Fransiyaning 96 departamentidan 49 tasida qizil (eng yuqori) ob-havo xavfi darajasi e'lon qilindi. Bu haqda milliy meteorologiya xizmati Météo-France ma'lum qildi. Ogohlantirish zonasiga Parij va uning atrofidagi Il-de-Frans mintaqasi ham kiritilgan.
Tarixda birinchi marta bir vaqtning o'zida bunchalik ko'p departamentda qizil xavf darajasi e'lon qilinmoqda. Ayrim hududlarda havo harorati 42 darajaga yetishi mumkin.
"Jazirama issiqlik kelasi haftada ham davom etishi yoki hatto kuchayishi ehtimoli bor", - deya ta'kidlagan sinoptiklar.
Bundan tashqari, 40 departamentda to'q sariq (oldindan oxirgi) xavf darajasi e'lon qilingan. Yana 7 departamentda sariq daraja amal qiladi. Shunday qilib, anormal jazirama tufayli ob-havo xavfi haqidagi ogohlantirishlar Fransiyaning butun Yevropa hududini qamrab olgan.
Avvalroq Fransiya milliy ta'lim vaziri Eduard Jefre jazirama sababli 845 maktab yopilishini ma'lum qilgan edi. Shuningdek, taxminan 1,8 ming o'quv muassasasida dars jadvali o'zgartirilib, o'quvchilar tushgacha darsni tugatib, maktabni tark etishlari mumkin bo'ladi.

В 49 из 96 департаментов Франции объявлен красный (наивысший) уровень погодной опасности. Об этом сообщает национальная метеослужба Météo-France. В зону предупреждения входят Париж и столичный регион Иль-де-Франс.
Впервые в истории красный уровень погодной опасности объявлен сразу в таком количестве департаментов. В отдельных районах температура воздуха может достигнуть 42 градусов.
«Вполне вероятно, что жара продолжится или даже усилится на следующей неделе», - отметили синоптики.
Кроме того, предпоследний — оранжевый — уровень погодной опасности объявлен в 40 департаментах. Ещё в семи департаментах действует жёлтый уровень. Таким образом, предупреждения о погодной опасности в связи с аномальной жарой охватывают всю европейскую территорию Франции.
Ранее министр национального образования Франции Эдуар Жеффре заявил, что в связи с высокими температурами будут закрыты 845 школ. Кроме того, примерно в 1,8 тыс. учебных заведений скорректируют расписание, чтобы учащиеся могли завершать занятия и покидать школы до полудня.