Kanadaning eng yirik shahri Toronto markazidagi masjiddan qaytayotgan 14 yoshli Ahmad va uning oilasi Ramazon oyining o‘rtalarida kutilmagan hujumga uchradi. Yarim tunda, Toronto Islom Markazidan chiqib, uyga ketayotganlarida, noma’lum shaxs ularga irqiy haqoratlar yog‘dirib, Ahmaddan yoqasidan ushlab, zo‘ravonlik bilan itarib yuborgan.
Ahmad (taxallus) voqeani eslab: “Bu juda qo‘rqinchli edi, uxlay olmadim”, deydi. Uning ikki yoshli singlisi yig‘lab yuborgan. Hodisa mahalliy matbuotda yoritilgan va masjid rahbarlari gumonlanuvchi hibsga olinganini aytgan bo‘lsa-da, jamoat a’zolari va ekspertlar bunday hujumlarga yetarlicha e’tibor berilmayotganidan xavotirda.
Kanadada islomofobiya va immigrantlarga qarshi kayfiyatning qo‘shilishi “mukammal bo‘ron”ni yuzaga keltirganini ta’kidlaydi sobiq islomofobiyaga qarshi kurash bo‘yicha maxsus vakil Amira Elg‘avabi. Kanadada so‘nggi o‘n yil ichida bir necha halokatli musulmonlarga qarshi zo‘ravonlik holatlari sodir bo‘lgan, jumladan 2017-yilda Kvebek shahridagi masjidda olti kishining o‘ldirilishi va 2021-yilda Ontario shtatida bir musulmon oilasining to‘rt a’zosining avtomobil hujumida halok bo‘lishi.
Hujum paytida gumonlanuvchi “Liberal partiya sizlarni bu yerga olib keldimi?” deb baqirgan. Bu so‘zlar “Buyuk o‘zgartirish” nazariyasi bilan bog‘liq bo‘lib, oq tanli ustunlikni targ‘ib qiluvchi fitna nazariyasidir. Toronto Metropoliten Universiteti kriminologiya professori Faxad Ahmadning fikricha, musulmonlarga nisbatan “boshqalik” munosabati zo‘ravonlikka olib keladi va hokimiyatning javobi ham sust bo‘ladi.
Kanada hukumati nafratga qarshi kurash rejasini ishga tushirgan bo‘lsa-da, islomofobiya va antisemitizm bo‘yicha maxsus elchilar idoralarini yopib, yangi maslahat kengashini tuzdi. Bu harakat Kanada musulmonlari milliy kengashi tomonidan tanqid qilindi. Toronto Islom Markazi esa o‘z himoyasini kuchaytirib, jamoat a’zolari uchun “do‘stlik tizimi”ni joriy qildi.

14-летний Ахмед* и его семья подверглись неожиданному нападению в середине марта, когда возвращались домой после ночной молитвы в Исламском центре Торонто. Неизвестный мужчина начал выкрикивать расистские оскорбления, схватил Ахмеда за воротник и толкнул его. Двухлетняя сестра мальчика расплакалась.
Ахмед (использован псевдоним) рассказал, что был напуган и не мог спать. Инцидент привлёк внимание местных СМИ, и, по словам руководства мечети, подозреваемый был арестован. Однако члены общины и эксперты сомневаются, что подобным нападениям уделяется достаточно внимания.
Бывший спецпредставитель Канады по борьбе с исламофобией Амира Эльгаваби назвала ситуацию «идеальным штормом» из-за слияния антииммигрантских настроений и исламофобии. За последнее десятилетие в Канаде произошло несколько смертельных нападений на мусульман, включая стрельбу в мечети Квебека в 2017 году (6 погибших) и наезд на семью в Онтарио в 2021 году (4 погибших).
Во время нападения подозреваемый выкрикнул: «Либералы вас сюда привезли?» — отсылка к теории «великого замещения», продвигаемой белыми супремасистами. Профессор криминологии Университета Торонто Метрополитен Фахад Ахмад отметил, что мусульмане воспринимаются как «чужаки», что ведёт к недооценке насилия в их отношении.
Канадское правительство запустило план борьбы с ненавистью, но закрыло офисы спецпосланников по исламофобии и антисемитизму, создав консультативный совет. Это решение подверглось критике со стороны Национального совета канадских мусульман. Исламский центр Торонто усилил меры безопасности, введя систему «напарников» для прихожан.