Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar Jamg'armasi (UNICEF) ma'lumotlariga ko'ra, Isroil bilan sulh e'lon qilinganidan beri sakkiz oydan ortiq vaqt davomida G'azoda har kuni o'rtacha bir falastinlik bola halok bo'lmoqda.
UNICEF sulhni "shafqatsiz va o'limga olib keladigan illyuziya" deb atadi, chunki Isroil rejimi qamaldagi anklavga hujum qilishda davom etmoqda. Tashkilotning juma kungi bayonotiga ko'ra, 2025-yil oktabrdan beri kamida 265 falastinlik bola o'ldirilgan.
UNICEF vakili Jeyms Elder Jenevada jurnalistlarga: "Go'yoki cheklov va himoya bilan belgilangan davrda sakkiz oydan ortiq vaqt davomida har kuni o'rtacha bir bola o'ldirilmoqda. Dunyo sulh tilida gapirishda davom etar ekan, G'azodagi oilalar o'z o'g'il va qizlarini dafn qilishda davom etmoqda", dedi.
Elderning so'zlariga ko'ra, bolalar uylarda, maktablarda va jamoat joylarida, jumladan, futbol o'ynash yoki baliq ovlash paytida o'ldirilgan. U so'nggi haftadagi voqealarni sanab o'tdi: "ikki yoshli bola Isroil kuchlari tomonidan otib o'ldirilgan; 13 yoshli bola chodirida otib o'ldirilgan; besh yoshli bola va uning otasi Isroil zarbasida halok bo'lgan".
UNICEF ma'lumotlariga ko'ra, oktabrdan beri 400 dan ortiq bola yaralangan, ko'plari og'ir jarohatlar olgan. Elder 12 yoshli qizning chodirida ko'kragiga o'q tegishi va uch yoshli qizning uyida kvadrokopter dronidan yuziga o'q tegishi kabi holatlarni keltirdi.
Elder yuzlab bolalar shoshilinch tibbiy evakuatsiyaga muhtojligini, Isroil rejimining muhim dori vositalariga cheklovlari esa yaralangan bolalar orasida infektsiya, asorat va amputatsiya xavfini oshirishini ta'kidladi. G'azodagi bolalar uchun qo'rquv, yo'qotish va zo'ravonlik shunchalik doimiy bo'lib qoldiki, travma endi ular hayotining bir epizodi emas, balki bolalikning o'ziga xos qismiga aylandi.
Elder hukumatlar va xalqaro institutlarni harakatga chaqirib, sulh davrida bolalar o'limining davom etishi xalqaro huquqqa sodiq bo'lganlarni xavotirga solishi kerakligini aytdi. U, shuningdek, Livan haqida ma'lumot berdi: UNICEFga ko'ra, 2-martdan beri 247 bola o'ldirilgan va 992 bola yaralangan.
Ogohlantirish Isroil rejimining Xon Yunis g'arbidagi al-Mavosida ko'chirilgan oilalar chodiriga havo hujumi bilan bir vaqtda keldi. Falastin sog'liqni saqlash idoralari 2023-yil 7-oktabrdan beri Isroilning genotsid urushida kamida 73 018 falastinlik o'ldirilgani va 173 273 kishi yaralanganini ma'lum qildi.

Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) сообщил, что с момента объявления так называемого «перемирия» с Израилем в Газе ежедневно в среднем погибает один палестинский ребенок на протяжении более восьми месяцев.
ЮНИСЕФ назвал перемирие «жестокой и смертельной иллюзией», поскольку израильский режим продолжает атаковать осажденный анклав. По данным организации, с октября 2025 года убито не менее 265 палестинских детей.
Представитель ЮНИСЕФ Джеймс Элдер заявил журналистам в Женеве: «В период, якобы определяемый сдержанностью и защитой, в среднем каждый день на протяжении более восьми месяцев убивают ребенка. Пока мир продолжает говорить на языке перемирия, семьи в Газе продолжают хоронить своих сыновей и дочерей».
По словам Элдера, дети погибали в домах, школах и общественных местах, в том числе во время игры в футбол или рыбалки. Он перечислил случаи за последнюю неделю: «Двухлетний мальчик был застрелен израильскими силами; 13-летний мальчик был застрелен в своей палатке; пятилетний мальчик и его отец были убиты в результате израильского удара, и так далее».
Согласно ЮНИСЕФ, с октября также ранено более 400 детей, многие с тяжелыми ранениями. Элдер привел случаи 12-летней девочки, раненной в грудь в палатке, и трехлетней девочки, раненной в лицо из дрона-квадрокоптера в собственном доме.
Элдер предупредил, что сотни детей срочно нуждаются в медицинской эвакуации, а ограничения израильского режима на жизненно важные лекарства увеличивают риск инфекций, осложнений и ампутаций среди раненых детей. Психологическое бремя для детей Газы стало невыносимым: «Страх, потеря и насилие стали настолько постоянными, что травма больше не является эпизодом в их жизни — она вплетена в саму ткань их детства».
Элдер призвал правительства и международные институты к действиям, заявив, что продолжающаяся гибель детей во время перемирия должна встревожить всех, кто привержен международному праву. Он также упомянул Ливан, где, по данным ЮНИСЕФ, с 2 марта убито 247 детей и ранено 992.
Предупреждение прозвучало на фоне авиаудара израильского режима по палатке для перемещенных семей в аль-Маваси к западу от Хан-Юниса. Палестинские органы здравоохранения сообщили, что с 7 октября 2023 года в результате геноцидной войны Израиля убито не менее 73 018 палестинцев и ранено 173 273 человека.