Apple kompaniyasi o‘z mahsulotlari narxini oshirishni rejalashtirmoqda. Bu haqda kompaniya bosh direktori Tim Kuk The Wall Street Journal nashriga bergan intervyusida ma’lum qildi. Narx oshishiga xotira chiplari va modullari narxining keskin ko‘tarilishi sabab bo‘lgan.
“Afsuski, narx oshishi muqarrar. Biz o‘z ustimizga tushgan katta xarajatlarni yumshatish uchun qo‘limizdan kelganini qilmoqdamiz va mijozlarimizni bu oshishdan himoya qilishga harakat qilmoqdamiz, ammo vaziyat barqaror bo‘lmay qoldi”, dedi Kuk.
Kompaniya rahbari qaysi mahsulotlar narxi oshishi va bu qachon sodir bo‘lishini aniq aytmadi. Kuk ta’kidlashicha, asosiy muammo – DRAM xotira narxlari, xususan, sun’iy intellekt serverlarida ishlatiladigan xotira narxining oshishi.
“Taklif qisqarayotgan bir paytda iste’molchilar qurilmalarni xohlaydi va xotira ishlab chiqaruvchilari katta narxlarni iste’molchilarga yuklamoqda. Bizga, albatta, xotira narxlari va taklifi iste’mol tovarlari uchun oqilona darajaga qaytishi kerak. Bu eng muhimi”, dedi Apple rahbari.
8 iyun kuni Apple iOS 27 operatsion tizimining yangi versiyasini taqdim etdi. Asosiy yangilik – qayta ishlangan Siri AI-yordamchisi bo‘lib, u sezilarli darajada aqlli va kengaytirilgan funksiyalarga ega. Yangilanish iPhone 11 va undan yangi modellar egalari, shuningdek, Apple ekotizimidagi boshqa qurilmalar foydalanuvchilari uchun mavjud. AI asosidagi kengaytirilgan Siri imkoniyatlari iPhone 16 va undan yangi modellar, iPhone 15 Pro, A17 Pro chipiga ega iPad mini, M1 va undan yangi protsessorli iPad, M1 va undan yangi chipga ega Mac, Apple Vision Pro, shuningdek, Apple Watch Series 10 va undan yangi modellarda qo‘llab-quvvatlanadi.

Американская компания Apple планирует повысить цены на свою продукцию, чтобы компенсировать резкий рост затрат на накопительные чипы и модули памяти. Об этом в интервью The Wall Street Journal заявил генеральный директор компании Тим Кук.
«К сожалению, повышение цен неизбежно. Мы делаем все возможное, чтобы смягчить огромный рост расходов, который на нас свалился, и пытаемся защитить наших клиентов от этого повышения, но ситуация стала неустойчивой», — сказал он.
При этом глава компании не уточнил, какую именно продукцию затронет предстоящее повышение цен и когда его следует ожидать. Кук отметил, что главную проблему для компании создают цены на память и накопители, особенно на DRAM, которая используется в том числе в серверах ИИ.
«Предложение сокращается в то время, когда потребители хотят устройства, а производители памяти перекладывают на потребителей огромные цены. Нам определенно необходимо, чтобы цены и предложение на память вернулись к разумным уровням для потребительских товаров. Это главное», — подчеркнул глава Apple.
8 июня компания Apple представила новую версию операционной системы — iOS 27. Ключевым нововведением стал глубоко переработанный ИИ-ассистент Siri, отличающийся значительно возросшим интеллектом и расширенным функционалом. Обновление доступно для владельцев iPhone, начиная с серии 11, а также для пользователей других устройств экосистемы Apple. При этом расширенные возможности Siri на базе искусственного интеллекта поддерживаются на iPhone 16 и новее, iPhone 15 Pro, iPad mini с чипом A17 Pro, iPad с процессором M1 и новее, Mac с чипом M1 и новее, Apple Vision Pro, а также на Apple Watch Series 10 и новее при условии подключения к совместимому iPhone.
В тот же день старший вице-президент Apple по разработке программного обеспечения Крейг Федериги отметил, что некоторые компании в погоне за технологическим прогрессом в сфере ИИ забывают о людях, для которых эти технологии создаются.