Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Folker Turk AQShning ikkinchi muddatdagi prezidenti Donald Tramp davrida muhojirlarni saqlash markazlarida o'limlar sonining keskin o'sishiga oid mustaqil tergov o'tkazishga chaqirdi.
Juma kuni bergan bayonotida Turk ushbu o'limlar bo'yicha shaffoflik yo'qligidan xavotir bildirdi. AQSh hukumati statistikasiga ko'ra, joriy yilda kamida 19 ta o'lim qayd etilgan.
"Qonun buzilishiga mas'ul bo'lganlar javobgarlikka tortilishi kerak, qurbonlarning oila a'zolarining haqiqat, adolat va tovon olish huquqlari hamda takrorlanmaslik kafolatlari ta'minlanishi lozim", dedi BMTning inson huquqlari bo'yicha rahbari.
Trampning ikkinchi muddati davomida muhojirlarni saqlash markazlarida o'limlar soni keskin oshdi. Huquq himoyasi guruhlari va immigratsiya advokatlari buni tizimli beparvolik, g'ayriinsoniy sharoitlar va suiiste'molliklar bilan bog'lashmoqda.
Tramp ma'muriyati AQShda muhojirlarni ommaviy deportatsiya qilishni amalga oshirish maqsadida, ba'zilari xususiy pudratchilar tomonidan boshqariladigan muhojir lagerlari tarmog'ini tezda kengaytirishga intilmoqda.
Tramp juma kuni ijtimoiy tarmoqdagi postida uning ma'muriyati "ICE va CBP tomonidan eng yuqori o'rtacha kunlik hibsga olish darajasiga, shu jumladan umumiy qamoq va chiqarib yuborish buyruqlari bo'yicha boshqa har qanday prezidentdan ancha oldinda" ekanligini ta'kidladi.
4-iyun kuni Luiziana shtatidagi saqlash markazida gruziyalik Mamuka Artmeladzening o'limi joriy yildagi qurbonlar sonini 19 taga yetkazdi. O'tgan yili 33 ta, 2024-yilda esa 11 ta o'lim qayd etilgan edi.
"ICE qamoqxonalarida o'lim darajasi so'nggi o'n yildagi eng yuqori ko'rsatkichga yetdi va Trampning ikkinchi muddati boshlanganidan beri ikki barobardan ko'proq oshdi", deb yozadi nazorat guruhi Human Rights Watch o'z hisobotida. "Bu ko'rsatkich Bayden ma'muriyati davridagidan deyarli to'rt baravar va birinchi Tramp ma'muriyati davridagidan ikki yarim baravar yuqori."
Hisobotda aytilishicha, Trampning ikkinchi muddati davomida qamoqda vafot etgan 52 kishining yoshi 19 dan 75 gacha bo'lgan va ular 20 xil millat vakillari edi.
Turk juma kuni yozishicha, bunday muassasalarda "kuch ishlatish bilan bog'liq xavotirli da'volar" mavjud va 2026-yilda qayd etilgan beshta o'lim o'z joniga qasd qilish deb tasniflangan.
Shuningdek, u yolg'izlik kamerasi qo'llanilishidan xavotir bildirdi. Bu o'z joniga qasd qilish xavfini oshiradi va 15 kundan keyin BMT tomonidan qiynoq shakli deb hisoblanadi.
"Bu omillarning barchasi zaiflikni kuchaytiradi va ICE qamoqxonalaridagi ba'zi o'limlarning oldini olish mumkinmi degan jiddiy savollarni tug'diradi", dedi u.

Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал к независимому расследованию резкого роста числа смертей в центрах содержания мигрантов во время второго срока президента Дональда Трампа.
В заявлении в пятницу Тюрк выразил обеспокоенность отсутствием прозрачности в отношении этих смертей, по меньшей мере 19 из которых произошли в этом году, согласно статистике правительства США.
«Лица, ответственные за нарушения закона, должны быть привлечены к ответственности, а права семей жертв на правду, справедливость и возмещение ущерба, а также гарантии неповторения должны быть соблюдены», — заявил правозащитник ООН.
Число смертей в иммиграционных центрах содержания резко возросло во время второго срока Трампа, что является результатом систематического пренебрежения, бесчеловечных условий и злоупотреблений, по мнению правозащитных групп и иммиграционных адвокатов.
Администрация Трампа стремится быстро расширить сеть иммиграционных центров содержания, некоторые из которых управляются частными подрядчиками, поскольку она пытается осуществить массовую депортацию иммигрантов в США.
Трамп в пятницу в посте в социальных сетях заявил, что его администрация имеет «самый высокий средний ежедневный показатель арестов ICE и CBP, включая общее содержание под стражей с окончательными постановлениями о высылке, чем любой другой президент, и намного!»
Сообщение о смерти грузина Мамуки Артмеладзе в центре содержания в Луизиане 4 июня увеличило число погибших в этом году до 19, по сравнению с 33 в прошлом году и 11 в 2024 году.
«Уровень смертности в ICE достиг самого высокого уровня за последнее десятилетие и более чем удвоился с начала второго срока Трампа», — говорится в докладе правозащитной группы Human Rights Watch. «Этот показатель почти в четыре раза выше, чем при администрации Байдена, и более чем в два с половиной раза выше, чем при первой администрации Трампа».
В докладе говорится, что 52 человека, умершие в заключении во время второго срока Трампа, были в возрасте от 19 до 75 лет и представляли 20 разных национальностей.
Тюрк написал в пятницу, что есть «тревожные сообщения о применении силы» в таких учреждениях, и что пять смертей, зарегистрированных в 2026 году, были классифицированы как самоубийства.
Он также выразил обеспокоенность по поводу сообщений об использовании одиночного заключения, которое связано с повышенным риском самоубийства и считается формой пыток ООН после 15 дней.
«Все эти факторы усугубляют уязвимость и вызывают серьезные вопросы о том, можно ли было предотвратить некоторые из этих смертей в ICE», — сказал он.