️ Rossiya qo'l ostidagi Qrim ma'muriyati fuqarolarga yoqilg'i sotishni to'xtatdi. Bu Ukraina kuchlarining yarim oroldagi neft infratuzilmasiga hujumlaridan so'ng yuz berdi.
️ Gubernator Sergey Aksyonovning so'zlariga ko'ra, yoqilg'i faqat Qrimning "faoliyati va xavfsizligi"ni ta'minlovchi davlat idoralariga sotiladi. Jismoniy va yuridik shaxslar yoqilg'i quyish shoxobchalaridan xizmat ololmaydi.
️ Avvalroq Aksyonov Kerchdagi neft omboriga Ukraina dronlari hujumi natijasida 4 kishi halok bo'lgani va 28 kishi yaralangani haqida xabar bergan edi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy bu hujumni "Rossiyaning shafqatsiz hujumlariga adolatli javob" deb atadi.
️ Qrim 2014-yilda Rossiya tomonidan noqonuniy anneksiya qilinganidan beri logistika muammolari va taqchillikni boshdan kechirmoqda, ammo bu eng jiddiy yoqilg'i cheklovi bo'ldi.
️ Aksyonov yoqilg'i bozoridagi vaziyat bo'yicha keyingi qarorlar keyinroq e'lon qilinishini ma'lum qildi.
️ Zelenskiy Kiev kuchlari Kerch bo'g'izi orqali Qrimga tutashgan Rossiyaning Krasnodar o'lkasidagi neft tashish logistika ob'ektiga ham zarba berganini aytdi. Mahalliy hokimiyat bir kishi yo'lovchi paromida halok bo'lganini xabar qildi.
️ Ukraina prezidenti harbiy logistika ob'ektlari va radar tizimlari ham nishonga olinganini, ammo qayerda ekanligini aniq aytmadi. "Rossiya faqat kuchni tushunadi va bizning uzoq masofali kuchimiz, albatta, tinchlik uchun ishlamoqda", dedi u.
️ Zelenskiy dam olish kunlari Rossiya hujumlarida kamida 7 kishi halok bo'lgani, 30 dan ortiq kishi, jumladan bolalar yaralangani haqida qo'shimcha qildi. Rossiya mudofaa vazirligi 239 ta Ukraina dronining urib tushirilganini ma'lum qildi.
️ Qrim strategik ahamiyatga ega bo'lib, Moskva kuchlari u yerdan Ukrainaning qolgan qismiga zarbalar beradi. Bu, shuningdek, ruslar uchun mashhur yozgi dam olish maskani bo'lib, ba'zilari uyga qaytish uchun yoqilg'i topishda qiynalayotganini xabar qilmoqda.
️ Ikkala tomon ham so'nggi oylarda hujumlarni kuchaytirdi, chunki to'rt yildan ortiq davom etgan to'liq miqyosli urushdan keyin sulh sari taraqqiyot to'xtab qoldi. Kievning asosiy maqsadi Moskvaning harbiy xarajatlarini yoqilg'i eksportiga zarba berib to'xtatishdir.
️ Shu bilan birga, Ukraina Rossiya harbiy harakatlariga putur etkazish va aholiga maksimal darajada noqulaylik tug'dirish orqali prezident Vladimir Putinni muzokaralar stoliga o'tqazishga umid qilmoqda. Biroq, Putin iyun oyi boshida Zelenskiyning yuzma-yuz uchrashuv taklifini rad etganidan keyin hali ham gaplashishga tayyor emas.
️ Urush boshlanganidan beri Ukraina mudofaa sektorini jadal rivojlantirdi, o'rta va uzoq masofali dron qobiliyatlarini yaratdi va hozirda butun dunyo bo'ylab ittifoqchilarga maslahat va tajriba taklif qilmoqda. Ammo bu muvaffaqiyat ikki qirrali qilichdir: har bir zarba Putinni sharmanda qilsa, muqarrar javob keladi.
️ Payshanba kuni Ukraina to'liq miqyosli urushdagi eng yirik hujumida Moskvadagi neftni qayta ishlash zavodiga zarba berganidan keyin qora neft dog'lari poytaxtga yog'di. Kiev va undan tashqaridagi odamlar Rossiyaning javobini kutmoqda.

️ Подконтрольные России власти Крыма приостановили продажу топлива населению. Это произошло после серии украинских атак на нефтяную инфраструктуру полуострова.
️ Губернатор Сергей Аксёнов заявил, что топливо будет продаваться только государственным учреждениям, обеспечивающим «функционирование и безопасность» Крыма. Частные лица и предприятия не смогут получить услуги на автозаправочных станциях.
️ Ранее Аксёнов сообщил, что в результате атаки украинских беспилотников на нефтебазу в Керчи погибли 4 человека и 28 получили ранения. Президент Украины Владимир Зеленский назвал эту атаку «справедливым ответом на жестокие удары России».
️ Крым, незаконно аннексированный Россией в 2014 году, испытывает логистические трудности и дефицит, но это самое значительное ограничение на топливо на сегодняшний день.
️ Аксёнов заявил, что дальнейшие решения относительно текущей ситуации на топливном рынке республики будут объявлены позднее.
️ Зеленский сообщил, что Киев также нанёс удар по логистическому объекту для транспортировки нефти в Краснодарском крае России, который прилегает к Крыму через Керченский пролив. Местные власти сообщили об одном погибшем на пассажирском пароме.
️ Президент Украины заявил, что также были поражены объекты военной логистики и радиолокационные системы, не уточнив, где именно. «Россия понимает только силу, и наша дальнобойная сила, безусловно, работает на мир», — сказал он.
️ Зеленский добавил, что в результате российских атак за выходные погибли по меньшей мере 7 человек, более 30 ранены, включая детей. Минобороны России заявило, что за ночь были сбиты 239 украинских беспилотников.
️ Крым является стратегически важным местом, откуда силы Москвы наносят удары по остальной части Украины. Это также популярное летнее место отдыха для россиян, некоторые из которых сообщают о трудностях с поиском топлива для возвращения домой.
️ Обе стороны активизировали атаки в последние месяцы, так как прогресс в направлении прекращения огня застопорился спустя более четырёх лет после полномасштабного вторжения России. Основное внимание Киева сосредоточено на том, чтобы перекрыть доходы Москвы для военных нужд, ударив по её экспорту топлива.
️ Однако Украина также стремится подорвать военные усилия России и создать максимальные неудобства для её населения, надеясь оказать давление на президента Владимира Путина и привести его за стол переговоров. Пока, однако, мало признаков того, что он готов говорить, отклонив просьбу Зеленского о личной встрече в начале июня.
️ За четыре года с начала вторжения Украина создала быстрорастущий оборонный сектор. Она быстро развила возможности средних и дальних беспилотников и теперь предлагает советы и опыт союзникам по всему миру. Но этот успех — палка о двух концах.
️ За каждый прорвавшийся удар, который ставит Путина в неловкое положение, следует неизбежный ответ. В четверг чёрные пятна нефти пролились на Москву после того, как Украина нанесла удар по нефтеперерабатывающему заводу в своей крупнейшей атаке за всю полномасштабную войну. Жители Киева и других городов готовятся к ответу России.