Qatar va Pokiston vositachiligida Shveytsariyada bo‘lib o‘tgan muzokaralarning birinchi kunida AQSh va Eron “60 kun ichida yakuniy kelishuvga erishish yo‘l xaritasini” kelishib oldi. Bu haqda vositachilar qo‘shma bayonotida ma’lum qilindi.
Muzokaralar 17-iyun kuni imzolangan 14 bandli o‘zaro anglashuv memorandumiga (MoU) asoslandi. Hujjat Vashington va Tehron o‘rtasidagi keskinlikni pasaytirish va keyingi muzokaralar uchun asos yaratishni nazarda tutadi.
Lyutsern ko‘li bo‘yidagi 12 soatlik uchrashuvda ikki davlatning yuqori martabali amaldorlari ishtirok etdi. AQSh delegatsiyasini vitse-prezident Jey Di Vens, prezident Donald Trampning kuyovi Jared Kushner va maxsus elchi Stiv Uitkoff boshqargan. Eron delegatsiyasiga esa parlament spikeri Muhammad Bag‘ir G‘olibof rahbarlik qilgan.
Kelishuv doirasida “yuqori darajadagi qo‘mita” tuzilib, u vositachilik jarayoniga siyosiy nazoratni ta’minlaydi. Shuningdek, “mojarolarni bartaraf etish guruhi” tashkil etilib, Isroilning Livandagi harbiy amaliyotlarini to‘xtatishga qaratilgan.
Muzokaralarning navbatdagi bosqichi texnik masalalarga bag‘ishlanadi. Ekspertlarning fikricha, eng murakkab masala – Eronning boyitilgan uran zaxirasi va xalqaro inspeksiyalar masalasi bo‘lib qolmoqda. Atlantika Kengashi tahlilchisi Tomas Uorrikning ta’kidlashicha, uranni suyultirish uchun minglab amerikalik mutaxassislar Eronning eng nozik yadro ob’ektlariga kirishi kerak bo‘ladi.
Shartnoma, shuningdek, Hormuz bo‘g‘ozida tijorat kemalarining xavfsiz o‘tishini ta’minlash uchun aloqa liniyasini yaratishni nazarda tutadi. Eronning amaldagi blokadasi global energiya inqiroziga sabab bo‘lgan edi.
Livan masalasida Eron Tashqi ishlar vaziri Abbos Arag‘chiy “katta muvaffaqiyat”ga erishilganini ma’lum qildi. Biroq Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Livanda xavfsizlik zonasini saqlab qolish niyatida ekanini bildirgan.
Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusining Quds kuchlari rahbari Ismoil Qo‘oniy Isroilni Livanni tark etish haqida ogohlantirdi. Hizbulloh esa kelishuv yuzasidan hozircha izoh bermagan.
Tahlilchilarning fikricha, kelishuv Isroil uchun strategik dilemma yaratdi. Sobiq AQSh diplomati Xo‘zi Hudning ta’kidlashicha, mexanizm Livanda amalda qanday ishlashi noma’lum, chunki na Livan, na Isroil hukumati muzokaralarda ishtirok etmagan.
Arag‘chiy AQSh Eronning neft eksporti va neft-kimyo savdosiga qo‘yilgan sanksiyalarni bekor qilganini, blokada olib tashlanganini va muzlatilgan aktivlar qaytarilganini ma’lum qildi. Biroq Vashington bu ma’lumotlarni hali rasman tasdiqlamagan.

Посредники Катар и Пакистан заявили, что США и Иран согласовали «дорожную карту для достижения окончательной сделки в течение 60 дней» после первого дня переговоров высокого уровня в Швейцарии, которые были описаны как «обнадеживающий прогресс».
Переговоры последовали за подписанием 17 июня меморандума о взаимопонимании из 14 пунктов, который установил рамки для деэскалации между Вашингтоном и Тегераном и заложил основу для дальнейших переговоров.
Прорыв произошел после 12-часовой встречи на озере Люцерн с участием высокопоставленных чиновников обеих стран. Делегацию США возглавляли вице-президент Джей Ди Вэнс, зять президента Дональда Трампа Джаред Кушнер и спецпосланник Стив Уиткофф. Иранскую делегацию возглавлял спикер парламента Мохаммад Багер Галибаф.
Совместное заявление также объявило о создании «ячейки по урегулированию конфликтов», направленной на прекращение военных операций Израиля в Ливане, а также высокого комитета и прямых каналов связи для поддержки дальнейших переговоров.
Технические переговоры, как ожидается, продолжатся в ближайшие два месяца. Аналитики предупреждают, что следующий этап может оказаться более сложным, чем политическое соглашение. Томас Уоррик из Атлантического совета отметил, что удаление или понижение обогащенного урана потребует участия тысяч американцев на иранских ядерных объектах.
Соглашение также включает создание линии связи в Ормузском проливе для предотвращения инцидентов и обеспечения безопасного прохода коммерческих судов. Блокада пролива Ираном вызвала глобальный энергетический кризис.
Глава иранского Корпуса стражей исламской революции Исмаил Каани предупредил Израиль о необходимости покинуть Ливан, пригрозив повторением вывода войск в 2000 году. «Хезболла» пока не комментирует соглашение.
Аналитики сомневаются в эффективности механизма в Ливане. Бывший американский дипломат Джоуи Худ отметил, что ни ливанское, ни израильское правительства не участвовали в переговорах, но теперь ожидается, что они будут выполнять соглашение.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил о значительных экономических уступках со стороны США, включая отмену санкций на экспорт нефти и нефтехимии, снятие блокады и разблокировку активов. Однако Вашингтон пока официально не подтвердил эти заявления.