️ Matbuot kotibining so'zlariga ko'ra, "turnirga tayyorgarlik jadvalini oldindan taqdim etganiga qaramay, Eron milliy futbol jamoasi yana bir bor tashkilotchilar tomonidan o'rnatilgan cheklovlarga duch keldi, bu esa texnik xodimlar rejalarining amalga oshirilishiga ta'sir qildi".
️ Eron terma jamoasi Meksikaning Tixuana shahridagi bazaviy lageridan yakshanba kuni Los-Anjelesda Belgiyaga qarshi navbatdagi guruh o'yinidan ikki kun oldin AQShga uchishni xohlagan. Biroq Eron federatsiyasining da'vosiga ko'ra, bu so'rov rad etilgan.
️ "O'yin Los-Anjelesda mahalliy vaqt bilan soat 12:00 da boshlanishini hisobga olib, Eron futbol federatsiyasi jamoaga o'yindan ikki kun oldin Los-Anjelesga sayohat qilishga ruxsat berishni so'radi", dedi matbuot kotibi. "Maqsad o'yinchilarga o'yin sharoitlariga moslashish, yakuniy mashg'ulotni o'tkazish va tayyorgarlikni yakunlash uchun yetarli vaqt berish edi. Biroq texnik sabablarga qaramay, so'rov yana rad etildi."
️ Eronning birinchi jahon chempionati o'yinidan so'ng (Yangi Zelandiya bilan 2:2 hisobidagi durang) AQSh rasmiylari jamoaning Los-Anjeles va Sietldagi guruh o'yinlari tugaganidan keyin bir necha soat ichida mamlakatni tark etishi kerakligini ma'lum qilgan edi.
️ Eron delegatsiyasi LA dagi o'yindan so'ng bir necha soat ichida AQShni tark etib, Meksikadagi bazasiga qaytdi. Bu esa AQShning viza siyosati tanqid qilinishiga sabab bo'ldi, chunki jamoa mehmonxonada bir kun dam olish imkoniyatiga ega bo'lmadi.
️ AQSh ma'muriyati Eronning da'volariga qarshi chiqdi. Oq uy FIFA ishchi guruhi ijrochi direktori Endryu Giuliani Eronni o'yindan bir kun oldin AQShga kirishga ruxsat berilishi va o'yin kuni kechqurun chiqib ketishi kerakligi haqida oldindan xabardor qilinganini aytdi. Ushbu tartib Eronning Sietlda Misrga qarshi so'nggi guruh o'yini uchun ham amal qiladi.

️ Представитель футбольной федерации Ирана в четверг заявил, что сборная Ирана на чемпионате мира 2026 года подаст жалобу в ФИФА, утверждая, что они подвергаются ограничениям на поездки во время турнира в Северной Америке.
️ «Несмотря на то, что график подготовки к турниру был представлен заранее, национальная сборная Ирана снова столкнулась с ограничениями, введенными организаторами, что повлияло на реализацию планов технического персонала», — цитирует представителя AFP.
️ Иран хотел вылететь из своего базового лагеря в Тихуане (Мексика) в США за два дня до следующего группового матча против Бельгии в Лос-Анджелесе в воскресенье. Однако федерация Ирана утверждает, что запрос был отклонен.
️ «Учитывая, что матч начнется в 12:00 по местному времени в Лос-Анджелесе, федерация футбола Ирана запросила разрешение на поездку команды в Лос-Анджелес за два дня до матча», — сказал представитель. «Цель состояла в том, чтобы предоставить игрокам достаточно времени для адаптации к условиям матча, проведения заключительной тренировки и завершения подготовки. Несмотря на технические причины, запрос снова был отклонен».
️ После первого матча Ирана на чемпионате мира (ничья 2:2 с Новой Зеландией) официальные лица США заявили, что команда должна покинуть страну в течение нескольких часов после финального свистка групповых матчей в Лос-Анджелесе и Сиэтле.
️ Иранская делегация покинула США через несколько часов после матча в Лос-Анджелесе и вернулась на базу в Мексике, что вызвало критику в адрес американской визовой политики, так как команда не получила дня отдыха в отеле.
️ Администрация США отвергла претензии Ирана. Эндрю Джулиани, исполнительный директор целевой группы ФИФА при Белом доме, заявил, что Иран был заранее уведомлен о том, что им будет разрешен въезд в США только за день до матча, и они должны покинуть страну вечером в день игры. Эта процедура будет действовать и для последнего группового матча Ирана против Египта в Сиэтле.