Amerika Qo'shma Shtatlari hukumati Kanadadagi taniqli sikhlar yetakchisi Hardip Singx Nijjarning siyosiy o'ldirilishi bilan bog'liq holda hind jinoiy guruhi rahbariga qarshi ayblov e'lon qildi. Bu qotillik Ottava va Nyu-Dehli o'rtasidagi munosabatlarni keskinlashtirgan edi.
Ayblovlar AQSh, Kanada va Yevropa bo'ylab keng qamrovli huquqni muhofaza qilish operatsiyasi doirasida e'lon qilindi. Unda 37 nafar gumonlanuvchi uchta hind xalqaro jinoiy sindikatiga aloqadorlikda ayblanmoqda. Gumonlanuvchilar o'g'irlash, reket, tovlamachilik, qurol savdosi, giyohvand moddalar savdosi va qotillikda ishtirok etganlikda gumon qilinmoqda.
Kaliforniya markaziy okrugi bo'yicha AQSh prokurori Bill Essayli matbuot anjumanida Los-Anjeles politsiya departamenti, FBI va Kanada qirollik otliq politsiyasi vakillari bilan birga chiqish qildi. Hokimiyat hali ham AQShda yetti, Hindistonda ikki va Yevropada bir qochoqni qidirmoqda.
33 yoshli Lourens Bishnoy va uning bolalikdagi do'sti Satinderjit Singx 2023-yilda ma'baddan tashqarida otib o'ldirilgan Nijjarning o'ldirilishini uyushtirishda ayblanmoqda. Bishnoy hibsda, Singx esa qo'lga olinmagan. Prokurorlarning so'zlariga ko'ra, Bishnoy tashkiloti katta miqdordagi pul evaziga diniy, ijtimoiy va siyosiy yetakchilarga nisbatan zo'ravonlik qilgan.
Nijjar mustaqil sikhlar vatani Xalistonni yaratish harakatining faol a'zosi edi. U Hindistonda tug'ilgan, Kanada fuqaroligiga ega bo'lgan va o'lim vaqtida Hindiston hokimiyati tomonidan qidirilayotgan edi. Bu voqea Hindiston va Kanada o'rtasidagi diplomatik mojaroga sabab bo'ldi, ikki davlat bir-birining diplomatlarini chiqarib yubordi.
Ayblov xulosalariga ko'ra, ba'zi gumonlanuvchilar Hindistondagi korruptsion mahalliy hokimiyat bilan aloqalardan raqiblarni ta'qib qilish yoki huquqni muhofaza qilish organlari bilan hamkorlik qilayotganlarga qarshi foydalangan. Kamida bir gumonlanuvchi AQSh Immigratsiya va bojxona nazorati muassasasida hibsda bo'lganida jinoiy faoliyatni uyushtirganlikda ayblanmoqda.

Власти США объявили о предъявлении обвинений лидеру индийской преступной группы в связи с политическим убийством видного сикхского активиста в Канаде. Это громкое убийство привело к кризису в отношениях между Оттавой и Нью-Дели.
Обвинения были выдвинуты в рамках масштабной операции правоохранительных органов США, Канады и Европы, в ходе которой были арестованы 37 человек, якобы связанных с тремя индийскими международными преступными синдикатами. Им инкриминируются похищения, рэкет, вымогательство, торговля оружием, наркотиками и убийства.
Прокурор США по Центральному округу Калифорнии Билл Эссали выступил на пресс-конференции вместе с представителями полиции Лос-Анджелеса, ФБР и Королевской канадской конной полиции. Власти продолжают поиски семи беглецов в США, двух в Индии и одного в Европе.
Лоуренс Бишнои, 33 года, и его друг детства Сатиндерджит Сингх обвиняются в организации убийства Хардипа Сингха Ниджара, который был застрелен в 2023 году возле храма. Бишнои находится под стражей, Сингх не задержан. По данным прокуроров, организация Бишнои регулярно совершала нападения на религиозных, социальных и политических лидеров за крупные суммы денег.
Ниджар был видным членом движения за создание независимого сикхского государства Халистан. Он родился в Индии, имел канадское гражданство и на момент смерти разыскивался индийскими властями. Убийство вызвало дипломатический конфликт между Индией и Канадой, обе страны выслали дипломатов друг друга.
В обвинительных заключениях утверждается, что некоторые фигуранты использовали связи с коррумпированными местными властями в Индии для преследования конкурентов или лиц, сотрудничающих с правоохранительными органами. По меньшей мере один обвиняемый якобы организовывал преступную деятельность, находясь в центре содержания под стражей иммиграционной службы США.