Braziliya federal politsiyasi kengayib borayotgan korrupsiya tergovi doirasida 15 dan ortiq reyd o‘tkazdi, jumladan, prezident Luiz Inasio Lula da Silvaning yaqin ittifoqchisi bo‘lgan senatorga qaratilgan reyd ham amalga oshirildi.
Payshanba kuni Braziliya politsiyasi bayonot chiqarib, 18 ta tintuv va olib qo‘yish orderi Brasiliya federal okrugida hamda Baiya va San-Paulu shtatlarida ijro etilganini ma’lum qildi.
Ulardan biri 75 yoshli senator Jakis Vagnerga tegishli bo‘lib, u sobiq Baiya gubernatori va hukmron Ishchilar partiyasi koalitsiyasini Kongressda boshqarishga yordam beradi.
Orderlar sobiq kredit beruvchi Banco Master bankidagi moliyaviy “qonunbuzarliklar” bilan bog‘liq davom etayotgan tergovning bir qismidir. Braziliya sudlari o‘tgan yili bankni tugatishni buyurgan edi.
Mart oyida bank egasi Daniel Vorkaro firibgarlik, pul yuvish va boshqa jinoyatlarda ayblanib hibsga olingan edi. Payshanba kungi orderlar Vorkaroning moliyaviy jinoyatlari ko‘lamini va ular davlat korrupsiyasiga qanday sabab bo‘lganini aniqlashga qaratilgan reydlarning so‘nggisi bo‘ldi.
Braziliya Oliy sudi tergovchilarga Banco Master va senator Vagner o‘rtasidagi “mumkin bo‘lgan noqonuniy munosabatlar”ni o‘rganishga ruxsat beruvchi tintuv orderini tasdiqladi. Sud Vagner bank bilan bog‘liq holda “asossiz iqtisodiy afzalliklar” olgan bo‘lishi mumkinligini, jumladan, shaxsiy samolyotlardan foydalanish va millionlab dollar hamda kvartira kabi to‘lovlarni olishi mumkinligini qo‘shimcha qildi.
Buning evaziga Vagner bank manfaatlarini himoya qilish uchun inqiroz davrida bank tomonidan moliyalashtiriladigan jamg‘arma sug‘urta qila oladigan pul miqdorini oshiruvchi konstitutsiyaviy tuzatishni ilgari surganlikda ayblanmoqda. Boshqa orderlar Vorkaroning sobiq biznes hamkorlaridan biri Augusto Limaga qaratilgan.
Vagner har qanday noqonuniy faoliyatni, shu jumladan Banco Masterdan mablag‘ olishni rad etdi. “Mening mulkim toza”, deb yozdi Vagner ijtimoiy tarmoqlarda va prezident Lula undan “ishonch” bildirgan holda “birdamlik telefon qo‘ng‘irog‘i” qilganini qo‘shimcha qildi.
Ishchilar partiyasi Senat fraksiyasi ham Vagnerni qo‘llab-quvvatlab, senatorning tushuntirishiga ishora qilib, tarafdorlarni “qo‘rqmang”ga chaqirdi. Ammo kengayib borayotgan janjal Braziliya siyosiy spektrining ikkala tomoniga ham tegdi va oktyabr oyidagi prezidentlik poygasiga ta’sir qilishi mumkin.
May oyida The Intercept Brasil nashri o‘ng qanot prezidentlikka nomzod senator Flavio Bolsonaro va obro‘sizlangan bank rahbari Vorkaro o‘rtasidagi go‘yoki WhatsApp xabarlarini e’lon qildi. Xabarlar Bolsonaroning otasi, sobiq prezident Jair Bolsonaro hayoti haqida filmni moliyalashtirish uchun Vorkaroning oldiga borganini ko‘rsatadi.
Senator Bolsonaro har qanday aybni, shuningdek Vorkaroning firibgarligi bilan aloqani rad etdi. U ijtimoiy tarmoqdagi postida shunchaki “o‘z otasining hayoti haqidagi XUSUSIY film uchun XUSUSIY homiylik izlayotgan o‘g‘il” ekanligini yozdi.
O‘ng qanot Bolsonaro prezident Lulani to‘rtinchi, ketma-ket bo‘lmagan muddatga almashtirish poygasida yetakchi nomzod hisoblanadi. So‘nggi oylardagi so‘rovlar ikki nomzodni teng ko‘rsatgan bo‘lsa-da, bu haftadagi so‘rov Lula oldinga chiqib ketayotganini ko‘rsatdi.
CNT/MDA so‘roviga ko‘ra, respondentlarning taxminan 49 foizi Lulani qo‘llab-quvvatlashini aytgan, Bolsonaro uchun esa atigi 36,8 foiz. Qo‘llab-quvvatlashni mustahkamlash uchun senator Bolsonaro payshanba kuni prezident etib saylangan taqdirda hukumatining 12 ustuvor yo‘nalishini e’lon qildi.
Ular beshta yangi maksimal xavfsizlikdagi qurilish, tartibsiz migratsiyani to‘xtatish uchun Braziliya chegaralariga qo‘shimcha kuchlarni joylashtirish va jinoiy javobgarlik yoshini 18 dan 16 ga tushirishni o‘z ichiga oladi. U shuningdek jinoiy tarmoqlarni “terrorchi” tashkilotlar sifatida ko‘rib chiqishni tasdiqladi, bu AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan qo‘llab-quvvatlangan siyosatga o‘xshaydi. Jinoyat oktyabr poygasida asosiy masala bo‘lishi kutilmoqda.

Федеральная полиция Бразилии провела более десятка рейдов в рамках расширяющегося расследования коррупции, в том числе обыск у сенатора, тесно связанного с президентом Луисом Инасиу Лулой да Силвой.
В четверг бразильская полиция опубликовала заявление, в котором сообщается, что 18 ордеров на обыск и выемку были исполнены в федеральном округе Бразилиа, а также в штатах Баия и Сан-Паулу.
Один из них касался 75-летнего сенатора Жакиса Вагнера, бывшего губернатора Баии, который помогает руководить коалицией правящей Партии трудящихся в Конгрессе.
Ордера были частью продолжающегося расследования финансовых «нарушений», связанных с бывшим кредитным банком Banco Master. В прошлом году суды Бразилии постановили ликвидировать банк.
В марте его владелец Даниэль Воркару был арестован по обвинению в мошенничестве, отмывании денег и других преступлениях. Четверговые ордера стали последними в серии рейдов, направленных на выяснение масштаба финансовых преступлений Воркару и того, как они могли привести к коррупции в правительстве.
Верховный суд Бразилии санкционировал обыск, чтобы позволить следователям изучить «возможные незаконные отношения» между Banco Master и сенатором Вагнером. Суд добавил, что Вагнер мог получить «необоснованные экономические преимущества» через свою связь с банком, включая доступ к частным самолетам и компенсацию в виде миллионов долларов и квартиры.
Взамен Вагнера обвиняют в лоббировании интересов банка путем продвижения провалившейся конституционной поправки, которая увеличила бы сумму денег, страхуемую банковским фондом во время кризиса. Другие ордера в четверг были направлены на таких фигур, как Аугусто Лима, один из бывших деловых партнеров Воркару.
Вагнер отрицает какую-либо незаконную деятельность, в том числе получение средств от Banco Master. «Моя собственность чиста», — написал Вагнер в соцсетях, добавив, что получил «телефонный звонок солидарности» от президента Лулы, который выразил ему «доверие».
Фракция Партии трудящихся в Сенате также выступила в поддержку Вагнера, сославшись на объяснения сенатора и призвав сторонников «не бояться». Однако разрастающийся скандал затронул обе стороны политического спектра Бразилии и может стать фактором в предстоящей президентской гонке в октябре.
В мае издание The Intercept Brasil опубликовало серию предполагаемых сообщений WhatsApp между сенатором Флавиу Болсонару, кандидатом в президенты от правых, и опозоренным банкиром Воркару. Сообщения якобы показывают, что Болсонару добивался финансирования от Воркару для фильма о жизни своего отца, бывшего президента Жаира Болсонару.
Сенатор Болсонару отрицает какую-либо неправомерность, а также связь с мошенничеством Воркару. В посте в соцсетях он написал, что был просто «сыном, ищущим ЧАСТНОЕ спонсорство для ЧАСТНОГО фильма о жизни собственного отца».
Правый Болсонару является одним из лидеров в гонке за место президента Лулы, который баллотируется на четвертый непоследовательный срок. Хотя опросы последних месяцев показывали кандидатов на равных, опрос этой недели показал, что Лула может вырваться вперед.
Около 49 процентов респондентов опроса CNT/MDA, опубликованного во вторник, заявили, что поддержат Лулу в прямом противостоянии с Болсонару. Только 36,8 процента сказали то же самое о сенаторе от правых. Стремясь укрепить поддержку, сенатор Болсонару в четверг опубликовал 12 приоритетов своего правительства в случае избрания президентом.
Они включали строительство пяти новых тюрем строгого режима, размещение дополнительных сил на границах Бразилии для остановки нелегальной миграции и снижение возраста уголовной ответственности с 18 до 16 лет. Он также подтвердил, что будет рассматривать преступные сети как «террористические» организации, повторяя политику, поддерживаемую президентом США Дональдом Трампом. Ожидается, что преступность станет главной темой октябрьской гонки.