Germaniyaning Chap partiyasi (Die Linke) a'zolari soni keskin o'sib, ayniqsa yosh ayol saylovchilar orasida mashhur bo'lmoqda. Partiya Berlin shahar-davlatida hokimiyatni qo'lga kiritishni maqsad qilgan.
Partiyaning federal qurultoyida taqdim etilgan asosiy rezolyutsiyada "Biz Berlinda shaharni qizil rangga bo'yash uchun kurashmoqdamiz" deyilgan. Qizil rang Chap partiyaning, shuningdek, markaziy chap Sotsial-demokratik partiyaning (SPD) rangi hisoblanadi. So'nggi so'rovlarga ko'ra, ikkala partiya va Yashillar o'rtasidagi uch tomonlama koalitsiya sentyabr oyidagi saylovda ko'pchilikni qo'lga kiritishi mumkin.
Berlin ilgari ham "qizil" bo'lgan. 2016 yildan 2023 yilgacha shahar ketma-ket SPD merlari boshchiligidagi uch tomonlama koalitsiya tomonidan boshqarilgan. Bu safar Chap partiya saylovda g'alaba qozonish va o'z nomzodi Elif Eralp bilan merlik lavozimini egallashni orzu qilmoqda. 45 yoshli Eralpning ota-onasi Turkiyada faol siyosatchilar va kasaba uyushma a'zolari bo'lgan, 1980 yildagi harbiy to'ntarishdan keyin Germaniyaga boshpana izlab kelgan.
Saylovda g'alaba qozonish oson bo'lmaydi. Berlindagi hukmron Xristian-demokratik ittifoq (CDU) hali ham 20% bilan so'rovlarda yetakchilik qilmoqda, ammo Eralp nafaqat partiyaning an'anaviy chap qanot bazasida, balki boshqa hududlarda ham g'alaba qozonishga umid qilmoqda. Partiya Nyu-Yorkdagi "mo''jizani" takrorlashni xohlaydi, u erda sotsialist-demokrat Zohran Mamdani muhim qarshiliklarga qaramay mer etib saylangan.
Chap partiya Germaniya Sotsialistik birlik partiyasining (SED) vorisi bo'lib, u 1949 yildan 1989 yilgacha Sharqiy Germaniyani diktatura sifatida boshqargan, ammo uzoq vaqtdan beri Germaniya siyosiy manzarasining bir qismi sifatida o'rnatilgan. Partiya hozirda Germaniyaning 16 ta shtatidan ikkitasida koalitsion hukumatlarning bir qismidir: Bremen shahar-davlati va shimoliy-sharqiy Meklenburg-Vorpommern shtati. Turingiyada partiya 2024 yilgacha o'zining bosh vaziri Bodo Ramelow bilan hukumatni boshqargan.
Federal darajada esa Chap partiyaning hokimiyatga kelish imkoniyati kam, chunki uning tashqi va xavfsizlik siyosati platformasi ko'plab saylovchilar tomonidan juda radikal deb hisoblanadi: partiya barcha qurol eksportiga va Germaniyaning 2022 yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishidan keyin qayta qurollanish qaroriga qarshi.
Partiya rahbariyati iyun oyidagi qurultoyda "Biz Chapda boshqa Yevropani nazarda tutganimizda, biz harbiy super kuch yoki Yevropa Ittifoqi armiyasini emas, balki mudofaaga qodir, ammo zo'ravonlikni eksport qilmaydigan tinchlik kuchini nazarda tutamiz" deb yozgan.
Chap partiya kansler Fridrix Mersni (markaziy o'ng CDU) harbiy byudjetni shishirishda va bir vaqtning o'zida farovonlik davlatini demontaj qilishda ayblaydi. Sotsialistlar, shuningdek, Mersning sog'liqni saqlash va pensiya tizimlaridagi islohotlariga qarshi, chunki ular fuqarolarga qo'shimcha moliyaviy yuklarni yuklaydigan byudjet qisqartirishlaridan iborat.
Bir necha hafta davomida Chap partiya Germaniya bo'ylab "Yetarli! Hayotni arzon qiling!" shiori ostida norozilik namoyishlarini uyushtirmoqda. Shu bilan u 2025 yilgi federal saylovlardagi keng ko'lamli uyma-uy targ'ibot kampaniyasiga asoslanmoqchi, o'shanda partiya ovozlar ulushini deyarli ikki baravar oshirib, umummilliy ovozlarning qariyb 9 foizini olgan.
Chap partiyaning yangi hamraisi Luici Pantisano kansler Fridrix Mersning CDU siyosatini fashizmga o'xshatib, shov-shuvga sabab bo'ldi. Dushanba kuni u kechirim so'radi: "Mening CDU va AfD siyosati o'rtasida hozircha farq yo'q degan bayonotim qisqartirilgan va noto'g'ri edi", dedi Pantisano. U shunga qaramay konservatorlarning "o'ngga siljishini tanqid qilishni" tasdiqladi.
Berlin Erkin universitetining siyosatshunosi Antonios Surisning fikricha, Chap partiya uy-joy va ijtimoiy siyosat kabi masalalarda yetakchilik qilishi va SPD va Yashillarga muqobil sifatida namoyon bo'lishi mumkin. Pantisano bu ishni qo'llab-quvvatlashi mumkin. Pantisano hozirda Ines Shvertner bilan birga partiyani boshqaradi.
Partiya qurultoyidagi delegatlarning o'rtacha yoshi atigi 37 edi va delegatlarning 53 foizi ayollar edi. Umummilliy miqyosda Chap partiya 10% dan biroz ko'proq ovozga ega va uning a'zolari soni 2023 yildan beri ikki baravar ko'payib, 125 000 dan oshdi. Biroq, bu yangi a'zolar Yaqin Sharq bo'yicha munozarali bayonotlari bilan ham e'tiborni tortdilar, bu ba'zi ommaviy axborot vositalari va raqib siyosiy partiyalar tomonidan antisemitizm ayblovlariga olib keldi.
Partiya konferentsiyasida partiya Isroilning G'azo sektoridagi harbiy operatsiyasini tavsiflash uchun "genotsid" atamasini rasman ishlatishga qaror qildi. Shu bilan birga, Shvertner antisemitizmning barcha shakllarini qoraladi: "Bu mamlakatda hech bir ota va ona farzandini yahudiy maktabiga yuborishdan qo'rqmasligi kerak", dedi u.

Численность социалистической Левой партии Германии резко возросла, и она особенно популярна среди молодых избирательниц. Партия надеется прийти к власти в городе-государстве Берлин.
«Мы боремся в Берлине за то, чтобы сделать город красным», — говорится в основном предложении, представленном делегатам на федеральном партийном съезде Левой партии. Красный — цвет Левой партии, но также и левоцентристских социал-демократов (СДПГ). Согласно последним опросам, трехсторонняя коалиция обеих партий вместе с «Зелеными» может получить большинство на сентябрьских выборах в парламент города-государства.
Берлин уже был «красным» в прошлом. С 2016 по 2023 год им управляла такая трехсторонняя коалиция — под руководством последовательных бургомистров от СДПГ. На этот раз Левая партия мечтает выиграть выборы и занять пост бургомистра со своим кандидатом Элиф Эральп. 45-летняя Эральп имеет примечательное прошлое: ее родители были активными политиками и профсоюзными деятелями в Турции, прежде чем бежать в Германию в 1980 году в качестве просителей убежища после военного переворота.
Победить на выборах будет непросто. Правящий в Берлине Христианско-демократический союз (ХДС) по-прежнему лидирует в опросах с 20%, но Эральп надеется победить не только в традиционной левой базе партии, но и в других районах. Партия хочет повторить «чудо Нью-Йорка», где социалист-демократ Зохран Мамдани был избран мэром, несмотря на значительную оппозицию.
Левая партия является преемницей Социалистической единой партии Германии (СЕПГ), которая правила Восточной Германией с 1949 по 1989 год как диктатура, хотя она уже давно утвердилась как часть политического ландшафта Германии. В настоящее время партия входит в коалиционные правительства в двух из 16 земель Германии: городе-государстве Бремен и северо-восточной земле Мекленбург-Передняя Померания. В Тюрингии партия даже возглавляла правительство с премьер-министром Бодо Рамеловым до 2024 года.
На федеральном уровне, однако, у Левой партии мало шансов прийти к власти, отчасти потому, что ее внешнеполитическая платформа считается слишком радикальной для многих избирателей: партия выступает против любого экспорта оружия и решения Германии о перевооружении после вторжения России в Украину в 2022 году.
«Когда мы, левые, говорим, что нам нужна другая Европа, мы имеем в виду не военную сверхдержаву или армию ЕС, а скорее силу мира, способную к обороне, но не экспортирующую насилие — ни в экономической, ни в военной форме», — написали лидеры партии в своем основном предложении на июньский съезд в Потсдаме.
Левая партия обвиняет канцлера Фридриха Мерца, чей правоцентристский ХДС возглавляет правительство, в раздувании военного бюджета при одновременном демонтаже государства всеобщего благосостояния. Социалисты также выступают против запланированных реформ системы здравоохранения и пенсионной системы, поскольку, по их мнению, они сводятся к сокращению бюджета, что возложит дополнительное финансовое бремя на граждан.
В течение нескольких недель Левая партия организует протесты по всей Германии под лозунгом «Хватит! Сделайте жизнь доступной!». Таким образом она надеется опереться на свою масштабную кампанию по обходу домов во время федеральных выборов 2025 года, когда партия почти удвоила свою долю голосов и получила почти 9% общенациональных голосов.
Новый сопредседатель Левой партии Луиджи Пантисано вызвал бурю, сравнив политику канцлера Фридриха Мерца и его ХДС с фашизмом. В понедельник он извинился: «Мое заявление о том, что в настоящее время нет разницы между политикой ХДС и АдГ, было сокращенным и неверным в такой форме», — сказал Пантисано. Тем не менее он подтвердил свою «фундаментальную критику правого курса» консерваторов.
Политолог Антониос Сурис из Свободного университета Берлина считает, что Левая партия может взять на себя лидерство в таких вопросах, как жилищная и социальная политика, и представить себя альтернативой СДПГ и «Зеленым». Пантисано мог бы поддержать это дело. Пантисано теперь возглавляет Левую партию вместе с сопредседателем Инес Швертнер.
Средний возраст делегатов на партийном съезде составил всего 37 лет, и 53% делегатов были женщинами. В общенациональном масштабе Левая партия набирает чуть более 10%, а ее членство более чем удвоилось с 2023 года, достигнув более 125 000 человек. Однако эти новые члены также привлекли внимание спорными заявлениями по Ближнему Востоку, которые привели к обвинениям в антисемитизме со стороны некоторых СМИ и соперничающих политических партий.
На партийной конференции партия решила официально использовать термин «геноцид» для описания военной операции Израиля в секторе Газа. В то же время Швертнер осудила все формы антисемитизма: «Ни один отец и ни одна мать в этой стране не должны бояться отправить своего ребенка в еврейскую школу», — сказала она.