Ukraina dronlari Moskva neftni qayta ishlash zavodiga ikkinchi marta hujum qildi, Rossiya esa Kiyevga raketalar otgan. Bu voqealar Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning urushni tugatish bo‘yicha kelishuvga erishish uchun AQSh va Yevropadan yordam so‘rayotgan bir paytda sodir bo‘ldi.
Rossiya Mudofaa vazirligi payshanba kuni havo hujumidan mudofaa tizimlari bir kechada 555 ta Ukraina dronini urib tushirganini, ularning 200 ga yaqini Moskvaga yaqinlashayotganda yo‘q qilinganini ma’lum qildi.
Moskva meri Sergey Sobyanin bir nechta dronlar neftni qayta ishlash zavodiga yetib kelganini aytdi. “Havo hujumidan mudofaa kuchlari ommaviy hujumni qaytarishda davom etmoqda. Bir nechta dronlar Moskva neftni qayta ishlash zavodiga yetib keldi”, dedi Sobyanin, shuningdek, savdo markazi ham kichik zarar ko‘rganini qo‘shimcha qildi.
Neft obyektiga hujum hafta ichida ikkinchi bo‘ldi. Seshanba kungi dron hujumi zavod ishini to‘xtatgan edi. Rossiya energetika infratuzilmasiga keng ko‘lamli zarar yetkazilishi mamlakatdagi yoqilg‘i inqirozini yanada kuchaytirmoqda.
Qozondan xabar bergan Yuliya Shapovalova zavodni “strategik muhim korxona” deb atadi. “U Moskva aholisining 40 foizini benzin va boshqa neft mahsulotlari bilan ta’minlaydi. Hali ham kuchli yonmoqda, favqulodda xizmatlar yong‘inni o‘chirish choralarini ko‘rmoqda”, dedi u Al Jaziraga.
Viloyat gubernatori Moskva viloyatida dron hujumida ko‘p qavatli turar-joy binosi, sanoat obyekti va bir qancha xususiy uylar zarar ko‘rganini aytdi. Moskvaning eng gavjum aeroporti Sheremetyevo parvozlarni to‘xtatdi va odamlarni evakuatsiya qildi.
Shu bilan birga, Kiyev shahar rasmiylarining xabar berishicha, Ukraina poytaxti bu hafta ikkinchi marta Rossiya havo hujumiga uchradi. “Dushman poytaxtga ballistik raketalar bilan hujum qilmoqda. Havo hujumi signali tugaguniga qadar xavfsiz joylarda qoling!” dedi Kiyev harbiy ma’muriyati rahbari Timur Tkachenko Telegram’da.
Ukraina shimoli-sharqidagi Sumi shahrida bir kishi dron hujumida halok bo‘ldi. Kiyevdagi Al Jazira muxbiri Odri MakAlpinning aytishicha, Ukrainaga bir kechada kamida 239 dron va 7 ballistik raketa otilgan, ularning aksariyati urib tushirilgan.
Hafta boshida Rossiyaning Kiyevga katta hujumi 11 kishini o‘ldirgan va YuNESKO ro‘yxatidagi 1000 yillik monastirga zarar yetkazgan edi. Rossiya monastirga zarba berganini rad etdi.
Hujumlar Zelenskiy Rossiyani urushni tugatish bo‘yicha muzokaralarga bosishga harakat qilayotgan bir paytda sodir bo‘ldi. Zelenskiy AQSh prezidenti Donalt Tramp, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va boshqa G7 yetakchilari bilan urushni tugatish yo‘llarini muvofiqlashtirish uchun gaplashganini aytdi.
G7 yetakchilari Ukraina havo hujumidan mudofaasini kuchaytirish va Rossiya urush iqtisodiyotiga bosimni oshirish, jumladan, Rossiya neft va gaz sektoriga sanksiyalarni kuchaytirishga va’da berdi. Tramp jurnalistlarga urushni tugatish uchun “qo‘limdan kelganini qilaman” dedi.
Zelenskiy G7 dan muhim majburiyatlarni olganini, jumladan “ko‘proq havo hujumidan mudofaa raketalari va ularni ishlab chiqarish litsenziyalari, shuningdek, qishki yordam paketi”ni aytdi. “Muhimi, AQSh ushbu sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor. Muhokama qilingan hamma narsa amalga oshirilishi kerak. Rossiya uning urushi hech qachon normallashmasligini bilishi kerak”, deb yozdi Zelenskiy X’da.

Украинские беспилотники нанесли удар по Московскому нефтеперерабатывающему заводу второй раз за неделю, в то время как Россия обстреляла Киев ракетами. Это происходит на фоне попыток президента Владимира Зеленского заручиться поддержкой США и Европы для заключения сделки по завершению войны.
Минобороны РФ заявило в четверг, что системы ПВО сбили 555 украинских дронов за ночь, почти 200 из них были перехвачены при приближении к Москве.
Мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что несколько дронов достигли нефтеперерабатывающего завода. «Силы ПВО продолжают отражать массированную атаку. Несколько беспилотников смогли долететь до Московского НПЗ», — сказал Собянин, добавив, что торговый центр также получил незначительные повреждения.
Это вторая атака на нефтяной объект за неделю: во вторник дроны остановили работу завода. Масштабный ущерб российской энергетической инфраструктуре усугубляет топливный кризис в стране.
Корреспондент Al Jazeera в Казани Юлия Шаповалова назвала завод «стратегически важным предприятием». «Он обеспечивает многомиллионное население Москвы примерно 40% бензина и других нефтепродуктов. Завод все еще сильно горит, экстренные службы принимают меры по тушению пожаров», — сообщила она.
Губернатор области заявил, что в Подмосковье повреждены многоэтажный жилой дом, промышленный объект и несколько частных домов. Аэропорт Шереметьево, самый загруженный в Москве, приостановил рейсы и эвакуировал людей.
Тем временем Киев подвергся второй воздушной атаке России за неделю: по столице Украины были выпущены баллистические ракеты. «Враг атакует столицу баллистическими ракетами. Оставайтесь в безопасных местах до отбоя воздушной тревоги!» — написал в Telegram глава Киевской военной администрации Тимур Ткаченко.
В северо-восточном украинском городе Сумы один человек погиб в результате атаки дрона. Корреспондент Al Jazeera в Киеве Одри Макалпайн сообщила, что за ночь по Украине было запущено не менее 239 дронов и 7 баллистических ракет, большинство из них были сбиты.
Ранее на этой неделе крупная атака на Киев унесла жизни 11 человек и повредила внесенный в список ЮНЕСКО 1000-летний монастырь. Россия отрицает удар по монастырю.
Атаки происходят в то время, как Зеленский пытается оказать давление на Россию с целью начала переговоров о завершении войны. Зеленский заявил, что говорил с президентом США Дональдом Трампом, президентом Франции Эммануэлем Макроном и другими лидерами G7 для координации действий.
Лидеры G7 пообещали усилить ПВО Украины и увеличить давление на военную экономику России, в том числе ужесточив санкции против российского нефтегазового сектора. Трамп заявил журналистам, что «сделает все возможное» для прекращения войны.
Зеленский сообщил, что получил от G7 важные обязательства, включая «больше ракет для ПВО вместе с лицензиями на их производство и зимний пакет поддержки». «Важно, что США готовы поддержать эти усилия. Все обсужденное должно быть реализовано. Россия должна понять, что ее война никогда не будет нормализована», — написал Зеленский в X.