️ Rossiyadagi benzin tanqisligi Ukraina uchun ijobiy yangiliklar fonida yuz bermoqda. O'tgan haftada Ukraina ittifoqchilaridan 4 milliard yevro (4,6 milliard dollar) miqdorida yangi harbiy yordam oldi, bu mablag'lar ballistik raketalarga qarshi interceptors, uzoq masofali artilleriya va uchuvchisiz tizimlar uchun mo'ljallangan.
️ Ukraina Mudofaa vaziri Mixaylo Fedorovning so'zlariga ko'ra, Ukraina va Germaniya Yevropa ballistik raketalarga qarshi interceptor raketasini ishlab chiqish bo'yicha kelishuv imzolagan. Bu Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyning uzoq yillik orzusi edi.
️ Yevropa Ittifoqi ham Yevropa Tinchlik Fondidan 6 milliard yevro (6,9 milliard dollar) miqdorida harbiy yordam ajratdi va Ukraina a'zoligiga olib keladigan muzokaralarni boshladi. Ikkala jarayon ham Vengriya bosh vaziri Viktor Orbán tomonidan uzoq vaqt kechiktirilgan edi, ammo u aprel oyida hokimiyatni yo'qotdi.
️ Rossiyaning mustaqil nashri The Bell 53 ta Rossiya viloyati va bosib olingan Ukrainada yoqilg'i ratsioni joriy etilgani haqida xabar berdi. Ratsion Moskva va Sankt-Peterburg kabi asosiy shaharlarga ham yetib bordi. Tatneft yoqilg'i quyish shoxobchalari mijozlarni bir martada 20 litr benzin va 40 litr dizel bilan chekladi.
️ Xalqaro Energetika Agentligi ma'lumotlariga ko'ra, Rossiya may oyida kuniga 8,74 million barrel neft ishlab chiqargan, bu apreldagi 8,96 million barreldan kam va maqsaddan 100 ming barrel past. Rossiya neft ishlab chiqaruvchilari Ukraina zarbalari natijasida infratuzilmaga yetkazilgan zarar tufayli ishlab chiqarishni qisqartirishni e'lon qildi.
️ Ukraina Qurolli Kuchlari Bosh shtabi Moskva neftni qayta ishlash zavodiga ikki marta zarba berganini ma'lum qildi. Birinchi zarba zavodning asosiy qayta ishlash bloklaridan biriga zarar yetkazgan bo'lsa, ikkinchi zarba beshta yong'inga sabab bo'lib, birlashtirilgan qayta ishlash bloki, ikkilamchi qayta ishlash bloki va tank fermasiga zarar yetkazgan. Zavod ishini to'xtatishga majbur bo'ldi.
️ Putin Ukraina uzoq masofali zarbalarini cheklashga va'da bergan edi, ammo endi u iqtisodiy zararni tan olishga majbur. "Ukraina Qurolli Kuchlarining zarbalari Rossiya iqtisodiyotiga zarar yetkazmoqda", dedi Putin. Biroq, Ukraina prezidenti Zelenskiyning ta'kidlashicha, "Putin kamdan-kam hollarda to'liq haqiqat bilan ta'minlanadi".
️ Rossiya Davlat Dumasi a'zosi Vyacheslav Marxayev iqtisodiy islohotlarning samarasizligini Rossiyaning Ukrainadagi urushidagi samarasizlik bilan bog'ladi. "Shaharlarimizga hujumlar to'xtamaydi, ularning geografiyasi kengaymoqda", dedi u.
️ Germaniya Xalqaro va Xavfsizlik Masalalari Institutining iqtisodchisi Yanis Kluge ma'lumotlariga ko'ra, Rossiya mudofaa xarajatlarini oshirmoqda. Birinchi chorakda mudofaa xarajatlari o'tgan yilning shu davriga nisbatan 30 foizga oshgan. Mudofaa xarajatlari yalpi ichki mahsulotning 7,8 foizidan 6,2 foizga tushishi kerak edi, ammo hozir 10 foizga yetishi mumkin.

️ Многомесячные удары Украины по нефтяной инфраструктуре России привели к широкомасштабному нормированию топлива. Президент России Владимир Путин больше не может скрывать экономические последствия войны.
️ Дефицит бензина в России происходит на фоне других хороших новостей для Украины. За прошедшую неделю Украина получила 4 миллиарда евро (4,6 миллиарда долларов) новых обязательств по военной помощи от союзников для противоракетных перехватчиков, дальнобойной артиллерии и беспилотных систем.
️ Министр обороны Украины Михаил Федоров заявил, что Украина и Германия подписали соглашение о разработке европейской противоракеты-перехватчика – давнего желания президента Украины Владимира Зеленского.
️ Европейский союз также выделил 6 миллиардов евро (6,9 миллиарда долларов) военной помощи из Европейского фонда мира и начал переговоры, которые, как ожидается, приведут к членству Украины. Оба события долгое время задерживались премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном, который потерял власть в апреле.
️ Российское независимое издание The Bell сообщило о нормировании топлива в 53 регионах России и на оккупированной Украине. Нормирование достигло основных городских центров Москвы и Санкт-Петербурга, где сеть заправок Tatneft начала ограничивать клиентов 20 литрами бензина и 40 литрами дизеля за раз.
️ Международное энергетическое агентство сообщило, что Россия в мае добывала 8,74 миллиона баррелей нефти в день по сравнению с 8,96 миллиона в апреле, что примерно на 100 000 баррелей ниже цели. Российские нефтепроизводители объявили о сокращении добычи после повреждения инфраструктуры в результате украинских ударов.
️ Генеральный штаб Вооруженных сил Украины сообщил о двух ударах по Московскому нефтеперерабатывающему заводу. Первый удар повредил один из основных перерабатывающих блоков, второй вызвал пять одновременных пожаров, повредив комбинированный блок, блок вторичной переработки и резервуарный парк. Завод был вынужден остановить работу.
️ Путин ранее обещал сдержать украинские удары дальнего радиуса, но теперь вынужден признать экономический ущерб. "Удары Вооруженных сил Украины наносят ущерб российской экономике", – заявил Путин. Однако президент Украины Зеленский отметил, что "Путина редко снабжают полностью правдивой информацией".
️ Депутат Государственной думы Вячеслав Мархаев связал неэффективность экономических реформ с неэффективностью войны России в Украине. "Атаки на наши города не прекращаются, их география расширяется", – написал он.
️ По данным экономиста Яниса Клюге из Германского института международных отношений и безопасности, Россия увеличивает оборонные расходы. В первом квартале расходы на оборону выросли на 30% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Оборонные расходы должны были снизиться с 7,8% ВВП до 6,2%, но сейчас могут достичь 10%.
️ Финансовое положение России может ухудшиться после подписания президентом США Дональдом Трампом перемирия с Ираном. Минфин США отменил санкции на российскую нефть, но после истечения срока действия 17 июня новый срок продлен не был.