Paragvay yarim himoyachisi Migel Almiron FIFA Jahon Chempionati 2026 tarixida og‘zini berkitgani uchun maydondan chetlashtirilgan birinchi futbolchiga aylandi. Ushbu voqea Paragvayning Turkiyaga qarshi 1:0 hisobidagi g‘alabasi chog‘ida sodir bo‘ldi.
FIFA seshanba kuni Almironning Avstraliyaga qarshi guruh bosqichining so‘nggi o‘yinida ishtirok etmasligini tasdiqladi. Qaror apellyatsiyaga tortilmasligi ma’lum qilindi.
Yangi qoidalarga ko‘ra, futbolchilarga mojaro paytida og‘zini berkitib, aytayotgan so‘zlarini yashirish taqiqlangan. Qoidabuzarlik darhol qizil kartochka bilan jazolanadi.
FIFA prezidenti Janni Infantino ushbu qoidani joriy etishni, “Real Madrid” va “Benfika” o‘rtasidagi Chempionlar Ligasi o‘yinidagi voqeadan so‘ng qo‘llab-quvvatlagan. O‘shanda “Benfika” futbolchisi Janluka Prestianni “Real”ning Vinisius Junioriga nisbatan haqoratli so‘zlarni yashirishga uringan edi.
Infantino yangi qoidani “juda muhim” deb atadi va “Agar yashiradigan narsangiz bo‘lmasa, kim bilandir gaplashayotganda og‘zingizni berkitmaysiz”, dedi.
FIFA shuningdek, Paragvaylik sharhlovchi Xorxe Chipi Verani Almiron chetlashtirilganidan so‘ngki haqoratli nutqi uchun Jahon Chempionati akkreditatsiyasidan mahrum qildi. Vera Infantino va hakamni “o‘g‘ri” deb atagan va “futbolni o‘ldirishda” ayblagan edi.
Vera keyinchalik uzr so‘radi va “Men sizni asosiy narsada: bu kasb talab qiladigan vazminlik va hurmatni saqlashda muvaffaqiyatsizlikka uchratdim”, dedi.

Полузащитник сборной Парагвая Мигель Альмирон стал первым игроком в истории чемпионата мира по футболу 2026 года, удалённым с поля за закрытие рта во время конфликта с соперником.
Во вторник ФИФА подтвердила, что Альмирон пропустит заключительный матч группового этапа против Австралии. Решение не подлежит обжалованию.
Согласно новым правилам, игрокам запрещается закрывать рот, чтобы скрыть свои слова во время словесных перепалок. Нарушение карается немедленным удалением.
Президент ФИФА Джанни Инфантино продвигал это правило после инцидента в матче Лиги чемпионов между «Реалом» и «Бенфикой», где игрок «Бенфики» Джанлука Престианни пытался скрыть оскорбления в адрес Винисиуса Жуниора.
Инфантино заявил: «Если вам нечего скрывать, вы не закрываете рот, когда говорите с кем-то. Правила были разъяснены всем, и это важный элемент».
ФИФА также лишила аккредитации парагвайского комментатора Хорхе Чипи Веру после его нецензурной тирады в адрес организации и судей. Вера назвал Инфантино и арбитра «ворами» и обвинил их в «убийстве футбола».
Позже Вера извинился и признал, что «потерял контроль», добавив: «Я подвёл вас в фундаментальном: сохранении хладнокровия и уважения, которых требует эта профессия».