно находящегося в государстве-члене ЕС, сопровождается обязанностью покинуть соответствующую страну — немедленно или в установленный срок.
Лица, в отношении которых принято решение о выдворении, обязаны сотрудничать с властями. Для подготовки к выдворению они могут быть заключены под стражу на основании индивидуальной оценки — например, при отказе от сотрудничества, риске уклонения или наличии угрозы безопасности. Задержание должно быть санкционировано административным или судебным органом и может длиться до 24 месяцев. При изменении обстоятельств срок может быть продлён ещё на шесть месяцев. В случае перемещения в другое государство-член может применяться новый срок задержания.
Государства-члены также смогут требовать регулярной явки или обязательства проживать в определённом месте. В качестве альтернативы заключению могут применяться финансовые гарантии или электронный мониторинг.
Национальные власти получают право проводить оперативные мероприятия для подготовки выдворения — вплоть до обысков самих мигрантов, их жилья и изъятия личных вещей и гаджетов. Однако такие действия допустимы только с судебного или административного разрешения, и все они должны строго соответствовать правам человека и гарантиям, закреплённым в праве ЕС и национальных законах.
Положениями регламента предусматривается возможность передачи лиц, в отношении которых принято решение о выдворении (за исключением несопровождаемых несовершеннолетних), в центры временного содержания («хабы»), создаваемые на территории третьих стран, на основе двусторонних соглашений, заключаемых государствами-членами ЕС с такими странами. Указанные соглашения могут быть заключены только с третьими странами, обеспечивающими соблюдение прав человека, международно-правовых норм и принципа невысылки. При этом национальные компетентные органы обязаны заблаговременно информировать Еврокомиссию и все государства-члены о вступлении таких соглашений в силу.
После одобрения Европарламентом регламент подлежит официальному утверждению Советом ЕС и последующей публикации в Официальном журнале Евросоюза. Положения, касающиеся хабов выдворения, установления возраста несовершеннолетних и внешнего измерения возвратных процедур, подлежат незамедлительному вступлению в силу. Остальные нормы, предполагающие проведение подготовительных мероприятий, вводятся в действие по истечении 12 месяцев с даты вступления законодательства в силу.