NATO Turkiyada bo'lib o'tgan ikki kunlik sammitni yakunlab, Ukrainaning Rossiyaga qarshi kurashiga 70 milliard yevro (80 milliard dollar) miqdorida yordam ko'rsatishga va'da berdi. AQSh prezidenti Donald Tramp esa kelajakdagi tinchlik kelishuvi istiqbollari haqida optimistik kayfiyat bildirdi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Anqarada 32 a'zo davlat rahbarlari bilan uchrashib, Kiyev manfaatlarini ilgari surish va Tramp bilan muzokaralar olib bordi.
Sammit yakunlari bo'yicha e'lon qilingan deklaratsiyada NATO ittifoqchilari "Ukrainaning erkinligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini himoya qilishda birdam" ekanliklarini ta'kidladilar. "2026 yil uchun ittifoqchilar Ukrainaga 70 milliard yevro miqdorida harbiy texnika, yordam va o'quv dasturlarini va'da qilmoqda va 2027 yilda ham kamida shunday darajadagi majburiyatlarni saqlab qolishga tayyor", deyiladi bayonotda.
Uzoq muddatli yordamning katta qismi hozirda Yevropa va Kanadadan kelmoqda va u "adolatli, bashorat qilinadigan va barqaror" bo'lishi kerak, deb qo'shimcha qilingan.
Tramp jurnalistlar bilan uchrashuvda Ukrainani qo'llab-quvvatlashga ishtiyoqmand ko'rindi, bu o'tgan yilgi ochiq mojarodan keskin farq qiladi. U Rossiya prezidenti Vladimir Putinni "qiyin shaxs" deb atadi va Zelenskiyga ishora qilib, uning ham "qiyin shaxs" ekanligini aytdi.
"Bu eng oson ish emas", dedi AQSh prezidenti tinchlik kelishuvi haqida. "So'nggi ikki hafta ichida katta muvaffaqiyatga erishdik deb o'ylayman."
Tramp Ukrainaga Patriot raketalarini ishlab chiqarish litsenziyasini berishga va'da berdi. "Biz ularga Patriotlarni yasash huquqini beramiz. Buni qanday qilishni ko'rsatamiz", dedi u.
Zelenskiy Rossiya bilan muzokaralar haqida: "Tinchlikni o'rnatish uchun nima qilish kerakligini bilamiz". U Trampga: "Ishonchim komilki, siz bu urushni to'xtatish uchun hamma narsani qilasiz", dedi.
Ukraina prezidenti sammit davomida 20 ga yaqin ikki tomonlama uchrashuvlar o'tkazib, Yevropa va boshqa ittifoqchilarning majburiyatlarini mustahkamlashga harakat qildi.

НАТО завершил двухдневный саммит в Турции, пообещав 70 миллиардов евро (80 миллиардов долларов) помощи Украине в борьбе против России. Президент США Дональд Трамп выразил оптимизм относительно перспектив будущего мирного соглашения.
Президент Украины Владимир Зеленский присоединился к лидерам всех 32 стран-членов в Анкаре, где провел серию встреч в поддержку Киева и переговоры с Трампом.
В декларации, опубликованной по итогам встреч, НАТО заявил, что союзники "едины в своей непоколебимой поддержке Украины в защите ее свободы, суверенитета и территориальной целостности". "На 2026 год союзники обещают 70 миллиардов евро военной техники, помощи и обучения для Украины и подтверждают свои суверенные обязательства по поддержанию как минимум эквивалентных уровней в 2027 году", — говорится в заявлении.
Долгосрочная поддержка, большая часть которой сейчас поступает из Европы и Канады, "должна быть справедливой, предсказуемой и устойчивой", добавили в альянсе.
Трамп, выступая перед журналистами вместе с Зеленским, казался воодушевленным поддержкой Украины, что резко контрастирует с их публичной ссорой в прошлом году. Он назвал президента России Владимира Путина "трудным персонажем", а Зеленского — также "трудным персонажем".
"Это не самое легкое дело", — сказал американский президент о возможном мирном урегулировании. "За последние пару недель мы добились большого прогресса".
Трамп также пообещал предоставить Украине лицензию на производство ракет Patriot. "Мы дадим им право делать Patriot. Мы покажем им, как это делать", — заявил он.
Зеленский о переговорах с Россией: "Мы знаем, что делать, чтобы установить мир". Он сказал Трампу: "Я уверен, вы сделаете все, чтобы остановить эту войну".
Украинский президент провел за два дня саммита почти 20 двусторонних встреч, стремясь закрепить обязательства европейских и других союзников.
Россия продолжала обстреливать Украину во время саммита НАТО. В Киеве в результате ракетных ударов погибли по меньшей мере три человека, 14 ранены. В Харькове число раненых от российских атак возросло до 34.
Украинские дроны атаковали три российских нефтеперерабатывающих завода и насосные станции трубопроводов. Эксперты отмечают, что Украина благодаря возможностям дальних ударов перешла в "более сильную позицию".