Kanada terma jamoasi 2026 yilgi futbol bo‘yicha jahon chempionati B guruhi doirasidagi o‘yinda to‘qqiz kishilik Qatarni 6:0 hisobida tor-mor keltirdi. Uchrashuv Vankuverdagi BC Place stadionida bo‘lib o‘tdi va kanadaliklar uchun tarixiy lahza bo‘ldi.
Jonatan Devid xet-trik qayd etdi, Sayl Larindan bitta gol va Natan Salibaning zarbasidan so‘ng qatarlik futbolchi avtogol urdi. Bu Kanada uchun jahon chempionatidagi ilk g‘alaba bo‘ldi.
Biroq o‘yinning tantanali ruhini qatarlik yarim himoyachi Ismoil Konening jiddiy jarohati so‘ndirdi. 51-daqiqada Assim Madiboning qo‘pol zarbasidan so‘ng Kone chap oyog‘idan jarohat olib, maydonni zambilda tark etdi.
Madibo dastlab sariq kartochka olgan bo‘lsa, VAR tekshiruvidan so‘ng qizil kartochka bilan maydondan chetlashtirildi. Bu Qatarning ikkinchi chetlatilishi bo‘ldi – avval Homam Ahmed birinchi bo‘limda maydondan haydalgan edi.
To‘qqiz kishilik Qatarga qarshi o‘yinda Kanada yana uchta gol urdi. Saliba jarohatlangan Kone o‘rniga maydonga tushib, erkin zarbadan gol urdi va Konening formasini ko‘tarib nishonladi.
O‘yindan so‘ng ikki jamoa o‘rtasida mushtlashuv yuz berdi, FIFA ko‘ngillilari va jamoa xodimlari tomonidan ajratildi. Devid: “Kone jarohat olganidan keyin o‘yinga diqqat qilish qiyin edi. Bu g‘alaba mamlakatimiz uchun tarixiy”, dedi.

Сборная Канады одержала историческую победу над Катаром со счетом 6:0 в матче группового этапа чемпионата мира по футболу 2026 года. Встреча прошла на стадионе BC Place в Ванкувере.
Хет-трик Джонатана Дэвида, голы Кайла Ларина и Натана Салибы, а также автогол игрока Катара обеспечили канадцам первую в истории победу на мундиалях.
Однако праздничную атмосферу омрачила серьезная травма полузащитника сборной Катара Исмаэля Коне. На 51-й минуте Ассим Мадибо грубым подкатом сзади сбил Коне, который корчился от боли, держась за левую ногу.
Мадибо сначала получил желтую карточку, но после просмотра VAR она была заменена на красную. Это стало вторым удалением в составе Катара после Хомама Ахмеда, удаленного в первом тайме.
Оставшись вдевятером, катарцы пропустили еще три гола. Салиба, заменивший травмированного Коне, забил со штрафного и отпраздновал, подняв футболку Коне.
После финального свистка между командами вспыхнула потасовка, которую пришлось разнимать волонтерам и персоналу. Дэвид отметил: «После травмы Коне было трудно сосредоточиться на игре. Эта победа историческая для нашей страны».