Polsha generali va ozodlik kurashchisi Tadeush Kostyushko AQSh asoschilaridan biri Tomas Jeffersonni axloqiy sinovdan o'tkazdi. Tarixchilar hali ham Jefferson bu sinovdan o'tganmi yoki yo'qmi degan savolga javob topishga harakat qilmoqda.
Vashington shahridagi bronza haykal 18-asr kiyimidagi odamning uzoqqa tikilgan nigohini aks ettiradi. Bu Tomas Jeffersonning surati. Uning qiyofasi Janubiy Dakotadagi Rushmore tog'idagi qoyalarda, boshqa uch AQSh prezidenti — Jorj Vashington, Avraam Linkoln va Teodor Ruzvelt bilan birga o'yib ishlangan.
Jefferson AQSh Mustaqillik Deklaratsiyasi muallifi sifatida mamlakat asoschilaridan biri sifatida tanilgan. U huquqshunos, plantatsiya egasi va siyosatchi edi. Yosh respublikaning birinchi davlat kotibi, ikkinchi vitse-prezidenti va uchinchi prezidenti bo'lib xizmat qilgan. Uning prezidentlik davri Luiziana sotib olinishi bilan esda qoladi, bu hududni Fransiyadan sotib olish natijasida yosh davlat deyarli ikki baravar kengaydi.
Ammo deyarli barcha mashhur tarixiy shaxslar singari Jeffersonning ham qorong'u tomoni bor edi, bu faqat so'nggi bir necha o'n yilliklarda ochiq muhokama qilina boshladi.
Uning tarjimai holining bu qorong'u tomoni Polshalik harbiy muhandis Tadeush Kostyushko bilan chambarchas bog'liq bo'lib, u inglizlarga qarshi Amerika urushining eng muhim shaxslaridan biriga aylandi. Bugungi kunda AQShda ko'plab ko'chalar, maydonlar va ko'priklar uning nomi bilan ataladi.
Jefferson Kostyushko bilan birinchi marta 1780 yilda mustaqillik urushi paytida uchrashgan. Bo'lajak prezident o'sha paytda Virjiniya gubernatori edi, polshalik ofitser esa o'zini ajoyib harbiy muhandis sifatida ko'rsatgan edi.
Ikki kishi o'rtasidagi yaqin do'stlik 1797 yilda boshlangan. Rossiya qamoqxonasidan ozod qilinganidan so'ng, Kostyushko Filadelfiyaga, o'sha paytdagi AQSh poytaxtiga bordi. Rossiya qamoqxonasining ta'siridan hali ham azob chekayotgan Kostyushko vitse-prezident bo'lgan Jefferson bilan muntazam uchrashib turdi.
Jefferson boshqa bir generalga yozgan maktubida Kostyushkoni tez-tez ko'rishini yozgan. "U men bilgan eng sof ozodlik farzandi va bu ozodlik hammaga, ozchilikka yoki boylargagina emas", degan vitse-prezident.
1798 yilda Kostyushko Amerikani butunlay tark etishga qaror qilganida, Jeffersondan favqulodda bir iltimos qildi. U AQShda to'plagan boyligini qoldirib, vafotidan keyin bu pul Jeffersonning qullarini ozod qilish va o'qitish uchun ishlatilishini so'radi.
Kostyushko krepostnoylik va qullikning qat'iy raqibi edi va AQSh armiyasida ofitser sifatida qora tanli askarni o'zining ad'yutanti qilib tanlagani bejiz emas edi.
Kostyushko 1817 yilda Shveytsariyada vafot etdi va ikki yil o'tib, 1819 yil may oyida Jefferson Virjiniyadagi mahalliy sud oldida do'stining vasiyatnomasi bilan chiqdi. Jefferson o'zi Kostyushkoning so'nggi vasiyatini bajara olmasligini tushuntirib, suddan boshqa ijrochi tayinlashni so'radi.
1810 yil fevral oyida Jefferson Kostyushkoni ishontirgan edi: agar unga biror narsa bo'lsa, u Kostyushko mulki haqidagi va'dasini bajaradi. Vafotidan oldin Jeffersonga yozgan so'nggi maktubida Kostyushko do'stiga uning majburiyatlarini eslatgan.
Shunga qaramay, Kostyushkoning so'nggi istagi hech qachon bajarilmadi. 1852 yilgacha, o'nlab yillar davom etgan sud jarayonlaridan so'ng, AQSh Oliy sudi mulkni Kostyushkoning Yevropadagi merosxo'rlariga berdi.
Mustaqillik Deklaratsiyasi muallifining bu va'dasini bajarmaganligi haqidagi hikoya amerikalik tarixchilarni hayratda qoldirdi. Aslida, Jeffersonning quli Sally Xemings bilan ko'p yillik jinsiy aloqada bo'lganligi aniqlanganidan so'ng, bu asoschining obro'sidagi yana bir katta yoriq sifatida ko'rildi.
Tarixchi Genri Viensek Jeffersonning tanqidiy tarjimai holi muallifi, Kostyushkoning vasiyatnomasi matni juda ta'sirli ekanligini aytadi. Viensek Jefferson o'z qullarini ozod qilishni xohlamaganiga ishonadi, chunki ular unga polshalik generalning vasiyatidagi puldan ko'ra qimmatroq edi.
Garvard huquq professori Annet Gordon-Rid esa boshqa fikrda. U Jeffersonning tanqidchilari uning huquqiy qiyinchiliklarini kam baholaydilar, deb hisoblaydi. Gordon-Ridning ta'kidlashicha, Kostyushko AQShni tark etgach, Yevropada boshqa vasiyatnomalar yozgan. Tajribali huquqshunos sifatida Jefferson ko'p yillik sud jarayonlari muqarrarligini tan olgan.
Jurnalist va tarixchi Aleks Storojinskiy, Kostyushko hayoti bo'yicha mutaxassis, boshqa vasiyatnomalarning mavjudligi Jefferson uchun shunchaki bahona bo'lgan deb o'ylaydi. Agar u Kostyushkoning so'nggi istagini bajarganida, u qullikni bekor qilish harakatining eng oldingi saflarida bo'lar edi, ammo Jefferson bunday pozitsiyadan qochgan.
Vashingtonda, Lafayette maydonida Kostyushkoning haykali ham bor. U amerikalik ofitser formasida, inglizlarga qarshi urushda g'alaba qozonishga yordam bergan harbiy istehkomlar rejalarini ushlab turibdi. Poydevoridan Kostyushko Oq uyga qaraydi, u erda uning do'sti Jefferson birinchi rezident edi.
Muallif Viensekning fikricha, Kostyushko haykalining jiddiy yuzi istehzoli bo'lishi kerak. Chunki agar ikki kishi ozodlik va tenglik ideallariga sodiqligi bilan o'lchanadigan bo'lsa, polshalik harbiy Kostyushko asoschi Jeffersondan ko'ra ko'proq amerikalik bo'lgan.

Польский генерал и борец за свободу Тадеуш Костюшко подверг моральному испытанию одного из отцов-основателей США Томаса Джефферсона. Историки до сих пор спорят, выдержал ли Джефферсон это испытание.
Бронзовая статуя человека в одежде XVIII века смотрит вдаль. Статуя находится в столице США Вашингтоне и изображает Томаса Джефферсона. Его образ также высечен на скалах горы Рашмор в Южной Дакоте вместе с тремя другими президентами США — Джорджем Вашингтоном, Авраамом Линкольном и Теодором Рузвельтом.
Как автор Декларации независимости США, Джефферсон широко известен как один из отцов-основателей страны. Он был юристом, владельцем плантации и политиком. Он служил первым госсекретарем молодой республики, вторым вице-президентом и третьим президентом. Его президентский срок запомнился покупкой Луизианы, приобретением территории Луизианы у французов, что почти удвоило размер молодого государства.
Но как и почти у каждого прославленного исторического деятеля, у Джефферсона была и темная сторона, которая открыто обсуждается только последние несколько десятилетий.
Этот темный аспект его биографии тесно связан с Тадеушем Костюшко, военным инженером из Польши, который стал одной из важнейших фигур американской войны против британцев. Многие улицы, площади и мосты в США сегодня носят его имя.
Джефферсон впервые встретил Костюшко в 1780 году во время войны за независимость. Будущий президент тогда был всего лишь губернатором Виргинии, а польский офицер уже зарекомендовал себя как исключительно талантливый военный инженер.
Более тесная дружба между ними завязалась в 1797 году. После освобождения из российской тюрьмы Костюшко отправился в Филадельфию, тогдашнюю столицу США. Все еще страдая от последствий российского заключения, Костюшко регулярно встречался с Джефферсоном, который к тому времени стал вице-президентом.
В письме другому генералу Джефферсон писал, что часто видит Костюшко. «Он такой чистый сын свободы, каких я когда-либо знал, и той свободы, которая должна быть для всех, а не только для немногих или богатых», — сказал вице-президент.
Когда в 1798 году Костюшко решил навсегда покинуть Америку, он попросил Джефферсона об extraordinary услуге. Он оставлял состояние, накопленное в США, и просил после своей смерти использовать его для освобождения и образования рабов Джефферсона.
Костюшко был ярым противником крепостного права и рабства, и не случайно, будучи офицером американской армии, он демонстративно выбрал чернокожего солдата своим адъютантом.
Костюшко умер в Швейцарии в 1817 году, а два года спустя, в мае 1819 года, Джефферсон предстал перед местным судом в Виргинии с завещанием друга. Джефферсон объяснил, что сам не может выполнить последнюю волю Костюшко, и попросил суд назначить другого исполнителя.
В феврале 1810 года Джефферсон заверил Костюшко, что если с ним что-то случится, он выполнит обещание относительно его имущества. В последнем письме Джефферсону перед смертью Костюшко также напомнил другу о его обязательствах.
Тем не менее, последняя воля Костюшко так и не была выполнена. Только в 1852 году, после десятилетий судебных тяжб, Верховный суд США присудил наследство европейским наследникам Костюшко.
История о том, как автор Декларации независимости не сдержал этого обещания, очаровала американских историков. После обнаружения того, что у Джефферсона были многолетние сексуальные отношения с его рабыней Салли Хемингс, это стало еще одной крупной трещиной в образе отца-основателя.
Историк Генри Винсек, автор критической биографии Джефферсона, считает, что текст завещания Костюшко глубоко трогателен. Винсек убежден, что Джефферсон не хотел освобождать своих рабов, вероятно, потому что они были для него ценнее, чем деньги из завещания польского генерала.
Профессор права Гарварда Аннет Гордон-Рид придерживается иного мнения. Она считает, что критики Джефферсона недооценивают юридические трудности его положения. Гордон-Рид указывает, что Костюшко составил другие завещания в Европе после отъезда из США. Джефферсон, как опытный юрист, признал, что годы судебных разбирательств неизбежны.
Журналист и историк Алекс Сторожинский, эксперт по жизни Костюшко, считает, что существование других завещаний было просто оправданием для Джефферсона. Если бы он выполнил последнюю волю Костюшко, он оказался бы в авангарде зарождающегося движения за отмену рабства, но Джефферсон избегал такой позиции.
В Вашингтоне, на площади Лафайет, также есть статуя Костюшко. Он одет в форму американского офицера и держит планы военных укреплений, которые очень помогли американцам выиграть войну против британцев. С пьедестала Костюшко смотрит на Белый дом, где его друг Джефферсон был первым жильцом.
По мнению автора Винсека, серьезное лицо статуи Костюшко должно быть ироничным. Потому что если измерять двух людей их приверженностью идеалам свободы и равенства, польский военный Костюшко в конечном итоге был большим американцем, чем отец-основатель Джефферсон.