Osiyo fond bozorlari juma kuni keskin pasayib, texnologiya kompaniyalari aksiyalarining sotilishi bilan ajralib turdi. Investorlar so'nggi oylardagi narx o'sishi haddan tashqari yuqori bo'lganidan xavotirda.
Janubiy Koreyaning Kospi indeksida savdolar vaqtincha to'xtatildi, chunki benchmark indeksining 8% ga tushishi vahima savdosini cheklash mexanizmini ishga tushirdi. Indeks 5.8% ga yopildi.
Bu Apple kompaniyasining payshanba kuni iPad va MacBook narxlarini oshirishini e'lon qilganidan keyin sodir bo'ldi. Sabab kompyuter chiplari narxining keskin o'sishi.
Ba'zi investorlar, shuningdek, yirik texnologiya firmalari tomonidan sun'iy intellekt (AI) infratuzilmasini qurish uchun bu yil sarflanayotgan yuzlab milliard dollarlardan xavotirda.
Alpha Pacific Group investitsiya firmasining katta hamkori Devid Makaryanning so'zlariga ko'ra, treyderlar texnologiya aksiyalarining bahosini qayta ko'rib chiqmoqda, ba'zilari esa so'nggi oylardagi ko'tarilishdan keyin foyda olmoqda.
Makaryan: "AI uchun uzoq muddatli investitsiya holati jozibador bo'lib qolmoqda, ammo investorlar bozor tomonidan belgilangan baholarni qaysi kompaniyalar oqlay olishi haqida tobora tanlab yondashmoqda."
Osiyoning boshqa qismlarida Yaponiyaning Nikkei 225 indeksi 4% dan ko'proq pasayib, texnologiya investitsiya giganti SoftBank aksiyalari 12.5% ga tushdi.
Tayvan va materik Xitoy kabi mintaqadagi boshqa yirik indekslar ham keskin pasaydi. Janubiy Koreyada aksiya savdolari so'nggi oylarda ayniqsa o'zgaruvchan bo'ldi.
Juma kuni Kospi indeksidagi 20 daqiqalik to'xtash bu hafta uchinchi marta "sxema to'xtatuvchisi" ishga tushirilganini va bu yil beshinchi bunday hodisani ko'rsatdi.
Payshanba kuni AQShda Apple aksiyalari 6% ga tushib, bir yildan ortiq vaqtdagi eng katta bir kunlik pasayishni qayd etdi. Microsoft aksiyalari ham Xbox o'yin konsollari narxlarini oshirish e'lonidan keyin tushdi.
Ushbu harakatlar komponentlar narxining oshishi qurilmalar savdosiga ta'sir qilishi, bu esa o'z navbatida kompyuter chiplariga talabni sekinlashtirishi mumkin degan xavotirlarni keltirib chiqardi.
Kyoto University Innovation Capital tahlilchisi Raymond Vuning so'zlariga ko'ra, AI vositalarini tijoratlashtirishning yuqori narxi asta-sekin iste'molchilarga o'tkazilmoqda. Bu esa bunday vositalarga talab AI investitsiyalariga qanchalik tez mos kelishi va bugungi texnologiya aksiyalari baholari realistikmi degan savollarni tug'diradi.

Азиатские фондовые рынки в пятницу резко снизились, причем распродажа затронула в первую очередь технологические компании. Инвесторы опасаются, что недавний рост цен зашел слишком далеко.
Торги на южнокорейском Kospi были временно приостановлены, так как падение базового индекса на 8% активировало механизм, призванный сдержать панические продажи. Индекс закрылся снижением на 5,8%.
Это произошло после того, как в четверг акции Apple резко упали после объявления о повышении цен на iPad и MacBook из-за резкого роста стоимости компьютерных чипов.
Некоторые инвесторы также обеспокоены сотнями миллиардов долларов, которые крупные технологические фирмы тратят в этом году на создание инфраструктуры искусственного интеллекта (ИИ).
По словам старшего партнера инвестиционной фирмы Alpha Pacific Group Дэвида Макаряна, трейдеры пересматривают оценки технологических акций, а некоторые фиксируют прибыль после ралли последних месяцев.
Макарян заявил: «Долгосрочный инвестиционный кейс для ИИ остается убедительным, но инвесторы становятся все более избирательными в отношении того, какие компании могут оправдать оценки, присвоенные им рынком».
В других частях Азии японский Nikkei 225 закрылся снижением более чем на 4%, а акции технологического инвестиционного гиганта SoftBank упали на 12,5%.
Другие крупные индексы региона, в том числе на Тайване и материковом Китае, также резко снизились. Торговля акциями в Южной Корее была особенно волатильной в последние месяцы.
Пятничная 20-минутная остановка на Kospi стала третьим срабатыванием так называемого «автоматического выключателя» на этой неделе и пятым таким событием в этом году.
В четверг в США акции Apple упали на 6% — это самое большое однодневное падение за более чем год. Акции Microsoft также упали после объявления о повышении цен на игровые консоли Xbox из-за роста стоимости компонентов.
Эти шаги вызвали опасения, что рост цен на компоненты может ударить по продажам устройств, что, в свою очередь, может замедлить спрос на компьютерные чипы.
По словам аналитика Raymond Woo из Kyoto University Innovation Capital, высокая стоимость коммерциализации инструментов ИИ постепенно перекладывается на потребителей. Это «естественно поднимает вопросы» о том, насколько быстро спрос на такие инструменты будет соответствовать инвестициям в ИИ и реалистичны ли сегодняшние оценки технологических акций.