Rossiya Ukrainaga qarshi hujumlarini yangiladi, natijada uch kishi, jumladan sakkiz yoshli qiz halok bo‘ldi, deb xabar berdi Ukraina rasmiylari.
Rossiyaning juma kungi zarbalari Ukrainaning Moskvaga eng yirik dron hujumidan bir kun keyin sodir bo‘ldi. O‘sha hujumda yana bir sakkiz yoshli qiz halok bo‘lgan va yirik neftni qayta ishlash zavodida yong‘in kelib chiqqan edi.
Kreml juma kuni ushbu hujumdan keyin Ukrainani “urishda davom etishini” ma’lum qildi. Ukraina havo kuchlari ma’lumotiga ko‘ra, payshanbadan jumaga o‘tar kechasi Rossiya Ukrainaga 90 ta dron uchirgan.
Dnepropetrovsk viloyati gubernatori Oleksandr Ganzha: “Sakkiz yoshli qiz halok bo‘ldi. Yana bir kishi yaralandi. Bu Pavlogradga ertalabki dushman hujumining oqibatlari”, dedi.
Alohida hujumlar Odessa viloyatida bir kishining, Kramatorskda esa yana bir kishining o‘limiga sabab bo‘ldi. Ukraina ma’lumotiga ko‘ra, payshanba kuni kechqurun Qora dengizda fuqarolik kemalariga qilingan dron hujumida bir kishi halok bo‘lib, besh kishi yaralangan.
So‘nggi haftalarda ikkala tomon ham hujumlarni kuchaytirdi, AQSh boshchiligidagi to‘rt yildan ortiq davom etgan mojaroni tugatish bo‘yicha muzokaralar esa amalda muzlab qolgan.
Moskva viloyati gubernatori Andrey Vorobyov juma kuni bir kun oldin poytaxt va uning atrofidagi hududlarni nishonga olgan yirik Ukraina hujumida sakkiz yoshli qiz halok bo‘lganini ma’lum qildi. “Voqea sodir bo‘lgan paytda u buvisi bilan uyda edi, buvisi jabrlanmadi”, dedi u.
Yuzlab dronlar ishtirokidagi hujum Moskva janubi-sharqidagi yirik neftni qayta ishlash zavodida uch kun ichida ikkinchi marta yong‘in chiqardi. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov: “Dron hujumlari davom etmoqda. Oqibatlarni yumshatish uchun tegishli choralar ko‘rilmoqda”, dedi.
Peskovdan Putin yonayotgan neft zavodi tasvirlarini ko‘rganmi, deb so‘ralganda, u jurnalistlarga Rossiya kuchlari urgan Ukraina shaharlaridagi tasvirlarni tekshirishni tavsiya qildi. Kreml Ukraina hujumlarini tan oldi, biroq Moskvaning havo hujumidan mudofaa tizimi “yaxshi ishlayotganini” va Ukrainadagi zarbalar “ta’sirli” ekanini aytdi. “Bu zarbalar davom etadi”, dedi Peskov.
Ukraina Rossiyaga qarshi hujumlarini o‘z fuqarolariga qilingan hujumlarga adolatli javob deb biladi. Ukraina harbiylari, shuningdek, Rossiya nazoratidagi Qrimdagi temir yo‘l ko‘priklariga zarba berdi. Ukraina Bosh shtabi Telegram’da Rozdolne va Vladislavivka hududidagi ko‘priklar Rossiya kuchlari tomonidan harbiy transport va ta’minot uchun foydalanilganini ma’lum qildi.

Россия возобновила удары по Украине, в результате которых погибли три человека, включая восьмилетнюю девочку, сообщили украинские официальные лица.
Российские удары в пятницу последовали за крупнейшей в истории атакой дронов Украины на Москву, в результате которой погибла еще одна восьмилетняя девочка и вспыхнул пожар на крупном нефтеперерабатывающем заводе.
Кремль заявил в пятницу, что «продолжит» наносить удары по Украине после этой атаки. По данным украинских ВВС, с ночи четверга до утра пятницы Россия запустила 90 дронов по Украине.
«Восьмилетняя девочка погибла. Еще один человек ранен. Таковы последствия сегодняшней утренней атаки врага на Павлоград», — заявил губернатор Днепропетровской области Александр Ганжа.
Отдельные российские удары по Одесской области убили одного человека, а удары по восточному городу Краматорск — еще одного. Украина сообщила, что в результате атаки дронов поздно вечером в четверг на гражданские суда в Черном море погиб один человек и пятеро получили ранения.
Обе стороны активизировали атаки друг на друга в последние недели, в то время как переговоры под руководством США о прекращении конфликта, продолжающегося более четырех лет, остаются фактически замороженными.
Губернатор Московской области Андрей Воробьев сообщил в пятницу, что восьмилетняя девочка погибла в результате массированной украинской атаки, которая накануне поразила столицу и окрестности. «В момент происшествия она была дома с бабушкой, которая не пострадала», — сказал он.
Атака с использованием сотен дронов вызвала пожар на крупном нефтеперерабатывающем заводе на юго-востоке Москвы во второй раз за три дня. «Действительно, атаки дронов продолжаются. Принимаются соответствующие меры для смягчения последствий», — заявил пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков.
На вопрос, видел ли президент России Владимир Путин кадры горящего завода, Песков предложил журналистам проверить изображения украинских городов, которые были поражены российскими силами. Кремль признал украинские удары, но заявил, что российская ПВО «работает хорошо», а удары по Украине «впечатляют». «Эти удары [по Украине] будут продолжаться», — сказал Песков.
Украина настаивает, что ее удары по России являются справедливым возмездием за атаки на ее гражданских лиц. Украинские военные также нанесли удары по железнодорожным мостам в оккупированном Россией Крыму. Генштаб Украины сообщил в Telegram, что мосты в районе Раздольного и Владиславовки использовались российскими силами для военных перевозок и снабжения.