Gana terma jamoasi yarim himoyachisi Tomas Partey AQShning Boston shahrida bo‘lib o‘tgan Jahon chempionati guruh bosqichi o‘yinida Angliya bilan to‘qnash kelganida muxlislar tomonidan hushtak va haqoratlarga uchradi.
Angliya muxlislari Parteyning maydondagi ilk harakatlarini hushtak bilan kutib olishdi, bundan oldin Angliya himoyachisi Djed Spence o‘yindan oldin u bilan qo‘l berib ko‘rishishdan bosh tortgani kuzatildi.
Parteyning turnirda ishtiroki jamoatchilik e’tiborini tortdi, chunki sobiq “Arsenal” futbolchisi Buyuk Britaniyada yetti marta zo‘rlash va ikki marta jinsiy tajovuzda ayblanmoqda. U ayblovlarni rad etgan.
Ayblovlar 2020-2022 yillar oralig‘ida Londonning “Arsenal” klubida o‘ynagan vaqtida to‘rt ayolning shikoyatlari bilan bog‘liq. Partey sud jarayoni noyabr oyida yoki undan keyin bo‘lishi kutilmoqda.
Ijtimoiy tarmoqlardagi videolarda “Tottenhem” himoyachisi Spence milliy madhiyalardan so‘ng 33 yoshli futbolchi bilan qo‘l berib ko‘rishishdan bosh tortgani ko‘rinadi.
Partey Kanadaning vizani rad etishi sababli Gananing Torontodagi Panamaga qarshi ochilish o‘yinini o‘tkazib yuborgan edi. U to‘pni olganida muxlislar tomonidan haqorat qilindi.
Dushanba kuni Ispaniyaning “Vilyarreal” klubida o‘ynaydigan Partey o‘zini “yaxshi” his qilayotganini va “Arsenal”dagi sobiq jamoadoshlari Deklan Rays va Bukayo Saka bilan o‘ynashga tayyorligini aytgan edi.
Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari Spencening qo‘l berib ko‘rishishni rad etishini tezda payqab, ingliz himoyachisining pozitsiyasini maqtashdi.
Ba’zilar AQSh Parteyga viza bergani, ammo boshqa futbolchilarga, xususan Eron terma jamoasiga viza berishda qiyinchilik tug‘dirgani haqida savol berishdi. Eronliklar vizani birinchi o‘yindan atigi 10 kun oldin olishgan edi.
Odamlar, shuningdek, Marokash sardori Ashraf Hakimining zo‘rlash ayblovlari bilan yuzlashayotganiga qaramay, Jahon chempionatida o‘ynashiga ruxsat berilganiga hayron bo‘lishdi. Hakimi ham ayblovlarni rad etgan.

Полузащитник сборной Ганы Томас Парти столкнулся с освистыванием и игнорированием со стороны игрока соперника во время матча группового этапа чемпионата мира против Англии в Бостоне, США.
Английские болельщики выразили свое отношение к Парти во время вторничного матча группы L, освистывая его ранние касания мяча после того, как защитник Англии Джед Спенс, по-видимому, отказался пожать ему руку перед матчем.
Участие Парти в турнире привлекло внимание, поскольку бывший игрок «Арсенала» сталкивается с семью обвинениями в изнасиловании и двумя в сексуальном насилии в Великобритании. Он отрицает обвинения.
Обвинения связаны с заявлениями четырех разных женщин в период с 2020 по 2022 год, когда он играл за лондонский «Арсенал». Парти предстанет перед судом в ноябре или позже.
Видео в социальных сетях, по-видимому, показало, как защитник «Тоттенхэма» Спенс избегает рукопожатия с 33-летним полузащитником во время предматчевых представлений после национальных гимнов.
Парти, пропустивший открывающий матч Ганы против Панамы в Торонто из-за отказа Канады в визе, затем освистывался каждый раз, когда получал мяч.
В понедельник Парти, который сейчас играет за «Вильярреал» в испанской Ла Лиге, заявил, что чувствует себя «нормально» и «готов играть» против своих бывших одноклубников по «Арсеналу» Деклана Райса и Букайо Сака.
Пользователи соцсетей быстро заметили отказ Спенса от рукопожатия и похвалили английского правого защитника за его позицию.
Некоторые задались вопросом, почему США выдали визу Парти, но создали бюрократические препятствия для других игроков, особенно для иранской команды, которая получила визы всего за 10 дней до первого матча.
Люди также спросили, почему капитану Марокко Ашрафу Хакими разрешили играть на чемпионате мира, когда он также сталкивается с обвинениями в изнасиловании и предстанет перед судом. Хакими отрицает обвинения.