Nyu-York shahrining birinchi musulmon meri Zohran Mamdani Isroil tarafdori lobbi guruhi AIPACni tanqid qilishda davom etmoqda. U AIPACni "yirtqichlar" deb ataganidan so'ng, bu so'zlar xavfli bo'lishi mumkinligi haqidagi savolga javoban o'z pozitsiyasini yanada kuchaytirdi.
Mamdani o'tgan hafta Vermontda bo'lib o'tgan mitingda AIPACni qattiq tanqid qilgan edi. U AIPAC "qorong'u pullar" sarflab, hokimiyatni saqlab qolishga intilayotganini va bu odamlarni bir-biriga qarshi qo'yishini aytdi. "Eng boy shaharda, dunyo tarixidagi eng boy mamlakatda biz endi yirtqichlardan qo'rqib yashamasligimiz kerak", dedi u.
Dushanba kuni meriyada so'zlagan Mamdani AIPACni Falastin va butun mintaqada tinchlikka erishishga to'sqinlik qilayotgan tashkilot deb atadi. U AQSh vositachiligidagi "sulh"ga qaramay, G'azoda 1000 dan ortiq falastinlik isroillik kuchlar tomonidan o'ldirilganini ta'kidladi.
Nyu-Jersi vakili Josh Gottheimer Mamdanini antisemitizmni yashirishda aybladi. "AIPAC o'rniga 'yahudiylar' qo'ying va bu eng qadimgi antisemit fitna nazariyasiga aylanadi", deb yozdi u X ijtimoiy tarmog'ida.
Mamdani tomonidan qo'llab-quvvatlanayotgan nomzod Darializa Avila Chevalier AIPAC tomonidan maqtovga sazovor bo'lgan amaldagi deputat Adriano Espaillatga qarshi kurashmoqda. Saylov komissiyasi ma'lumotlariga ko'ra, AIPACning super PACi Espaillatni qo'llab-quvvatlash uchun 600 ming dollardan ortiq mablag' ajratgan.

Мэр Нью-Йорка Зохран Мамдани, первый мусульманин на этом посту, удвоил свою критику в адрес произраильского лобби AIPAC после того, как его спросили, не опасно ли называть эту организацию «монстрами».
На прошлой неделе на митинге в Вермонте Мамдани резко раскритиковал AIPAC, заявив, что группа тратит «миллионы темных денег» для сохранения власти. «В богатейшем городе богатейшей страны в истории нам больше не нужно жить в страхе перед монстрами», — сказал он.
В понедельник в мэрии Мамдани назвал AIPAC организацией, которая поддерживает статус-кво и препятствует достижению безопасности в Палестине и регионе. Он отметил, что с момента «перемирия» в октябре израильские силы убили более 1000 палестинцев в Газе.
Конгрессмен от Нью-Джерси Джош Готтеймер обвинил Мамдани в «отмывании антисемитизма». «Замените „AIPAC“ на „евреи“ — и это старейшая антисемитская теория заговора», — написал он в соцсети X.
Кандидат, поддерживаемый Мамдани, Дарьялиза Авила Шевалье, борется против действующего конгрессмена Адриано Эспайя, которого хвалит AIPAC. Согласно данным комиссии, супер PAC AIPAC выделил более 600 тысяч долларов на поддержку Эспайя.