Misr Futbol Assotsiatsiyasi (EFA) Argentina bilan Jahon chempionati 1/8 finalida 3-2 hisobida mag'lub bo'lgan o'yindagi hakamlik qarorlarini tanqid qildi. Assotsiatsiya Video Yordamchi Hakam (VAR) tizimidan noto'g'ri foydalanilganini aytib, bu borada sukut saqlamasligini bildirdi.
EFA chorshanba kuni o'yin davomida bir nechta qarorlar natijaga bevosita ta'sir qilganini ta'kidladi. Misr amaldagi chempion Argentinani 2-0 hisobida oldinga olib chiqib, eng katta sensatsiyalardan biriga yaqin kelgan edi, ammo so'nggi 11 daqiqada uchta gol o'tkazib yubordi.
Federatsiya ijtimoiy tarmoqlardagi bayonotida: "Bir qancha muhim voqealar jiddiy xavotirlarni keltirib chiqardi va o'yin jarayoniga bevosita ta'sir qilgan qarorlarning izchilligi va adolatliligi haqida chuqur savollar qoldirdi", dedi.
Mahalliy va xalqaro futbol ekspertlari o'yin davomida bahsli va ta'sirli hakamlik hodisalarini ta'kidlagani aytiladi. EFA prezidenti Hani Abu Rida fransuz hakami Fransua Leteksye va uning yordamchilariga qarshi rasmiy shikoyat kiritgani xabar qilinmoqda.
Eng katta bahs Misrning Mostafa Ziko tomonidan 62-daqiqada urilgan golga bog'liq. VAR tekshiruvi natijasida gol bekor qilindi, chunki hujum oldidan misrlik futbolchi qoidabuzarlik qilgani aniqlangan. Misrning noroziligi o'yin oxirida Hamdi Fathi yiqilganida penalti talabi rad etilganidan keyin yanada kuchaydi.
Sport sanoati eksperti Simon Chadvik VAR qarorlari bilan bog'liq muammolarni hal qilish uchun muxlislar va tomoshabinlarga bahsli vaziyatlarni baholash imkoniyatini berish kerakligini aytdi. U "bu texnologiya shubhalarni kamaytirish va izchillikni ta'minlash uchun mo'ljallangan edi, ammo bu o'yinda uning ishlatilishi sezilarli kognitiv va xulq-atvor ta'siriga olib keldi", dedi.
Misr bosh murabbiyi Hossam Hasan va kapitan Muhammad Salah o'yindan keyin norozilik bildirgan bo'lsa, sobiq futbolchilar va teleekspertlar ham hakamlikni shubha ostiga qo'ydi. Sobiq Angliya darvozaboni Rob Grin, sobiq kapitan Alan Shirer va boshqa tahlilchilar VAR qarorlarining izchilligini tanqid qildi.

Египетская футбольная ассоциация (EFA) раскритиковала судейские решения в драматичном поражении от Аргентины (2:3) в 1/8 финала чемпионата мира, заявив, что не будет молчать о неправильном использовании системы видеопомощи арбитрам (VAR).
В среду EFA заявила, что несколько решений во время матча напрямую повлияли на исход. Египет был близок к одной из крупнейших сенсаций турнира, ведя 2:0 против действующих чемпионов, но пропустил три гола в последние 11 минут.
В заявлении федерации говорится: «Несколько ключевых инцидентов вызвали серьезные опасения и оставили глубокие вопросы о последовательности и справедливости решений, которые напрямую повлияли на ход игры».
Сообщается, что президент EFA Хани Або Рида подал официальную жалобу на французского арбитра Франсуа Летексье и его помощников. FIFA пока не ответила на запрос Al Jazeera.
Основной спор разгорелся вокруг гола Мостафы Зико на 62-й минуте, который был отменен после проверки VAR из-за фола в атаке. Разочарование Египта усилилось, когда их просьба о пенальти после падения Хамди Фатхи была отклонена, после чего Аргентина забила победный гол.
Эксперт в области спорта Саймон Чедвик заявил, что логичным решением проблемы VAR было бы дать болельщикам возможность слышать обсуждение спорных моментов. Он признал, что «чувство несправедливости было вызвано решением VAR», и что технология, призванная минимизировать сомнения, вместо этого вызвала когнитивные и поведенческие эффекты.
Главный тренер Египта Хоссам Хасан и капитан Мохамед Салах выразили разочарование, а бывшие игроки и телеэксперты также подвергли сомнению судейство. Бывший вратарь сборной Англии Роб Грин, экс-капитан Алан Ширер и другие аналитики раскритиковали непоследовательность решений VAR.