Uzoq yillik o‘z taqdirini belgilash kurashi va Sudan bilan bo‘lgan fuqarolar urushidan so‘ng, 2013-2018 yillarda mamlakat o‘z ichki mojarosiga botdi. Tadqiqotchilarning hisob-kitoblariga ko‘ra, bu urush yuz minglab odamlarning hayotiga zomin bo‘ldi.
2018 yildagi Janubiy Sudandagi mojaroni hal qilish bo‘yicha jonlantirilgan kelishuv (R-ARCSS) janglarni asosan to‘xtatgan bo‘lsa-da, tahlilchilar va gumanitar tashkilotlar uning amalga oshirilishi to‘xtab qolganini ta’kidlamoqda. Bu esa ko‘plab janubiy sudanliklarning mustaqillik ne’matlari nihoyat ularga yetib boradimi degan savolni qoldirmoqda.
“Sog‘liqni saqlash va toza suv kabi asosiy xizmatlar juda cheklangan bo‘lib qoldi. Ular huquq emas, balki imtiyozga aylandi”, deydi G‘arbiy Bahr al-G‘azal shtatidan faol Sabila Sebit Al Jazeera’ga. Uning so‘zlariga ko‘ra, davom etayotgan mahalliy va qabilalararo zo‘ravonlik mamlakatning ko‘p qismlarida kundalik hayotni buzmoqda.
“Tinchlik va xavfsizlik asosiy tashvish bo‘lib qolmoqda, chunki deyarli barcha shtatlarda mahalliy va qabilalararo zo‘ravonlik davom etmoqda. Barqaror tinchlik o‘rnatish oilalarning xavfsiz yashashi va kundalik hayotini davom ettirishi uchun muhim”, deydi Sebit. Shuningdek, u R-ARCSS bo‘yicha ayollar uchun 35 foizlik ijobiy harakat kvotasi hali to‘liq amalga oshirilmaganini va ayollar huquqlarini ilgari surishga qaratilgan qonunlar hali ham kutilayotganini ta’kidladi.
Ayollar huquqlari faoli Zabib Musa Loro Bakhit Al Jazeera’ga Janubiy Sudandagi muammolar “qabilalararo zo‘ravonlik, qasos hujumlari, chorva o‘g‘irlash va noma’lum qurolli shaxslar tomonidan tinch aholining doimiy o‘ldirilishi”ni o‘z ichiga olganini aytdi. Bakhit mojaro bilan bog‘liq jinsiy zo‘ravonlik, erta turmush, yer egallash va og‘irlashgan iqtisodiy qiyinchiliklar ko‘plab jamoalarni ochlik bilan kurashishga va hukumat tomonidan yetarli yordam olmaslikka majbur qilganini ta’kidladi.
Juba shahrida yashovchi Tomas Batista Balash uchun yubiley bayram emas, balki mulohaza vaqti. “15 yillik yubileyda men sayohatimizni shaxsiy nuqtai nazardan aks ettiraman, bu bizning muhim yutuqlarimizni ham, doimiy muammolarimizni ham tan oladi”, dedi Balash Al Jazeera’ga. U korruptsiya, qabilachilik va zaif institutlar taraqqiyotga to‘sqinlik qilayotganini, milliy yarashuv va murosa birlik uchun muhimligini aytdi.
Janubiy Sudan bo‘ylab ko‘plab fuqarolar o‘sib borayotgan inflyatsiya, ishsizlik, davlat sektorida ish haqining to‘lanmasligi va ta’lim, sog‘liqni saqlash hamda toza suvga cheklangan kirish bilan kurashmoqda. Gumanitar tashkilotlar tobora kuchayib borayotgan bosimga duch kelmoqda, chunki mojaro, iqlim zarbalari va qo‘shni Sudandagi urushdan qochgan 1,2 milliondan ortiq qaytganlar va qochqinlarning kelishi allaqachon og‘ir bo‘lgan ehtiyojlarni yanada chuqurlashtirmoqda.
“Janglar kuchaygani sari travma xizmatlariga talab ortib borayotganini ko‘rmoqdamiz”, dedi Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasining (XQXQ) Jubadagi vakili Kieran Seager Al Jazeera’ga. “2026 yilning birinchi olti oyida biz 266 ta tibbiy evakuatsiyani amalga oshirdik, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 50 foizga ko‘p.” Ushbu bemorlarning ko‘pchiligi Juba harbiy kasalxonasiga yotqizilgan, Seagerning so‘zlariga ko‘ra, u o‘z imkoniyatlaridan tashqari ishlamoqda.
XQXQ qurol bilan yaralangan bemorlar uchun jarrohlik davolash, fizioterapiya va ruhiy salomatlik hamda psixososyal yordam ko‘rsatadi, ammo Seager gumanitar kirish xavfsizlik, yomon infratuzilma va mavsumiy suv toshqinlari tufayli qiyinligini aytdi. “Gumanitar moliyalashtirish Janubiy Sudandagi ehtiyojlar ko‘lamiga mos kelmayapti”, dedi u.
2018 yilgi tinchlik kelishuvi “barqaror tinchlik va xavfsizlikka erishish uchun eng hayotiy asos bo‘lib qolmoqda”, dedi Ijtimoiy siyosat tadqiqotlari instituti bosh direktori Jeyms Boboya Edimond Al Jazeera’ga, ammo amalga oshirish kutilganidan ancha sekin bo‘lgan. “So‘nggi baholashlar vaqtinchalik kelishuvning 25 foizdan kami amalga oshirilganligini ko‘rsatmoqda”, dedi Edimond. U xavfsizlik sektoridagi islohotlarning kechikishi, shu jumladan birlashgan kuchlarni tekshirish va joylashtirish, o‘tish davrini buzishda davom etayotganini ta’kidladi.
Janubiy Sudan 2026 yil 22 dekabrda mustaqillikdan keyingi birinchi saylovlarni o‘tkazishi rejalashtirilgan. Edimond saylovlarni kengroq demokratik jarayonning bir qismi sifatida ko‘rish kerakligini aytdi. “Ishonchli saylovlar tinchlik kelishuvining to‘liq amalga oshirilishiga, konstitutsiyani yaratish jarayonining tugallanishiga, xavfsiz siyosiy muhitga va tegishli fuqarolik hamda saylovchilarni o‘qitishga bog‘liq”, dedi u.
Hukumat rasmiylari o‘tish davrini uzaytirish tinchlik kelishuvining muhim qoidalarini bajarish uchun zarur ekanligini aytmoqda. Ular mamlakatning ko‘p qismlarida barqarorlik asta-sekin yaxshilanayotganini da’vo qilmoqda, ammo muhim muammolar saqlanib qolayotganini tan oladi. Ko‘plab janubiy sudanliklar uchun bu kafolatlar iqtisodiy qiyinchilik, xavfsizlik va ko‘chish kundalik hayotni belgilab berayotgan bir paytda kam tasalli beradi.
Mustaqillikdan 15 yil o‘tib, Janubiy Sudan uning tug‘ilishini ilhomlantirgan va’da va xalqi duch kelayotgan haqiqat o‘rtasida qolib ketgan. Mamlakatning kelajagi siyosiy rahbarlarning raqobatdosh manfaatlardan tashqariga chiqib, fuqarolar uzoq kutgan tinchlik va barqarorlikni yetkaza olishiga bog‘liq bo‘ladi. “Korruptsiya va qabilachilikning tizimli muammolari taraqqiyotimizga to‘sqinlik qilmoqda va institutlar ichida tengsizlikni keltirib chiqarmoqda”, dedi Balash. “Milliy yarashuv va murosa jamiyatimizning turli tarkibiy qismlari o‘rtasida birlik uchun muhimdir.”

9 июля Южный Судан, самая молодая страна мира, отмечает 15-ю годовщину независимости. Надежды, сопровождавшие его рождение в 2011 году, уступили место хрупкой реальности.
После десятилетий борьбы за самоопределение и долгой гражданской войны с Суданом страна погрузилась в собственный конфликт в 2013-2018 годах, который, по оценкам исследователей, унес жизни сотен тысяч человек.
Хотя подписанное в 2018 году Обновленное соглашение об урегулировании конфликта в Южном Судане (R-ARCSS) в значительной степени остановило боевые действия, аналитики и гуманитарные организации заявляют, что его реализация застопорилась, заставляя многих южносуданцев задаваться вопросом, когда же дивиденды независимости наконец дойдут до них.
«Основные услуги, такие как здравоохранение и чистая вода, остаются крайне ограниченными. Они стали привилегией, а не правом», — заявила Al Jazeera активистка из штата Западный Бахр-эль-Газаль Сабила Себит. По ее словам, продолжающееся локальное и межобщинное насилие подрывает повседневную жизнь во многих частях страны.
«Мир и безопасность остаются главными проблемами из-за продолжающегося локального и межобщинного насилия, затрагивающего почти все штаты. Установление прочного мира имеет решающее значение, чтобы семьи могли жить в безопасности и продолжать свою повседневную жизнь», — сказала Себит. Она также отметила, что 35-процентная квота для женщин в рамках R-ARCSS еще не полностью реализована, а законодательство, направленное на продвижение прав женщин, остается на рассмотрении.
Правозащитница Забиба Муса Лоро Бахтит заявила Al Jazeera, что проблемы Южного Судана включают «рост межобщинного насилия, нападения из мести, угон скота и постоянные убийства мирных жителей неизвестными вооруженными лицами». Бахтит отметила, что сексуальное насилие, связанное с конфликтом, ранние браки, захват земель и ухудшающиеся экономические трудности заставляют многие общины бороться с голодом без адекватной государственной поддержки.
Для жителя Джубы Томаса Батисты Балаша годовщина — это время для размышлений, а не для празднования. «В 15-ю годовщину я размышляю о нашем пути с личной точки зрения, которая признает как наши значительные достижения, так и постоянные проблемы», — сказал Балаш Al Jazeera. Он заявил, что коррупция, трайбализм и слабые институты продолжают подрывать прогресс, а национальное исцеление и примирение необходимы для единства.
По всему Южному Судану многие граждане продолжают бороться с растущей инфляцией, безработицей, невыплатой зарплат в госсекторе и ограниченным доступом к образованию, здравоохранению и чистой воде. Гуманитарные организации сталкиваются с растущим давлением, поскольку конфликт, климатические потрясения и прибытие более 1,2 миллиона возвращенцев и беженцев, спасающихся от войны в соседнем Судане, усугубляют и без того серьезные потребности.
«Мы наблюдаем растущий спрос на услуги по лечению травм по мере усиления боевых действий», — заявил Al Jazeera Киран Сигер, представитель Международного комитета Красного Креста (МККК) в Джубе. «За первые шесть месяцев 2026 года мы провели 266 медицинских эвакуаций, что на 50 процентов больше, чем за аналогичный период прошлого года». Многие из этих пациентов были переведены в Военный госпиталь Джубы, который, по словам Сигера, работает за пределами своих возможностей.
МККК предоставляет хирургическое лечение, физиотерапию и психосоциальную поддержку пациентам с огнестрельными ранениями, но Сигер отметил, что гуманитарный доступ затруднен из-за небезопасности, плохой инфраструктуры и сезонных наводнений. «Гуманитарное финансирование просто не поспевает за масштабами потребностей в Южном Судане», — сказал он.
Мирное соглашение 2018 года остается «наиболее жизнеспособной основой для достижения прочного мира и стабильности», — заявил Al Jazeera Джеймс Бобоя Эдимонд, исполнительный директор Института социально-политических исследований, хотя его реализация идет гораздо медленнее, чем ожидалось. «Недавние оценки показывают, что реализовано менее 25 процентов временного соглашения», — сказал Эдимонд. Он отметил, что задержки в реформе сектора безопасности, включая проверку и развертывание объединенных сил, продолжают подрывать переходный период.
Южный Судан планирует провести свои первые после обретения независимости выборы 22 декабря 2026 года. Эдимонд заявил, что выборы следует рассматривать как часть более широкого демократического процесса, а не как самоцель. «Доверительные выборы зависят от полного выполнения мирного соглашения, завершения процесса разработки конституции, безопасной политической среды и адекватного гражданского и избирательного образования», — сказал он.
Правительственные чиновники, однако, утверждают, что продление переходного периода было необходимо для выполнения нереализованных положений мирного соглашения. Они заявляют, что стабильность постепенно улучшается во многих частях страны, признавая при этом, что значительные проблемы остаются. Для многих южносуданцев эти заверения дают мало утешения, поскольку экономические трудности, небезопасность и перемещение продолжают определять повседневную жизнь.
Через 15 лет после обретения независимости Южный Судан остается зажатым между обещанием, вдохновившим его рождение, и реальностью, с которой сталкивается его народ. Будущее страны будет зависеть от того, смогут ли политические лидеры выйти за рамки конкурирующих интересов и обеспечить мир и стабильность, которых так долго ждали граждане. «Системные проблемы коррупции и трайбализма препятствуют нашему прогрессу и создают неравенство в институтах», — сказал Балаш, отметив, что «национальное исцеление и примирение необходимы для единства среди различных составляющих нашего общества».