️ Inson huquqlari guruhi FairSquare Xalqaro Olimpiya Qo'mitasiga (IOC) FIFA prezidenti Gianni Infantino'ni siyosiy betaraflik qoidalarini buzganlikda ayblab, shikoyat bilan murojaat qilishni rejalashtirmoqda. Infantino AQSh prezidenti Donald Trump'ni qo'llab-quvvatlagani uchun tanqid qilinmoqda.
️ FairSquare'ning ta'kidlashicha, Infantino 2025-yil dekabrida FIFA Etika Qo'mitasiga berilgan shikoyatda Trump'ning siyosati va harakatlarini ochiq qo'llab-quvvatlagan. Shikoyatda Infantino FIFA Tinchlik Mukofotini joriy etish va uni Trump'ga topshirish qarorida rol o'ynaganligi tekshirilishi so'ralgan.
️ FIFA Etika Kodeksining 15-moddasiga ko'ra, betaraflik majburiyati buzilgan taqdirda kamida 10,000 Shveytsariya franki miqdorida jarima va ikki yilgacha futbol faoliyatidan chetlashtirish jazosi nazarda tutilgan. FairSquare, agar Infantino bir tomonlama harakat qilgan bo'lsa, bu hokimiyatni suiiste'mol qilish deb hisoblaydi.
️ IOC prezidenti Kirsti Koventri shikoyat hali olinmaganini, ammo kelib tushsa, ko'rib chiqilishini aytdi. FIFA esa tergov boshlanganligi haqida hech qanday ma'lumot bermagan.
️ Norvegiya Futbol Federatsiyasi ham Infantino'ga qarshi shikoyatni rasman qo'llab-quvvatladi. Jahon chempionati davomida Trump shaxsan Infantino'ga murojaat qilib, amerikalik hujumchi Folarin Balogun'ning qizil kartochka cheklanishini bekor qilishga erishdi, ammo Infantino yakuniy qarorga aloqadorligini rad etdi.

️ Правозащитная группа FairSquare планирует подать жалобу в Международный олимпийский комитет (МОК) на президента ФИФА Джанни Инфантино, обвиняя его в нарушении правил политического нейтралитета из-за поддержки президента США Дональда Трампа.
️ В жалобе, поданной в Комитет по этике ФИФА в декабре 2025 года, FairSquare указывает на многочисленные случаи, когда Инфантино «выражал публичную поддержку действиям и политике» Трампа. Также запрашивается расследование роли Инфантино в учреждении Премии мира ФИФА и присуждении её Трампу.
️ Согласно статье 15 Кодекса этики ФИФА, нарушение нейтралитета карается штрафом не менее 10 000 швейцарских франков и отстранением от футбольной деятельности на срок до двух лет. FairSquare считает, что если Инфантино действовал единолично, это является злоупотреблением властью.
️ Президент МОК Кирсти Ковентри заявила, что жалоба ещё не получена, но будет рассмотрена. ФИФА не подтвердила начало расследования.
️ Норвежская футбольная федерация официально поддержала жалобу. Во время чемпионата мира Трамп лично попросил Инфантино пересмотреть красную карточку американского нападающего Фоларина Балогуна, что привело к отмене дисквалификации, хотя Инфантино отрицал своё участие в решении.