Eronning Qum viloyati sudi mashhur qo‘shiqchi Parastu Ahmadi va uning ijodiy jamoasidagi 8 nafar musiqachiga 74 darra urish jazosini tayinladi. Sud hujjatlariga ko‘ra, ularga ikki yil davomida chet elga chiqish va ijodiy faoliyat bilan shug‘ullanish taqiqlangan.
Jazoning sababi, 2024-yilda YouTube’da jonli efirda namoyish etilgan konsertdagi chiqish bo‘lgan. Eron hukumati artistlarni “odobsiz va axloqsiz kontent” yaratish va tarqatish orqali jamoat axloqini haqorat qilishda ayblagan.
29 yoshli qo‘shiqchi dekabr oyida “Az Khoone Javanane Vatan” (“Vatan yoshlari qonidan”) vatanparvarlik qo‘shig‘ini hijobsiz ijro etgan. Ushbu video YouTube’da millionlab ko‘rishlar to‘plagan va tez orada Ahmadi bilan bir qancha musiqachilar qisqa muddatga hibsga olingan.
Eron Inson Huquqlari Markazi direktori Bahor Gandehariy bunday jazo inson huquqlari ahvoli o‘zgarmasligining yana bir eslatmasi ekanini ta’kidladi. Huquq himoyachisi Moin Xazaeliy esa bu hukmning qonuniy asoslari yo‘qligini, chunki ayollarning musiqa ijrosi jinoyat deb hisoblanmasligini aytdi.
Eronlik aktrisa Nazanin Boniadiy islom respublikasining repressiv mashinasi o‘zgarmasligini, Setare Malekiy esa Ahmadi chiqishini muhim qarshilik harakati va Eron ayollari uchun umid ramzi deb atadi.

Суд провинции Кум в Иране приговорил певицу Парасту Ахмади и восьмерых членов ее творческой команды, включая музыкантов, к 74 ударам плетью. Также им запрещен выезд за границу и ведение художественной деятельности на два года.
Поводом для преследования послужило выступление на концерте, транслировавшемся в прямом эфире на YouTube-канале исполнительницы в 2024 году. Власти обвинили артистов в оскорблении общественной нравственности путем создания и публикации «пошлого и аморального контента».
В декабре 2024 года 29-летняя певица исполнила патриотическую песню «Az Khoone Javanane Vatan» («Из крови молодежи Родины») без хиджаба. Видео стало вирусным и набрало миллионы просмотров. Вскоре после трансляции Ахмади и несколько музыкантов были ненадолго задержаны, а затем возбуждено уголовное дело.
Директор по адвокации американского Центра по правам человека в Иране Бахар Гандехари заявила, что наказание в виде 74 ударов плетью за пение без хиджаба — очередное напоминание о неизменности ситуации с правами человека в стране. Правозащитник Моин Хазаэли добавил, что приговор не имеет законных оснований, так как исполнение музыки женщинами не криминализировано.
Иранско-британская актриса Назанин Бониади отметила, что репрессивная машина исламской республики остается неизменной, а актриса Сетаре Малеки назвала выступление Ахмади важным актом сопротивления и символом надежды для всех женщин Ирана.