Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va Jinoyatchilik bo‘yicha boshqarmasi (UNODC) tomonidan e’lon qilingan Jahon giyohvandlik hisobotiga ko‘ra, global giyohvandlik savdosi jadal rivojlanmoqda. Yangi sintetik dorilar, kokain va metamfetamin oqimi kuchaygan, chunki kontrabandachilar global beqarorlikdan foydalanib, yangi bozorlarga kirib bormoqda.
Hisobotda ta’kidlanishicha, 2024-yilda bozorda 755 turdagi yangi psixoaktiv moddalar (NPS) mavjud bo‘lib, ulardan 118 tasi birinchi marta qayd etilgan. Bu to‘rt yil avvalgiga nisbatan besh baravar ko‘pdir. UNODC ijrochi direktori Monika Juma “bozorda ilgari ko‘rilmagan miqdordagi yangi dorilar paydo bo‘ldi va ularning ba’zilari avvalgilaridan kuchliroq yoki xavfliroq”, deb ogohlantirdi.
Afg‘onistonda Tolibonning 2022-yilda afyun yetishtirishni taqiqlashi geroin ishlab chiqarish va iste’moliga ta’sir ko‘rsatdi. Bu esa fentanil, nitazen va orfin kabi kuchliroq va ishlab chiqarish osonroq bo‘lgan sintetik opioidlarning tarqalishiga olib keldi. BMTning fikricha, bu global bozorda doimiy o‘zgarishlarga olib kelishi va foydalanuvchilar uchun xavf darajasini oshirishi mumkin.
Metamfetamin savdosi yiliga 13 foizga o‘smoqda, bu giyohvand moddalarni musodara qilish ma’lumotlariga asoslangan. Yangi yo‘nalishlar va ishlab chiqarishning kengayishi, ayniqsa Afrika, Yaqin va O‘rta Sharq hamda Yevropaning ayrim qismlarida yangi bozorlarni yaratdi.
2024-yilda Suriyada Assad rejimining qulashi kaptagon bozorida uzilishlar va narxlarning oshishiga olib keldi. BMT bu holat foydalanuvchilarni amfetaminga o‘xshash doridan metamfetaminga o‘tishiga sabab bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Kokain ishlab chiqarish barcha vaqtlardagi eng yuqori darajaga yetdi: o‘n yil ichida to‘rt baravar o‘sib, 2024-yilda 4000 tonnadan ortiq sof mahsulot ishlab chiqarildi. Uyushgan jinoyatchi guruhlar o‘z mijozlar bazasini kengaytirish uchun giyohvand moddalarni ham eski, ham yangi bozorlarga olib kirishda davom etmoqda, shu bilan birga sifat oshib, narxlar pasaygan.

Управление ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН) в своем Всемирном докладе о наркотиках предупреждает, что глобальная торговля наркотиками процветает. Наблюдается резкий рост числа новых синтетических наркотиков, а также кокаина и метамфетамина, поскольку торговцы используют глобальную нестабильность для проникновения на новые рынки.
Согласно докладу, в 2024 году в обороте находилось 755 видов новых психоактивных веществ (НПВ), 118 из которых были зарегистрированы впервые. Это в пять раз больше, чем всего четыре года назад. Исполнительный директор УНП ООН Моника Джума заявила: «Мы наблюдаем беспрецедентный всплеск новых видов наркотиков на рынке, и, что вызывает беспокойство, некоторые из них более сильнодействующие или опасные, чем раньше».
Запрет талибов на выращивание опийного мака в Афганистане в 2022 году повлиял на производство и употребление героина. Это привело к росту доступности синтетических опиоидов, таких как фентанил, нитазены и орфины, которые более мощные и легче производятся. ООН предупреждает, что это может вызвать необратимые изменения на мировом рынке и повысить уровень вреда для потребителей.
Торговля метамфетамином, по оценкам, ежегодно растет на 13%, основываясь на данных об изъятиях наркотиков. Новые маршруты и распространение производства создали новые рынки, особенно в Африке, на Ближнем и Среднем Востоке, а также в некоторых частях Европы.
Падение режима Асада в Сирии в 2024 году привело к перебоям и росту цен на рынке каптагона. ООН считает, что это может заставить потребителей переключиться с амфетаминоподобного наркотика на метамфетамин.
Производство кокаина достигло рекордного уровня, увеличившись в четыре раза за десять лет до более чем 4000 тонн чистого продукта в 2024 году. Организованные преступные группы продолжают продвигать наркотик как на сложившихся, так и на новых рынках, расширяя клиентскую базу, при этом качество выросло, а цены снизились.