Kolumbiyada yakshanba kuni bo‘lib o‘tgan prezidentlik saylovining ikkinchi bosqichida, dastlabki natijalarga ko‘ra, o‘ng qanot nomzodi Abelardo de la Espriella 50,5% ovoz to‘plab yetakchilik qilmoqda. Milliy ro‘yxatga olish idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, saylov uchastkalarining qariyb 90 foizi hisobga olingan.
Uning chap qanot raqibi Ivan Sepeda esa 48,25% ovoz bilan ortda qolmoqda. Sepeda hozirgi prezident Gustavo Petro tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda va ijtimoiy islohotlarni kengaytirish va’dalari bilan kambag‘allar va progressivlar ovoziga da’vogarlik qilmoqda.
47 yoshli tadbirkor de la Espriella o‘zini “Yo‘lbars” deb ataydi va may oyidagi birinchi turda g‘alaba qozonib, kartellar va partizan guruhlariga qarshi urush olib borishni va’da qilgan. Uning saylovoldi uslubi Salvadorlik o‘ng qanot prezidenti Nayib Bukle bilan taqqoslanmoqda.
De la Espriella o‘zini qattiqqo‘l jinoyatchilikka qarshi kurashuvchi sifatida ko‘rsatgan va AQSh prezidenti Donald Trampni qo‘llab-quvvatlagan. U Barrankilyada ovoz berish chog‘ida “Bugun Kolumbiya tarixidagi eng muhim saylov” deb ta’kidlagan.
Kolumbiya o‘nlab yillar davomida FARC partizan harakati bilan kurashgan. 2016-yilda tarixiy tinchlik kelishuvi imzolangan bo‘lsa-da, sobiq partizan guruhining bo‘lginchi tarmoqlari hali ham faol bo‘lib, zo‘ravonliklarda ayblanmoqda. 2025-yilda 14 780 qotillik qayd etilgan, bu 2015-yildan beri eng yuqori ko‘rsatkichdir.

В Колумбии во втором туре президентских выборов, по предварительным данным, правый кандидат Абелардо де ла Эсприэлья набирает 50,5% голосов. По данным национального регистрационного управления, подсчитано почти 90% бюллетеней.
Его левый соперник Иван Сепеда отстает с 48,25% голосов. Сепеда, поддерживаемый действующим президентом Густаво Петро, обещает расширить социальные реформы и заручиться поддержкой прогрессистов и бедных слоев населения.
47-летний бизнесмен де ла Эсприэлья, называющий себя «Тигром», выиграл первый тур в мае, пообещав войну с картелями и партизанскими группировками. Его стиль кампании сравнивают с правым президентом Сальвадора Найибом Букеле.
Де ла Эсприэлья позиционирует себя как жесткий борец с преступностью и поддерживает президента США Дональда Трампа. Голосуя в Барранкилье, он заявил: «Сегодня самые важные выборы в истории Колумбии».
Колумбия десятилетиями борется с партизанским движением FARC. В 2016 году было подписано историческое мирное соглашение, однако диссидентские группы бывших партизан все еще активны и обвиняются в насилии. В 2025 году зафиксировано 14 780 убийств — самый высокий показатель с 2015 года.