Nemis jurnalisti Eva Mariya Mishelman, shu yil boshida Suriyada fuqarolar urushi oqibatlari haqida reportaj tayyorlash chog‘ida g‘oyib bo‘lgan edi, juma kuni Germaniyaga qaytdi. Bu haqda uning advokati Roland Meyster AFP agentligiga ma’lum qildi.
Meysterning so‘zlariga ko‘ra, Mishelman ertalab ozod qilingan va tushdan keyin Germaniyaga yetib kelgan. Uning ukasi Antonius Mishelman dpa agentligiga bergan intervyusida, singlisini Iordaniya orqali olib ketishganini va uning ahvoli nisbatan yaxshi ekanini aytdi.
Antonius Mishelman, singlisi uzoq vaqt davomida bir kishilik kamerada saqlangani haqida ma’lum qildi, ammo boshqa tafsilotlarni bermadi. Jurnalistning hamkasbi, turk-kurd jurnalisti Ahmad Polodning taqdiri esa haligacha noma’lum.
Mishelman shu yilning yanvar oyida Suriya hukumat kuchlarining shimoliy-sharqdagi kurd jangchilariga qarshi hujumi paytida g‘oyib bo‘lgan edi. U Istanbuldagi sotsialistik Etn Axborot Agentligi (ETHA) va Ozgur TV kanali uchun ishlagan.
Germaniya Tashqi ishlar vazirlati o‘tgan hafta Mishelmanni ozod qilish uchun yuqori darajadagi ish olib borayotganini ma’lum qilgan edi. Jurnalistning hibsga olinish sababi yoki unga qanday ayblov qo‘yilgani noma’lum.

Немецкая журналистка Ева Мария Михельман, пропавшая в начале этого года в Сирии во время репортажа о последствиях гражданской войны, вернулась в Германию в пятницу, сообщил ее адвокат Роланд Майстер агентству AFP.
По словам Майстера, Михельман была освобождена утром и вернулась в Германию во второй половине дня. Ее брат Антониус Михельман позже рассказал агентству dpa, что они забрали ее через Иорданию, и что она чувствует себя хорошо, учитывая обстоятельства.
Антониус Михельман сообщил, что она длительное время содержалась в одиночной камере, но не предоставил других подробностей. Местонахождение ее коллеги, турецко-курдского журналиста Ахмеда Полада, до сих пор неизвестно.
Михельман пропала в январе этого года во время наступления сирийских правительственных сил на курдских бойцов на северо-востоке. Она работала на стамбульское социалистическое информационное агентство ETНА и телеканал Ozgur TV.
На прошлой неделе МИД Германии заявил, что работает на высоком уровне для освобождения Михельман. Причина задержания журналистки и предъявленные ей обвинения остаются неясными.
Запад в целом приветствовал новое сирийское правительство во главе с бывшим лидером исламистской группировки Ахмедом аш-Шараа. Однако курды и другие религиозные и этнические меньшинства выражают обеспокоенность по поводу нового суннитского режима.