Germaniya Saraton Tadqiqotlari Markazi, Mannheim Universitet Tibbiyot Markazi va Heidelberg Universitet Kasalxonasi olimlari tomonidan o‘tkazilgan tadqiqotda, agressiv miya shishi (astrositoma) bilan og‘rigan 33 nafar bemorga terapevtik vaksina berildi.
Sakkiz yillik kuzatuvdan so‘ng, Nature jurnalida e’lon qilingan natijalarga ko‘ra, ishtirokchilarning 66 foizi sakkiz yildan keyin ham tirik qolgan, 42 foizida esa shish qayta o‘smagan.
Tadqiqot mualliflaridan biri, professor Michael Plattenning so‘zlariga ko‘ra, vaksina IDH1 fermentidagi genetik mutatsiyani nishonga oladi. Bu mutatsiya faqat ma’lum miya shishlarida uchraydi va immun tizimi tomonidan begona sifatida tan olinadi.
Vaksina ikki yo‘l bilan immun tizimini faollashtiradi: T-hujayralari orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujum va B-hujayralari orqali antitelolar ishlab chiqarish. Maqsad – radiokemoterapiyadan keyin shishning qaytishini oldini olish.
Bonn Universitet Kasalxonasidan professor Ulrich Herrlinger tadqiqotni “haqiqiy imkoniyat” deb atadi, ammo 33 bemordan xulosa chiqarish mumkin emasligini ta’kidladi. Keyingi bosqich – 2027 yil martida boshlanadigan 200 dan ortiq bemorli nazoratli tadqiqot.
Plattenning so‘zlariga ko‘ra, ishonchli natijalar uchun 9 yil kerak bo‘ladi. Shunga qaramay, u hozirgi natijalarni “ehtiyotkor optimizm” uchun asos deb hisoblaydi.

Исследователи из Немецкого центра исследования рака, Университетской клиники Мангейма и Университетской больницы Гейдельберга провели испытание терапевтической вакцины на 33 пациентах с агрессивными астроцитомами (опухолями мозга).
Через восемь лет наблюдений, результаты которых опубликованы в журнале Nature, 66% участников оставались живы, а у 42% опухоль не рецидивировала.
Один из ведущих авторов, профессор Михаэль Платтен, пояснил, что вакцина нацелена на генетическую мутацию в ферменте IDH1, которая встречается только в определенных опухолях мозга и распознается иммунной системой как чужеродная.
Вакцина активирует иммунитет двумя путями: Т-клетки напрямую атакуют аномальные клетки, а В-клетки вырабатывают антитела. Цель — предотвратить возврат опухоли после радиохимиотерапии.
Профессор Ульрих Херрлингер из Боннской университетской клиники назвал работу «реальной возможностью», но предупредил, что по 33 пациентам нельзя делать окончательные выводы. Следующий этап — контролируемое исследование с участием более 200 пациентов, которое начнется в марте 2027 года.
Платтен отметил, что надежные результаты будут получены только через 9 лет, но текущие данные дают повод для «осторожного оптимизма».