Kanada Bosh vaziri Mark Karni Britaniya Kolumbiyasi provinsiyasi bilan yirik neft quvurini qurish bo‘yicha investitsiya kelishuvini ta’minladi. Dastlab provinsiya ushbu loyihaga qarshi edi.
Yangi quvur kuniga 1 million barrel neftni Alberta provinsiyasidan Britaniya Kolumbiyasi orqali mamlakatning g‘arbiy sohiliga yetkazishi kutilmoqda. Bu Kanadaga Osiyo bozorlariga yangi chiqish imkonini beradi va AQShga iqtisodiy qaramlikni kamaytiradi.
“Harakatga o‘tish vaqti keldi”, dedi Karni Alberta konservativ hukumat rahbari Denni Smit bilan matbuot anjumanida. “Yangi quvur uchun eng yaxshi yo‘l – mavjud Trans Mountain koridori orqali janubga, Tinch okeani sohiliga, dunyoning eng tez rivojlanayotgan bozorlariga chiqishdir.”
Karni Kanadaning AQShdan tashqari eksportini o‘n yil ichida ikki baravar oshirishni maqsad qilgan. Quvur AQSh bozorlariga neft sotishdagi narx chegirmasini kamaytirishi mumkin.
Quvur Alberta shtatidagi Bruderxaymdan Britaniya Kolumbiyasining janubiy sohiliga qadar cho‘ziladi va kuniga 1 million barreldan ortiq neftni tankerlarga, so‘ngra Osiyo bozorlariga yetkazadi.
Smitning aytishicha, Alberta hukumati federal mulk bo‘lgan Trans Mountain korporatsiyasi va Kalgaridagi Pembina Pipeline kompaniyasi bilan hamkorlik qilmoqda. “Dunyo Kanadadan barqaror, demokratik va ishonchli energiya ta’minotini so‘ramoqda”, dedi u.
Smit Alberta neft ishlab chiqarishni 10-15 yil ichida kuniga 8 million barrelgacha ikki baravar oshirishni xohlaydi. U Karnining o‘tmishdoshi Jastin Tryudo provinsiya energetika sanoatiga to‘sqinlik qilgani va ajralish kayfiyatini kuchaytirganidan shikoyat qilgan.
Britaniya Kolumbiyasi va ba’zi mahalliy xalqlar shimoliy Britaniya Kolumbiyasi orqali quvur o‘tkazilishiga qarshi. Karni Vankuverda “Tanker taqiqi o‘z kuchida qoladi. Biz Britaniya Kolumbiyasining shimoliy sohilini himoya qilamiz”, dedi.
Karni, shuningdek, provinsiyaning janubiy qismida quvur qurilsa, Britaniya Kolumbiyasiga ekologik xavflar uchun kompensatsiya to‘lashini ma’lum qildi. Britaniya Kolumbiyasi Bosh vaziri Devid Ebi shimoliy tanker taqiqi saqlanib qolishini ta’minlaganini aytdi.
Tryudo shimoliy Britaniya Kolumbiyasi va Buyuk Ayiq yomg‘ir o‘rmoni orqali o‘tadigan quvurga qarshi edi. U Trans Mountain quvurini ma’qullagan, ammo Shimoliy Darvoza loyihasini ekologlar va mahalliy jamoalar qarshiligi tufayli rad etgan.

Премьер-министр Канады Марк Карни обеспечил инвестиционное соглашение с провинцией Британская Колумбия на строительство крупного нефтепровода, преодолев первоначальное сопротивление западной провинции.
Ожидается, что будущий трубопровод будет транспортировать 1 миллион баррелей нефти в день из нефтеносной провинции Альберта через всю Британскую Колумбию на западное побережье страны, что позволит Канаде получить новый доступ к азиатским рынкам и снизить экономическую зависимость от США.
«Пришло время действовать», — заявил Карни на пресс-конференции с премьером консервативной Альберты Даниэль Смит. «Лучший маршрут для нового трубопровода — тот, что проходит по существующему, на юг через коридор Trans Mountain, к нашему тихоокеанскому побережью, воротам к самым быстрорастущим рынкам мира».
Карни поставил цель удвоить неамериканский экспорт Канады в ближайшее десятилетие и заявил, что трубопровод может снизить ценовую скидку на текущие продажи нефти на рынки США.
Трубопровод пройдет по маршруту, уже используемому трубопроводом Trans Mountain, от Брудерхайма к южному побережью Британской Колумбии, доставляя более 1 миллиона баррелей в день танкерам, а затем на азиатские рынки.
Смит сообщила, что правительство Альберты сотрудничает с федеральной Trans Mountain Corporation и калгарийской Pembina Pipeline в рамках проекта, названного Западным нефтепроводом. «Мир просит Канаду выступить с стабильным, демократическим и надежным энергоснабжением», — сказала она.
Смит хочет удвоить добычу нефти в Альберте до 8 млн баррелей в сутки в течение 10-15 лет. Она давно жаловалась, что предшественник Карни Джастин Трюдо препятствовал энергетической отрасли провинции и подпитывал сепаратистские настроения.
Британская Колумбия и некоторые коренные народы выступают против трубопровода через северную часть провинции. «Запрет на танкеры останется в силе. Мы будем защищать северное побережье Британской Колумбии», — заявил Карни ранее в Ванкувере.
Карни также заявил, что компенсирует Британской Колумбии экологические риски, если трубопровод будет построен в южной части провинции. Премьер Британской Колумбии Дэвид Эби подтвердил, что добился сохранения запрета на танкеры на севере.
Трюдо выступал против трубопровода через северную Британскую Колумбию и Большой Медвежий дождевой лес. Он одобрил Trans Mountain, но отклонил проект Northern Gateway из-за протестов экологов и коренных общин.
С момента открытия расширения Trans Mountain в 2024 году около двух третей сырой нефти, отправляемой с тихоокеанского побережья Канады, ушло в Азию, что помогло снизить зависимость от рынка США. Выход на глобальные рынки является частью стратегии Канады по противодействию торговой войне президента США Дональда Трампа.