AQSh harbiylari Eronning janubiy qismidagi bir qancha hududlarda portlashlar sodir bo‘lgani haqida xabarlar kelib tushganidan so‘ng, Eronga qarshi havo hujumlari boshlanganini ma’lum qildi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) hujumlar seshanba kuni boshlanganini va “Hormuz bo‘g‘ozidan o‘tayotgan uchta tijorat kemasiga Eron tomonidan uyushtirilgan hujumlarga javoban” amalga oshirilayotganini bildirdi.
Eron ommaviy axborot vositalari janubiy port shahri Sirik, shuningdek, Qeshm oroli va Bandar Abbosda bir nechta portlashlar sodir bo‘lgani haqida xabar berdi.
Portlashlardan so‘ng, Eron tashqi ishlar vazirligi AQSh hukumatini iyun oyida ikki davlat o‘rtasida kelishilgan memorandumga rioya qilmaslik oqibatlari uchun javobgar deb hisoblaganini bildirdi. Ushbu memorandum AQSh va Isroil fevral oyi oxirida Eronga qarshi boshlagan urushni tugatishi kerak edi. Memorandum Tehronning muhim Hormuz bo‘g‘ozini qayta ochishi evaziga AQShning dengiz blokadasini olib tashlashni nazarda tutgan.
AQSh iyun oyi oxirida Eron neftiga qarshi sanksiyalarni 60 kunga to‘xtatib turishga rozi bo‘lgan edi. Biroq, AQSh Moliya vazirligi seshanba kuni Hormuz bo‘g‘ozida tankerlarga hujum qilinganidan so‘ng, Eron neft savdosiga qarshi sanksiyalarni vaqtincha to‘xtatib turishni bekor qilishga qaror qildi.
Buyuk Britaniya dengiz savdo operatsiyalari (UKMTO) ma’lumotlariga ko‘ra, Qatar tankeri dushanba kuni Ummon qirg‘oqlari yaqinida Hormuz bo‘g‘ozida “noma’lum snaryad” bilan urilganidan keyin yonib ketgan.
Eron televideniyesi LNG tankerining ogohlantirishlarga e’tibor bermaganidan so‘ng hujumga uchragani haqida xabar berdi, biroq Tehron to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujumni o‘z zimmasiga olmadi. AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) ham, IRGC ham voqeaga izoh bermadi.
Reuters axborot agentligi manbalariga ko‘ra, ikkinchi kema – Saudiya bayrog‘i ostidagi xom neft tankeri – IRGC raketa otganida Hormuz bo‘g‘ozida shikastlangan.
Reuters seshanba kuni xabar berishicha, AQSh rasmiysi Eronning Hormuz bo‘g‘ozidagi kemalarga hujumlarini “mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atagan va ular oqibatlarga olib kelishini ogohlantirgan.
Bunga javoban, Eron tashqi ishlar vazirligi mamlakat manfaatlari va milliy xavfsizligini himoya qilish uchun zarur deb hisoblagan har qanday choralarni ko‘rishini bildirdi.

Американские военные заявили, что нанесли авиаудары по Ирану после сообщений о взрывах в нескольких местах на юге страны.
Центральное командование США (CENTCOM) сообщило, что удары начались во вторник и проводятся «в ответ на атаки Ирана на три коммерческих судна, следовавших через Ормузский пролив».
Иранские СМИ сообщили о нескольких взрывах в южном портовом городе Сирик, а также на острове Кешм и в Бендер-Аббасе.
После взрывов МИД Ирана заявил, что возлагает на правительство США ответственность за последствия нарушения меморандума о взаимопонимании, заключенного между двумя странами в июне, который должен был положить конец войне, начатой США и Израилем против Ирана в конце февраля. Меморандум предусматривал снятие морской блокады Ирана США в обмен на открытие Тегераном жизненно важного Ормузского пролива.
В конце июня США также согласились приостановить действие санкций против иранской нефти на 60 дней. Однако во вторник Министерство финансов США отменило временное приостановление санкций на продажу иранской нефти после атак на танкеры в Ормузском проливе.
Катарский танкер загорелся у побережья Омана в понедельник после попадания «неизвестного снаряда» в Ормузском проливе, по данным Британского управления морских торговых операций (UKMTO).
Иранское телевидение сообщило, что танкер СПГ подвергся атаке после игнорирования предупреждений, но Тегеран прямо не взял на себя ответственность за нападение. Ни CENTCOM, ни КСИР не прокомментировали инцидент.
Второе судно — сырой нефтяной танкер под флагом Саудовской Аравии — также было повреждено в Ормузском проливе, когда КСИР выпустил ракеты, сообщили источники Reuters.
Во вторник Reuters сообщило, что американский чиновник предупредил, что атаки Ирана на суда в Ормузском проливе «совершенно неприемлемы» и повлекут последствия.
В ответ МИД Ирана заявил, что примет любые меры, которые сочтет необходимыми для защиты интересов и национальной безопасности страны.