2026 yilgi Jahon chempionatining L guruhida Angliya va Gana terma jamoalari uchrashadi. O‘yin Xyustondagi Gillette stadionida, 4-aprel kuni mahalliy vaqt bilan soat 16:00 da (GMT 21:00) boshlanadi.
Angliya ilk o‘yinda Xorvatiyani 4:2 hisobida mag‘lub etib, hujumdagi kuchini namoyish etdi. Garri Keyn, Jud Bellingem va Markus Rashford gollari muxlislarni xursand qildi, biroq himoyadagi bo‘shliqlar jamoaning zaif tomoni sifatida qolmoqda.
Gana esa Panamani 1:0 hisobida mag‘lub etib, intizomli va muvozanatli o‘yin ko‘rsatdi. “Qora yulduzlar” 16 yil ichida ilk bor pley-off bosqichiga chiqishni maqsad qilgan.
Angliya yarim himoyachisi Deklan Rays jamoaning ikkinchi bo‘limdagi o‘yinini “benchmark” deb atadi: “Biz ikkinchi bo‘limda ko‘rsatgan darajani o‘yin boshidanoq namoyish eta olsak, dunyodagi har qanday raqibni yengishimiz mumkin”.
Gana murabbiyi Karlush Keyrish Angliyaga qarshi o‘yinni “eng oson turdagi o‘yin” deb baholadi: “Angliya, Fransiya yoki Germaniyaga qarshi o‘ynashda futbolchilarga hech narsa deyish shart emas. Ularning ko‘ylagida uchta sher bor, ammo biz Ganalikmiz va 33 million sher bilan bu o‘yin uchun kurashamiz”.
Opta superkompyuteri Angliyaning g‘alaba qozonish ehtimolini 78,8 foiz, Gananing g‘alaba ehtimolini esa 7,9 foiz deb baholamoqda. Durang ehtimoli 13,3 foiz.
Angliya va Gana ilk bor Jahon chempionatida to‘qnash kelmoqda. Ular 2011 yilgi o‘rtoqlik uchrashuvida 1:1 hisobida durang o‘ynagan edi.
Angliya murabbiyi Tomas Tuhel jamoada jarohatlar yo‘qligini, Bukayo Sakoning Axill tendonidagi og‘riq yo‘qolganini aytdi. Gana yarim himoyachisi Tomas Partey esa ilk o‘yinda viza muammosi tufayli qatnasha olmagan bo‘lsa, endi AQShda o‘ynashga ruxsat oldi.

Матч группы L между сборными Англии и Ганы пройдет на стадионе «Джиллетт» в Хьюстоне 4 апреля в 16:00 по местному времени (21:00 GMT).
Англия впечатлила атакующей игрой в стартовом матче, разгромив Хорватию со счетом 4:2. Голы Гарри Кейна, Джуда Беллингема и Маркуса Рашфорда порадовали болельщиков, но проблемы в обороне вызывают вопросы.
Гана, напротив, продемонстрировала дисциплинированную и сбалансированную игру, одержав победу над Панамой (1:0). «Черные звезды» стремятся впервые за 16 лет выйти в плей-офф.
Полузащитник Англии Деклан Райс заявил, что игра во втором тайме против Хорватии стала «ориентиром» для команды: «Мы знаем, что если сможем играть на таком уровне с первой минуты, то можем победить любого соперника в мире».
Тренер Ганы Карлуш Кейруш назвал матч против Англии «самым легким типом игры»: «Когда играешь против Англии, Франции или Германии, игрокам ничего не нужно говорить. Они полностью мотивированы. У них на футболке три льва, но мы из Ганы, и у нас 33 миллиона львов, готовых бороться за эту игру».
Суперкомпьютер Opta оценивает вероятность победы Англии в 78,8%, Ганы — в 7,9%, ничьей — в 13,3%.
Англия и Гана впервые встречаются на чемпионате мира. В товарищеском матче 2011 года они сыграли вничью 1:1.
Тренер Англии Томас Тухель сообщил, что в команде нет травмированных, а Букайо Сака больше не испытывает болей в ахилле. Томас Парти, пропустивший первый матч из-за проблем с визой, допущен к игре в США.