Buyuk Britaniyaning eng taniqli rassomi Devid Xoknining dafn marosimi allaqachon bo‘lib o‘tganini uning matbuot kotibi tasdiqladi.
88 yoshli rassom shu oy boshida Londondagi uyida vafot etdi. Uning o‘limi san’at olamidagi zamondoshlari, Bosh vazir va qirollik oilasining yuqori martabali a’zolari tomonidan hamdardlik bildirishlariga sabab bo‘ldi.
Xoknining xohishiga ko‘ra, dafn marosimida faqat uning sherifi Jan-Pyer Gonsalves de Lima va jiyani Richard Xokni qatnashgan, dedi matbuot kotibi Erika Bolton.
Rassomning xotirasiga bag‘ishlangan bir qator marosimlar kelasi yil o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Birinchisi bahorda Londonda, keyin Los-Anjeles, Parij va Yorkshirda bo‘lib o‘tadi.
Xoknining aksariyat asarlari uning merosini saqlab qolish uchun butun dunyo bo‘ylab jamg‘armalar va jamoat institutlariga berilishi tasdiqlangan.
Yetmish yillik faoliyati davomida Xokni o‘zining yorqin va innovatsion asarlari bilan mashhur bo‘ldi, jumladan Yorkshir manzaralari, Los-Anjeles basseynlari tasvirlari va iPad portretlari.
1960-yillarda pop-art harakatining yetakchi namoyandasi bo‘lgan u butun umri davomida katta mashhurlikni saqlab qoldi. 2018-yilda uning basseynli rasmlaridan biri auktsionda qariyb 70 million funt sterlingga sotilgan edi.
Qirol Charlz Xoknining vafotidan so‘ng uni “san’at va rassomlik olamining giganti, chinakam yorkshirлик, ko‘pchilikka aziz do‘st va ilhom manbai” deb atadi.
Rassom Deym Treysi Emin Xoknini bilish sharafiga muyassar bo‘lganini aytib, uni “buyuk rassom va ajoyib inson, san’at kuchi bilan britaniyaliklik tushunchasini o‘zgartirgan kishi” deb ta’rifladi.
Bosh vazir ser Kir Starmer “Britaniyaning eng taniqli rassomlaridan biri” vafotidan qayg‘uli ekanini bildirdi.
Hozirda Xoknining asarlari ko‘rgazmasi Londonning Kensington bog‘laridagi Serpentine galereyasida avgustgacha davom etmoqda.
Kelasi yil Xoknining 90 yilligi munosabati bilan ikkita ko‘rgazma o‘tkazilishi rejalashtirilgan: Teyt Modern multimedia installyatsiyasini, Teyt Britain esa uning faoliyatini qamrab olgan ko‘rgazmani namoyish etadi.

Похороны Дэвида Хокни, широко признанного самым известным художником Британии, уже состоялись, подтвердил его пресс-секретарь.
88-летний художник скончался в своем доме в Лондоне в начале этого месяца, что вызвало соболезнования от его коллег по миру искусства, премьер-министра и высокопоставленных членов королевской семьи.
Согласно его воле, на похоронах присутствовали только его партнер Жан-Пьер Гонсалвес де Лима и внучатый племянник Ричард Хокни, сообщила пресс-секретарь Эрика Болтон.
Ряд поминальных служб по художнику запланированы на следующий год: первая пройдет в Лондоне весной, затем в Лос-Анджелесе, Париже и Йоркшире.
Также подтверждено, что большинство работ Хокни будут переданы фондам и общественным учреждениям по всему миру для сохранения его наследия.
За свою семидесятилетнюю карьеру Хокни прославился яркими и новаторскими произведениями, включая пейзажи родного Йоркшира, залитые солнцем картины бассейнов Лос-Анджелеса и портреты на iPad.
Будучи определяющей фигурой поп-арта 1960-х, он сохранял огромную популярность на протяжении всей жизни. В 2018 году одна из его картин с бассейном была продана на аукционе почти за 70 миллионов фунтов — рекорд для живого художника.
Король Карл III заявил, что они с королевой Камиллой были «глубоко опечалены» смертью «гиганта мира искусства и живописи, йоркширца до мозга костей, дорогого друга и вдохновения для многих».
Художница Дейм Трейси Эмин сказала, что считает привилегией знать Хокни, назвав его «великим художником и замечательным человеком, который силой искусства изменил восприятие британскости. Гордый курящий гомосексуал, который поднял флаг выше любого другого британского художника».
Премьер-министр сэр Кир Стармер заявил, что опечален смертью «одного из самых прославленных художников Британии».
Выставка работ Хокни в настоящее время проходит до августа в галерее Serpentine в лондонском Кенсингтон-гарденс.
На следующий год запланированы две выставки к 90-летию Хокни: Tate Modern представит мультимедийную инсталляцию, а Tate Britain — выставку, охватывающую всю его карьеру.