Hindiston hukumati birinchi marta o‘tgan yili Pokiston bilan to‘rt kunlik harbiy mojaroda halok bo‘lgan olti hind askarining ismini oshkor qildi. Bu haqda hind ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Milliy Urush Yodgorligi veb-saytining 'Shon-sharaf ro‘yxati' bo‘limida besh armiya askari va bir Harbiy havo kuchlari xodimining ismi e’lon qilindi. Ular orasida Pavan Kumar, Sunil Kumar, Dinesh Kumar, Murali Naik, Sunil Kumar Singx va Harbiy havo kuchlaridan Surendra Kumar bor.
Times of India, Hindustan Times va NDTV ma’lumotlariga ko‘ra, askarlarning ismlari Nyu-Dehlidagi Hindiston darvozasi aylanasida joylashgan Milliy Urush Yodgorligiga ham abadiy yozib qo‘yiladi.
2025-yil 7-mayda Hindiston Pokiston va Pokiston boshqaruvidagi Kashmirda 'terroristik infratuzilma' deb atalgan narsaga qarshi 'Sindur operatsiyasi' nomli harbiy zarbalar berdi. Bu operatsiya Hindiston boshqaruvidagi Kashmirning Pahalgam shahrida 26 hind sayyohi, asosan hindu erkaklarining o‘limiga sabab bo‘lgan hujumga javoban amalga oshirilgan.
Hindiston hukumatining ta’kidlashicha, hujum ortida turgan jangari guruhni Pokiston qo‘llab-quvvatlagan. Islomobod esa bu da’volarni rad etgan.

Индийские власти впервые обнародовали имена шести индийских военнослужащих, погибших в ходе четырехдневного военного конфликта с Пакистаном в прошлом году, сообщают индийские СМИ.
Имена пяти армейских солдат и одного военнослужащего ВВС были опубликованы в разделе 'Ролл оф Онор' на сайте Национального военного мемориала. Среди них: Паван Кумар, Сунил Кумар, Динеш Кумар, Мурали Наик, Сунил Кумар Сингх из армии и Сурендра Кумар из ВВС.
По данным Times of India, Hindustan Times и NDTV, имена солдат также будут увековечены на Национальном военном мемориале у Индийских ворот в Нью-Дели.
7 мая 2025 года Индия нанесла военные удары, названные 'Операция Синдур', по так называемой 'террористической инфраструктуре' в Пакистане и подконтрольном Пакистану Кашмире. Это было ответом на смертоносную атаку боевиков в Пахалгаме (индийский Кашмир), в результате которой погибли 26 индийских туристов, в основном индуистов.