Londonda o‘tkazilgan so‘rovnoma natijalariga ko‘ra, Brexit referendumidan 10 yil o‘tib, Britaniya aholisining atigi 30 foizi Yevropa Ittifoqidan chiqishni to‘g‘ri qaror deb biladi. 2016-yilda bu ko‘rsatkich 64 foizni tashkil etgan edi. Hozirda 57 foiz fuqaro bu qarorni xato deb hisoblaydi, 60 foiz esa Brexitni muvaffaqiyatsizlik deb baholaydi.
Buyuk Britaniya iqtisodiyoti Brexit tufayli 6 foizga qisqargan. Bank of England tahliliga ko‘ra, bu ko‘rsatkich iqtisodiy pasayishning aniq dalilidir. Ko‘plab iqtisodchilar “asal oyi” tugaganini va “Bregret” (Brexitdan afsuslanish) hodisasi kuchayganini ta’kidlamoqda.
Brexitning eng uzoq muddatli ta’siri iqtisodiy emas, balki ijtimoiy bo‘lishi mumkin. Mutaxassislarning fikricha, bu mamlakatning siyosiy madaniyati, ekstremal fikrlarga bag‘rikenglik va “begona”larni istisno qilish diskursini o‘zgartirdi. Immigratsiyaga qarshi kayfiyat kuchayib, irqchilik va islomofobiya kabi hodisalar normallashdi.
Aston universiteti professori Tohir Abbosning so‘zlariga ko‘ra, Brexit islomofobiyani safarbar qilishda muhim rol o‘ynadi. Ayniqsa, Nayjel Farajning “invaziya” haqidagi plakati bu jarayonni tezlashtirdi. Hozirda “Stop the Boats” kabi shiorlar o‘ta o‘ng kuchlar tomonidan keng qo‘llanilmoqda.
Brexitdan keyingi davrda immigratsiya siyosati keskinlashdi: qochoqlarni uchinchi davlatlarga deportatsiya qilish, dengizdagi qutqaruv operatsiyalarini jinoyat deb hisoblash kabi choralar qabul qilindi. Belfastdagi tartibsizliklar va Jo Coxning o‘ldirilishi bu keskinlikning natijasidir.
Ekspertlarning fikricha, Brexit ijtimoiy tabaqalanishni chuqurlashtirdi va axborot urushlari uchun zamin yaratdi. Musulmonlar va boshqa ozchilik guruhlari kamsitish va irqchilikning ikki tomonlama qurboniga aylangan. Agar bu tendensiya o‘zgartirilmasa, Britaniya fuqarolar o‘rtasidagi ishonchni tiklash uchun iqtisodiy tiklanishdan ko‘proq narsaga muhtoj bo‘ladi.

Согласно опросу YouGov, проведенному к 10-й годовщине референдума о Brexit, лишь 30% британцев сейчас считают выход из Европейского союза правильным решением. В 2016 году этот показатель составлял 64%. Теперь же 57% граждан полагают, что выход был ошибочным, а 60% оценивают Brexit как полный провал.
Экономика Великобритании сократилась на 6% из-за последствий выхода из ЕС, согласно анализу Банка Англии. Многие экономисты признают, что «медовый месяц» закончился, и на смену Brexit пришел «Bregret» (сожаление о Brexit).
Однако наиболее долгосрочные последствия Brexit могут оказаться не экономическими, а социальными. По мнению экспертов, он изменил политическую культуру страны, толерантность к экстремальным взглядам и дискурс о том, кто является «своим», а кто «чужим». Антииммиграционные настроения усилились, а расизм и исламофобия стали нормой.
Профессор Астонского университета Тахир Аббас отметил, что Brexit мобилизовал исламофобию, особенно через печально известный плакат Найджела Фараджа с изображением «вторжения» мигрантов. Лозунги вроде «Stop the Boats» теперь активно используются ультраправыми.
После Brexit иммиграционная политика ужесточилась: депортация беженцев в третьи страны, криминализация спасательных операций на море и риторическое отождествление беженцев с преступниками стали обычным делом. Беспорядки в Белфасте и убийство депутата Джо Кокс — прямые последствия этой напряженности.
Эксперты предупреждают, что Brexit углубил социальное расслоение и создал почву для информационных войн. Мусульмане и другие меньшинства стали жертвами двойной дискриминации — по этническому и религиозному признаку. Если эта тенденция не изменится, Британии потребуется нечто большее, чем просто экономическое восстановление, чтобы восстановить доверие между гражданами.