Tehron, Eron – Eron rasmiylari AQSh tomonidan taklif qilingan va Hormuz bo‘g‘ozidagi keskinlikni kamaytirishga qaratilgan harbiy aloqa liniyasini o‘rnatishni rad etdi. Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) matbuot kotibi Husayn Muhibiy juma kuni AQSh va Eron o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatilgani haqidagi xabarlarni yolg‘on deb atadi.
“AQSh rasmiylarining Hormuz bo‘g‘ozi bo‘yicha Eron va AQSh o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa liniyasi o‘rnatilgani haqidagi da’volari butunlay yolg‘on”, deb yozdi Muhibiy X’dagi postida. “Bu sodir bo‘lmagan va bo‘lmaydi... Hormuz bo‘g‘ozi Eron hududidir va AQSh bilan hech qanday aloqasi yo‘q.”
AQSh vitse-prezidenti Jey Di Vens dushanba kuni Shveytsariyada bo‘lib o‘tgan muzokaralardan so‘ng “Eron tomonida” mojarolarni kamaytirish uchun kanal tashkil etilishini ma’lum qilgan edi. U, shuningdek, tomonlar o‘rtasida harbiy aloqa kelishilganini ham ta’kidlagan.
Juma kuni Eron davlat teleradiokompaniyasi Press TV Shveytsariya muzokaralaridan so‘ng Hormuz bo‘g‘ozida ikki tomon o‘rtasida aloqa liniyasi o‘rnatilgani haqida xabar berdi. Maqsad “harbiy eskalatsiyaga olib kelishi mumkin bo‘lgan hodisalarning oldini olish” va memorandumning 5-moddasini amalga oshirish edi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi juma kuni Eronga tegishli harbiy ob’ektlarga zarba berilganini ma’lum qildi. Bu, ularning so‘zlariga ko‘ra, Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tayotgan tijorat kemasiga hujumga javob edi. Shanba kuni esa Bahraynga uchuvchisiz samolyotlar bilan hujum qilindi.
Eron kemalarning Hormuz bo‘g‘ozi orqali faqat o‘z qurolli kuchlari belgilagan yo‘nalishda harakatlanishini talab qilmoqda. Aks holda, ularni qaytarish yoki nishonga olish bilan tahdid qilmoqda. Buyuk Britaniya dengiz savdo operatsiyalari (UKMTO) shanba kuni Hormuz bo‘g‘ozidagi tahdid darajasini “jiddiy”ga oshirdi.

Тегеран, Иран – Иран заявил, что прямой связи между военными США и Ирана в рамках предложенной Вашингтоном «горячей линии» для снижения напряженности в Ормузском проливе не будет. Представитель Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Хоссейн Мохеби в пятницу опроверг сообщения о создании прямых каналов связи.
«Утверждения американских чиновников о создании прямой линии между Ираном и США по вопросу Ормузского пролива полностью ложны», – написал Мохеби в X. «Этого не было и не будет... Ормузский пролив – это иранская территория, и он не имеет отношения к США».
Вице-президент США Джей Ди Вэнс в понедельник после переговоров в Швейцарии заявил, что будет создан «канал с иранской стороны» для снижения конфликта в Персидском заливе. Он также намекнул, что прямая военная связь уже согласована.
В пятницу иранский государственный телеканал Press TV сообщил, что после завершения переговоров в Швейцарии была установлена линия связи между сторонами в Ормузском проливе. Цель – «помочь предотвратить инциденты, которые могут спровоцировать военную эскалацию» и реализовать положения статьи 5 меморандума.
Центральное командование США заявило в пятницу, что нанесло удары по военным объектам на южном побережье Ирана «в качестве мощного ответа на вчерашнюю атаку на коммерческое судно». В субботу утром после атаки США Бахрейн подвергся ударам беспилотников.
Иран требует, чтобы суда, проходящие через Ормузский пролив, использовали маршрут, определенный его вооруженными силами – вблизи иранских берегов – под угрозой разворота или обстрела. Великобритания (UKMTO) в субботу повысила уровень угрозы в проливе до «существенного».