Germaniyada musulmonlarga qarshi nafrat va kamsitish holatlari keskin oshgani haqida yangi hisobot e'lon qilindi. Berlinda taqdim etilgan “Islomofobiya va musulmonlarga qarshi dushmanlikka qarshi koalitsiya” (CLAIM) tashkilotining 90 sahifali hujjatida 2025-yilda 4096 ta antimusulmon hodisasi qayd etilgan. Bu o'tgan yilgi 3080 ta holatga nisbatan sezilarli o'sishdir.
Hisobotga ko'ra, barcha hodisalarning 60 foizdan ortig'i (2379 ta) og'zaki hujumlardir. Shuningdek, 840 ta kamsitish, 680 ta boshqa zararli xatti-harakatlar, jumladan jismoniy tajovuz va mulkka zarar yetkazish holatlari qayd etilgan. 2025-yilda ikki kishi o'ldirilgan, 214 ta badanga shikast yetkazish, to'rtta og'irlashtirilgan hujum yoki qotillikka urinish va beshta o't qo'yish holati ro'yxatga olingan.
61 ta masjidga hujum qilingan, jami 64 ta diniy muassasaga hujumdan. Masjidlarga bomba tahdidlari, masjidlar oldiga tashlangan varaqalar va universitet namozxonasi oldiga chizilgan svastika kabi holatlar kuzatilgan.
2020-yil 19-fevralda Hanau shahrida o'ng qanot ekstremisti tomonidan to'qqiz kishining o'ldirilishidan omon qolgan Said Etris Hashemi: “Raqamlar shunchaki statistika emas. Har bir raqam ortida bir yuz, har bir hodisa ortida bir hikoya bor”, dedi. Uning ukasi ham o'sha hujumda halok bo'lgan.
CLAIM ijrochi direktorlaridan Rima Hanano musulmonlar “asosan jinoyatchi sifatida tasvirlanishi, lekin chetlanish va zo'ravonlik qurboni sifatida emas”ligini ta'kidlab, bu kamsitish va zo'ravonlik “demokratiyamizning o'zagiga” tegishini aytdi.
Tashkilot siyosatchilarni jabrlanganlarni qo'llab-quvvatlash va himoya qilishni kuchaytirishga, nafrat jinoyatlarini tergov qilish va jazolashni yaxshilashga, ko'proq maslahat markazlari ochishga chaqirmoqda.

В Берлине была представлена новая оценка гражданского общества по исламофобии, подготовленная Коалицией против исламофобии и антимусульманской враждебности (CLAIM). 90-страничный документ зафиксировал 4096 антимусульманских инцидентов по всей Германии в 2025 году, что более чем на тысячу превышает показатель предыдущего года (3080 в 2024 году).
Более 60% всех задокументированных инцидентов составили словесные нападения (2379 случаев). Зафиксировано 840 случаев дискриминации и 680 других случаев вредоносного поведения, включая физические нападения и повреждение имущества. В докладе отмечены два убийства, 214 случаев телесных повреждений, четыре случая нападения при отягчающих обстоятельствах или покушения на убийство и пять поджогов.
Кроме того, было совершено 61 нападение на мечети из общего числа 64 нападений на религиозные учреждения, включая угрозы взрыва, листовки у мечетей и свастику, нарисованную у университетской молельной комнаты.
29-летний Саид Этрис Хашеми, переживший нападение в Ханау в 2020 году, где правый экстремист убил девять человек, заявил: «Цифры — это не просто статистика. За каждой цифрой стоит лицо, за каждым инцидентом — история». Его брат был среди убитых.
Исполнительный директор CLAIM Рима Ханано предупредила, что мусульман «изображают в первую очередь как преступников, а не как жертв исключения и насилия», и что дискриминация подрывает «саму суть нашей демократии».
CLAIM призвал политиков усилить поддержку пострадавших, улучшить расследование преступлений на почве ненависти и создать больше консультационных служб. Хашеми, посещающий школы, выразил надежду на новое поколение, которое «может справиться лучше, чем мы».