AQSh federal sudi musulmon yetakchisi Salah Sarsurni hibsdan ozod qilish to‘g‘risida qaror chiqardi. Sudya Jeyms Patrik Xanlon Sarsurning immigratsiya organlari tomonidan ushlanishi Falastinni qo‘llab-quvvatlagani uchun qasos bo‘lgani haqidagi da’vosini asosli deb topdi.
Sudya Xanlon, Tramp ma’muriyatining Falastin tarafdori nutqlari AQSh tashqi siyosat manfaatlariga putur yetkazadi degan da’volarini rad etdi. “Xorijiy aloqalar haqidagi oddiy eslatma Birinchi tuzatish huquqlarini avtomatik ravishda bekor qila olmaydi”, dedi u.
Sarsur, Viskonsin shtatidagi eng katta masjid rahbari, 80 kundan ortiq hibsda saqlangan. Uning advokatlari ikkinchi turdagi diabet bilan og‘rigan mijozining 13,6 kg vazn yo‘qotganini aytishdi.
Sarsur 31 mart kuni ICE agentlari tomonidan to‘xtatilgan va Indianadagi hibsxonaga olib ketilgan. U AQShda 32 yil yashagan, jinoiy ishi yo‘q, ammo DHS uni “jinoyatchi va terrorchi” deb atagan.
Sudya Xanlon, shuningdek, nima uchun Tramp ma’muriyati Sarsurni 30 yildan ortiq vaqtdan keyin to‘satdan xavfli deb hisoblaganiga shubha bildirdi. U Sarsurning ishi davom etayotganda uyda qolishi uchun Viskonsinga qaytarilishini buyurdi.
Huquq himoyachilari Tramp ma’muriyatining Falastin tarafdori faollarga qarshi kurashini tanqid qilmoqda. Ular Immigratsiya va Millatlar to‘g‘risidagi qonunning Birinchi tuzatish bilan kafolatlangan so‘z erkinligini bekor qila olmasligini ta’kidlamoqda.

Федеральный судья США Джеймс Патрик Хэнлон постановил освободить Салаха Сарсура, мусульманского лидера, чье задержание иммиграционными властями, по его словам, было местью за поддержку Палестины.
Судья отклонил утверждения администрации Трампа о том, что пропалестинские высказывания подрывают внешнеполитические интересы США. «Простое упоминание внешнеполитических проблем не отменяет автоматически права Первой поправки», — написал Хэнлон.
Сарсур, президент Исламского общества Милуоки, был освобожден через несколько часов после решения суда. Он провел более 80 дней под стражей и, по словам адвокатов, потерял более 13 кг веса из-за диабета.
31 марта его автомобиль был остановлен агентами ICE, и он был переведен в центр содержания в Индиане. У Сарсура нет судимости в США, но DHS назвало его «преступником и террористом».
Судья Хэнлон также усомнился, почему администрация Трампа внезапно сочла Сарсура угрозой после более чем 30 лет проживания в США. Он распорядился вернуть Сарсура в Висконсин для домашнего пребывания на время разбирательства.
Правозащитники критикуют кампанию администрации Трампа против пропалестинских активистов, утверждая, что закон об иммиграции не может отменять свободу слова, гарантированную Первой поправкой.