Fransiya Bosh vaziri Sebastyan Lekornuning ma’lum qilishicha, o‘tgan payshanbadan beri mamlakatda jazirama tufayli 40 kishi cho‘kib halok bo‘lgan. Parijdagi Sen-Marten kanalida jamoat cho‘milishiga ruxsat berilgan bo‘lsa-da, hukumat nazoratsiz hududlarda suzishdan ogohlantirmoqda.
Sport va yoshlar vaziri Marina Ferrarining so‘zlariga ko‘ra, jazirama paytida nazoratsiz joylarda cho‘milish o‘ta xavfli. Fransiya, Ispaniya va Italiya jaziramadan eng ko‘p zarar ko‘rgan davlatlar bo‘lib, Fransiyada iyun oyining eng issiq kuni va eng issiq kechasi qayd etilgan.
Ispaniyada harorat ayrim hududlarda 40°C dan oshishi kutilmoqda. Andalusiya, Kantabriya va Basklar mamlakatida qizil ogohlantirish e’lon qilingan. Ispaniya davlat ob-havo xizmati Aemet ma’lumotlariga ko‘ra, iyun oyidagi jaziramalar soni ortib bormoqda.
Italiyada esa Rim, Milan, Florensiya, Turin va Venetsiya kabi 15 shaharda qizil ogohlantirish e’lon qilingan. Bu sog‘lom kattalar uchun ham xavf tug‘dirishi mumkin. Hukumat qishloq xo‘jaligi va qurilish ishchilarini eng issiq soatlarda ishlashdan himoya qilish uchun favqulodda mehnat himoyasi choralarini jonlantirgan.
Fransiyaning janubi-g‘arbidagi Golfech atom elektr stansiyasi Garonna daryosidagi suv haroratining ko‘tarilishi tufayli to‘xtatilgan. Fransiya qonunchiligiga ko‘ra, reaktorlarni sovutish uchun ishlatiladigan suv harorati 28°C dan oshmasligi kerak.
Halok bo‘lganlar orasida 13 yoshli qiz ham bor, u oilasi bilan Sen daryosida cho‘milgan va suzishni bilmagan. Lion yaqinida esa professional futbolchi og‘ir ahvolda kasalxonaga yotqizilgan. Germaniyada ham jazirama tufayli bir necha kishi cho‘kib halok bo‘lgan.

Премьер-министр Франции Себастьен Лекорню сообщил, что с прошлого четверга в стране из-за жары утонули 40 человек. Несмотря на то, что купание в канале Сен-Мартен в Париже разрешено, власти предупреждают об опасности плавания в неконтролируемых зонах.
Министр спорта и молодежи Марина Феррари заявила, что купание в необорудованных местах во время жары крайне опасно. Франция, Испания и Италия пострадали от жары больше всего. Во Франции зафиксирован самый жаркий июньский день и самая жаркая ночь.
В Испании температура местами превысит 40°C. Красное предупреждение объявлено в Андалусии, Кантабрии и Стране Басков. Государственная метеослужба Aemet отмечает, что июньские волны тепла становятся все более частыми.
В Италии красное предупреждение объявлено в 15 городах, включая Рим, Милан, Флоренцию, Турин и Венецию. Это представляет опасность даже для здоровых взрослых. Правительство возобновило чрезвычайные меры защиты работников, включая сельскохозяйственных и строительных рабочих.
Атомная электростанция Гольфеш на юго-западе Франции была остановлена из-за повышения температуры воды в реке Гаронна. По французским законам, вода для охлаждения реакторов не должна превышать 28°C.
Среди погибших — 13-летняя девочка, которая не умела плавать и купалась с семьей в Сене. Рядом с Лионом профессиональный футболист находится в критическом состоянии после спасения из Роны. В Германии также зафиксированы случаи утопления из-за жары.