Hindiston hukumati odatdagidan zaifroq musson yomg'irlari va ularning dunyodagi eng gavjum mamlakatdagi ekinlarga ta'siriga tayyorgarlik ko'rish rejalarini ishlab chiqmoqda.
Qishloq xo'jaligi vaziri Shivraj Singx Chouxanning so'zlariga ko'ra, musson mavsumi hozirgacha o'rtacha ko'rsatkichdan 43 foizga kam yomg'ir keltirdi va Hindiston Meteorologiya Departamenti 2-iyulgacha bo'lgan haftada yog'ingarchilikning zaifligini bashorat qilmoqda.
Musson Hindistondagi yillik yomg'irning 70 foizini ta'minlaydi va kamida 1,4 milliard kishilik mamlakatda suv manbalarini to'ldirish uchun muhim ahamiyatga ega. Mamlakatdagi qishloq xo'jaligi yerlarining deyarli yarmi sug'orilmaydi va aholining qariyb yarmi dehqonchilik bilan shug'ullanadi.
Yomg'irlar odatda 1-iyun kuni Hindiston janubi-g'arbidagi Keralaga keladi va shimolga qarab tarqaladi. Ular mamlakatning iqtisodiy salomatligi uchun muhim bo'lib, paxta, soya, shakarqamish, sholi va makkajo'xori ekish imkonini beradi.
Bu yil ular Keralaga uch kun kechikib kelib, Hindistonning 4 trillion dollarlik iqtisodiyotiga ta'sir qilish xavotirini uyg'otdi. Iqlim o'zgarishi ob-havo shakllarini o'zgartirmoqda va Hindistonda o'rtacha haroratni oshirmoqda, El-Ninyo ob-havo hodisasi esa kam yog'ingarchilik haqida ogohlantirmoqda.
Seshanba kuni Mumbay aholisi bir necha haftalik jaziramadan so'ng birinchi kuchli yomg'ir yog'ishi bilan sezilarli yengillik his qildi. Biroq, ba'zi shaharlarda faqat engil yomg'ir yog'di. Mumbay ma'murlari o'tgan haftada suvdan foydalanishga cheklovlar joriy qildi.
Chouxan suvni tejash eng muhim vazifa ekanligini ta'kidladi: "Har bir tomchi suv qadrli va shu maqsadda rejalashtirish amalga oshirilmoqda". Bu suv omborlari, hovuzlar, daryolar va to'g'onlarni zudlik bilan ta'mirlash va mustahkamlashni o'z ichiga oladi.
Ekinlar, oziq-ovqat narxlari va iqtisodiy o'sish haqidagi xavotirlar kuchaydi, chunki Meteorologiya Departamenti 2026 yilda El-Ninyo zaiflashtirgan musson mamlakatda 11 yil ichida eng quruq mavsum bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.

Индийское правительство разрабатывает планы по подготовке к более слабым, чем обычно, муссонным дождям и их вероятному влиянию на урожай в самой густонаселенной стране мира.
Министр сельского хозяйства Шиврадж Сингх Чоухан во вторник заявил, что муссонный сезон принес дожди примерно на 43 процента ниже среднего, а Метеорологический департамент Индии прогнозирует продолжение слабых осадков до недели, заканчивающейся 2 июля.
Муссон обеспечивает около 70 процентов годовых осадков в Индии и имеет решающее значение для пополнения водных ресурсов в стране с населением не менее 1,4 миллиарда человек, где почти половина сельскохозяйственных земель не имеет орошения, а около половины населения зависит от сельского хозяйства.
Дожди обычно приходят в Кералу на юго-западе Индии 1 июня и распространяются на север. Они имеют решающее значение для экономического здоровья страны, позволяя фермерам сажать хлопок, сою, сахарный тростник, рис и кукурузу.
В этом году они пришли в Кералу с трехдневным опозданием, что вызвало опасения по поводу влияния на экономику Индии в 4 триллиона долларов. Изменение климата меняет погодные условия и повышает средние температуры в Индии, а погодное явление Эль-Ниньо в этом году принесло предупреждения о снижении осадков.
Во вторник жители Мумбаи получили значительное облегчение, когда наконец обрушились первые ливни после недель палящей жары. Однако в некоторых пригородах прошел лишь легкий дождь. Власти Мумбаи на прошлой неделе ввели ограничения на использование воды.
Чоухан заявил, что сохранение воды должно быть приоритетом: «Каждая капля воды драгоценна, и планирование ведется с этой целью». Это включает немедленный ремонт и укрепление водохранилищ, прудов, ручьев и плотин.
Опасения по поводу урожая, цен на продукты питания и экономического роста усилились после того, как в прошлом месяце Метеорологический департамент предупредил, что ослабленный Эль-Ниньо муссон в 2026 году может принести самый засушливый сезон за 11 лет.