AQSh Federal rezerv tizimining sobiq raisi Alan Greenspan 100 yoshida vafot etdi. Uning oilasi bu haqda dushanba kuni ma’lum qildi.
Greenspan 1987 yildan 2006 yilgacha, deyarli 19 yil davomida Federal rezervga rahbarlik qilgan. Uning boshqaruvi davrida AQSh iqtisodiyoti Sovuq urushning so‘nggi yillaridan 2001 yildagi Dot-com pufakchasigacha bo‘lgan davrda katta o‘sishni boshdan kechirdi.
Biroq, tanqidchilar uning siyosati 2008 yildagi Global moliyaviy inqirozga zamin yaratgan deb hisoblashadi. Greenspanning qarorlari, xususan, past foiz stavkalari va kam tartibga solish siyosati, uzoq muddatli iqtisodiy barqarorlikka putur yetkazgani aytiladi.
Uning rafiqasi, NBC News muxbiri Andrea Mitchell bergan bayonotda: “U har ikki partiya prezidentlari davrida AQSh iqtisodiyotini shakllantirishga yordam bergan ulkan inson edi, lekin xatolarini tan olishda hamisha halol bo‘lgan. Men uchun u erim edi, 1984 yildagi birinchi uchrashuvimizdan boshlab hayotimni shakllantirgan. U beysbol, Washington Commanders, tennis, golf va musiqaga, ayniqsa jazzga nisbatan ‘irratsional jo‘shqinlik’ bilan qaragan”, dedi.
Greenspanning merosi munozarali bo‘lib qolmoqda: ba’zilar uni iqtisodiy mo‘jiza yaratgan buyuk arbob deb hisoblasa, boshqalar uni 2008 yilgi inqirozning asosiy sababchilaridan biri deb ataydi.

Бывший председатель Федеральной резервной системы США Алан Гринспен скончался в возрасте 100 лет, сообщила его семья в понедельник.
Гринспен возглавлял ФРС почти 19 лет, с 1987 по 2006 год, руководя экономическим бумом от последних лет Холодной войны до краха доткомов в 2001 году.
Однако критики утверждают, что его политика создала условия для глобального финансового кризиса 2008 года. Низкие процентные ставки и дерегулирование, якобы проводимые Гринспеном, способствовали образованию пузырей на рынках.
Его жена, корреспондент NBC News Андреа Митчелл, заявила: «Он был гигантом, который помогал формировать экономику США при президентах обеих партий, но всегда честно признавал свои ошибки. Для меня он был мужем, который изменил мою жизнь с нашего первого свидания в 1984 году. Он испытывал «иррациональное изобилие» к бейсболу, «Вашингтон Коммандерс», теннису, гольфу и музыке, особенно джазу».
Наследие Гринспена остается спорным: одни считают его архитектором экономического процветания, другие — виновником кризиса 2008 года.