Turkiya hukumati NATO sammiti oldidan xavfsizlik choralarini kuchaytirgan. 7-8 iyul kunlari Anqarada boʻlib oʻtadigan sammitda AQSh prezidenti Donald Tramp va 31 aʼzo davlat rahbarlari ishtirok etishi kutilmoqda.
Hibsga olinganlarning 56 nafari “Islomiy davlat” guruhi aʼzolari, 35 nafari esa Turkiyada terrorchi tashkilot deb tan olingan “Inqilobiy xalq ozodlik partiyasi/fronti” (DHKP-C) aʼzolari ekani aytilmoqda.
Istanbul prokuraturasi tomonidan muvofiqlashtirilgan alohida operatsiya natijasida sakkiz viloyatda 24 kishi hibsga olingan. Turkiya ommaviy axborot vositalari bu haqda xabar berdi.
Turkiya uzoq vaqtdan beri bir qancha ichki dissident guruhlardan zoʻravonlik tahdidlariga duch kelmoqda va prezident Rajab Toyyib Erdoʻgʻan hukumati tez-tez xavfsizlik tadbirlarini oʻtkazadi. Oʻtgan oy “Islomiy davlat”ga aloqadorlikda gumon qilingan 324 kishi butun mamlakat boʻylab qoʻlga olingan edi.
Anqara hukumati NATO sammiti uchun qattiq xavfsizlik choralarini rejalashtirgan. 28 iyundan tadbir tugaguniga qadar ommaviy namoyishlar taqiqlangan. Aeroportga olib boruvchi yoʻllarga kirish cheklanadi, sammit oʻtkaziladigan joy va delegatsiyalar joylashgan mehmonxonalar atrofi toʻsib qoʻyiladi.

Прокуратура Анкары сообщила о выдаче 241 ордера на арест, 209 человек уже задержаны. Еще 32 подозреваемых находятся в розыске.
Турецкие власти усиливают меры безопасности в преддверии саммита НАТО, который пройдет в Анкаре 7-8 июля. Ожидается участие президента США Дональда Трампа и лидеров 31 страны-члена альянса.
По данным прокуратуры, 56 задержанных являются предполагаемыми членами «Исламского государства», а 35 — членами «Революционной народно-освободительной партии/фронта» (DHKP-C), признанной в Турции террористической организацией.
В отдельной операции, координируемой прокуратурой Стамбула, задержаны 24 человека в восьми провинциях. Об этом сообщают турецкие СМИ.
Турция давно сталкивается с угрозами насилия со стороны внутренних диссидентских групп, и правительство президента Реджепа Тайипа Эрдогана регулярно проводит зачистки. В прошлом месяце по всей стране были задержаны 324 человека по подозрению в связях с ИГ.
Власти Анкары планируют строгие меры безопасности на время саммита НАТО. С 28 июня до завершения мероприятия запрещены публичные демонстрации. Ограничен доступ к дорогам, ведущим в аэропорты, а районы вокруг места проведения саммита и отелей, где разместятся делегации, будут оцеплены.