Amerika Qo'shma Shtatlari harbiylari Sharqiy Tinch okeanida giyohvand moddalar kontrabandasi bilan shug'ullanayotganlikda gumon qilingan kemaga zarba berdi. Hujum natijasida kamida uch kishi halok bo'ldi.
AQShning Janubiy qo'mondonligi ijtimoiy tarmoqlarda e'lon qilgan bayonotga ko'ra, ushbu "halokatli kinetik zarba" "belgilangan terrorchi tashkilotlar" tomonidan boshqariladigan kemaga qarshi amalga oshirilgan. Razvedka ma'lumotlari kemaning Sharqiy Tinch okeanidagi giyohvand moddalar kontrabandasi yo'nalishlari bo'ylab harakatlanayotganini va giyohvand moddalar savdosi bilan shug'ullanayotganini tasdiqlagan.
Bayonotda qo'shimcha qilinishicha, uch nafar erkak "narko-terrorist" ushbu harakat paytida o'ldirilgan. Hujumga oid tasniflanmagan videoda tez harakatlanayotgan qayiqning raketa bilan urilgani va alangaga aylangani aks etgan.
Bu Tinch okeanidagi bunday zarbalar natijasida o'ldirilganlarning umumiy sonini kamida 211 nafarga yetkazdi. AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyati Lotin Amerikasidagi narkokartellarga qarshi "qurolli to'qnashuv" olib borilayotganini va giyohvand moddalar oqimini to'xtatishga intilayotganini da'vo qilmoqda.
Biroq, Tramp ma'muriyati o'ldirilganlarning barchasini giyohvand moddalar savdosi bilan bog'laydigan aniq dalillar keltirmagan. Ba'zilar AQShni kartellarga aloqasi bo'lmagan mahalliy baliqchilarni o'ldirishda ayblamoqda. Tanqidchilar, jumladan AQSh siyosatchilari va inson huquqlari guruhlari, zarbalarning qonuniyligini doimiy ravishda shubha ostiga qo'ygan.
Aynan payshanba kuni AQSh senatorlari Pentagondan qayiq zarbalarining "tahrirlanmagan" videolarini chiqarishni talab qildi. Sentyabrdagi birinchi hujum, harbiylar ikki omon qolganni o'ldirish uchun "ikki marta urish" usulini qo'llaganidan so'ng, AQSh qonunchilari tomonidan alohida e'tiborga olingan edi. O'sha zarbada 11 kishi halok bo'lgan. Tramp ma'muriyati ikkinchi zarba "o'zini himoya qilish" maqsadida bo'lganini ta'kidlaydi, ammo tanqidchilar omon qolganlarni o'ldirish noqonuniy ekanini aytadi.

Вооруженные силы США нанесли удар по судну в восточной части Тихого океана, которое, по утверждениям, занималось контрабандой наркотиков. В результате атаки, проведенной в четверг, погибли по меньшей мере три человека.
Южное командование США в сообщении в социальных сетях заявило, что нанесло «летальный кинетический удар» по судну, управляемому «определенными террористическими организациями». Разведка подтвердила, что судно следовало по известным маршрутам наркотрафика в восточной части Тихого океана и занималось наркоторговлей. В заявлении добавляется, что трое мужчин-«наркотеррористов» были убиты в ходе этой операции.
Рассекреченное видео, приложенное к заявлению, показывает момент попадания ракеты в быстроходную лодку, которая мгновенно вспыхнула. Общее число погибших в результате таких ударов в Тихом океане достигло как минимум 211 человек.
Президент США Дональд Трамп утверждает, что страна находится в «вооруженном конфликте» с наркокартелями в Латинской Америке, и его администрация стремится остановить поток наркотиков. Однако администрация Трампа не предоставила конкретных доказательств, связывающих всех убитых с наркоторговлей. Некоторые обвиняют США в убийстве местных рыбаков, не имеющих известных связей с картелями.
Критики, включая американских политиков и правозащитные группы, последовательно ставят под сомнение законность ударов. В четверг сенаторы США потребовали от Пентагона опубликовать «неотредактированные» видео ударов по лодкам. Первая атака в сентябре привлекла особое внимание законодателей после того, как военные подтвердили использование метода «двойного удара», в результате которого были убиты двое выживших после первоначального попадания. В том ударе погибли 11 человек. Администрация Трампа настаивает, что повторный удар был нанесен в целях «самообороны», но критики утверждают, что убивать выживших незаконно.