AQSh harbiy kuchlari Venesuela yetakchisi Nikolas Maduroni hokimiyatdan chetlatganidan olti oy o‘tib, Lotin Amerikasi va Karib havzasidagi kuchlar muvozanati Vashington foydasiga o‘zgargan. Maduro o‘rnida uning sobiq vitse-prezidenti Delsey Rodriges turibdi, u hozirda prezident vazifasini bajaruvchi va Vashington uchun ancha qulay sherik hisoblanadi. Uning yuksalishi AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyatiga G'arbiy yarimsharda AQSh hukmronligini tiklash uchun amalda ittifoqchi berdi.
Rodrigesning asosiy muammosi — Vashingtonni qondirish bilan birga, mamlakatda nazoratni yo‘qotmaslik. Buning uchun uning maslahatchilari bir paytlar Ugo Chaves va Nikolas Maduro davrining sotsialistik siyosatiga asoslangan harakatni yanada pragmatik va yangi yarimshar tartibiga moslashtirmoqda. Sobiq “o‘rtoqlar” endi Lotin Amerikasida Trampizm bilan ochiq ittifoqqa yaqinlashmoqda.
Rodrigesning o‘zgarish ko‘lami uning Isroilga munosabatida yaqqol ko‘rinadi. Uning hukumati ostida Karakas 27 yil davomida “21-asr sotsialistlari” tomonidan dushman sifatida qaralgan davlat bilan yaqinlasha boshladi. Chaves-Maduro davrida Venesuela hukumati Isroilni “genotsid” davlati va “tinchlik dushmani” deb atagan, uning harbiy harakatlarini qoralagan va 2009-yilda diplomatik munosabatlarni uzgan edi.
Rodriges esa Isroil bilan munosabatlarni tiklash yo‘lini tanladi. Fevral oyida uning hukumati AQSh-Isroilning Eronga hujumini qoralashdan qochib, “dialoq”ga chaqirdi va Eronning javob harakatlarini tanqid qildi. Aprelda u Venesuela yahudiy jamoasiga iliq murojaat yo‘llab, Isroil bilan yaqinlashishga ishora berdi.
Iyun oyidagi zilzilalar Rodrigesga yana bir imkoniyat yaratdi: 17 yillik tanaffusdan so‘ng Venesuela Isroilning qutqaruv guruhiga ochiq minnatdorchilik bildirdi. Bu ikki davlat o‘rtasidagi birinchi yuqori darajadagi aloqaga olib keldi va rasmiy munosabatlarni tiklash imkoniyatini oshirdi.
Rodrigesning strategiyasi bir necha bosim ostida shakllangan. Birinchidan, u AQSh tashqi siyosatiga moslashish orqali Trampning qo‘llab-quvvatlashini ta'minlashga intilmoqda. U Argentina prezidenti Xavyer Miley va Salvador prezidenti Nayib Bukeleni qo‘llab-quvvatlab, Venesuelaning neft, kon va elektr sektorlarini ochishga rozi bo‘ldi.
Ikkinchidan, u hukumatni Vashingtonning uzoq yillik dushmanlari — Eron va Hizbullohdan uzoqlashtirmoqda. Maduro ag‘darilganidan so‘ng, Rodriges ikki gumon qilinuvchini Panamaga va AQShga ekstraditsiya qildi.
Uchinchi omil — ichki siyosat. Asosiy muxolif Mariya Korina Machado Isroil bilan kuchli ittifoq qurgan. Rodriges Netanyaxuni Machadodan ustun qo‘yib, uning xalqaro va Vashingtondagi qo‘llab-quvvatlashini zaiflashtirishga umid qilmoqda.
Rodrigesning Isroil bilan yaqinlashuvi hokimiyatni mustahkamlash, asosiy raqibni zaiflashtirish va Vashingtonni tinchlantirishga qaratilgan hisoblangan strategiyaning bir qismidir. Biroq, 27 yillik anti-Isroil ritorikasidan so‘ng bu kelishuvning bardoshli bo‘lishi noaniq.

Через шесть месяцев после того, как вооруженные силы США отстранили от власти венесуэльского лидера Николаса Мадуро, баланс сил в Латинской Америке и Карибском бассейне сместился в пользу Вашингтона. На месте Мадуро теперь находится его бывший вице-президент Дельси Родригес, исполняющая обязанности президента и гораздо более удобный партнер для Вашингтона. Ее возвышение дало администрации президента США Дональда Трампа де-факто союзника в усилиях по восстановлению доминирования США в Западном полушарии в рамках так называемой «Доктрины Донро».
Задача Родригес — удовлетворить Вашингтон, не потеряв контроль внутри страны. Для этого ее советники переосмысливают движение, некогда основанное на социалистической политике эпохи Уго Чавеса и Николаса Мадуро, делая его более прагматичным, транзакционным и соответствующим новому полушарию. Бывшие «товарищи» теперь как никогда близки к открытому союзу с трампизмом в Латинской Америке.
Масштаб сдвига Родригес наиболее очевиден в ее подходе к Израилю. При ее правительстве Каракас начал сближаться с государством, которое на протяжении 27 лет считалось врагом «социалистов XXI века». В эпоху Чавеса-Мадуро Венесуэла называла Израиль «геноцидным» государством, осуждала его военные действия и разорвала дипломатические отношения в 2009 году.
Родригес, однако, выбрала путь сближения с Израилем. В конце февраля ее правительство воздержалось от прямого осуждения атак США и Израиля на Иран, призвав к «диалогу» и критикуя ответные действия Ирана. В апреле она направила теплое приветствие еврейской общине Венесуэлы, сигнализируя о готовности к сближению.
Разрушительные землетрясения в июне дали администрации Родригес еще одну возможность продвинуть сближение с Израилем. Венесуэла публично поблагодарила Израиль за отправку спасательной группы, что привело к первым за многие годы контактам на высоком уровне и повысило вероятность восстановления дипломатических отношений.
Эти шаги являются частью продуманной стратегии временного правительства по удержанию власти. Во-первых, Родригес стремится продемонстрировать полное соответствие внешней политике США, чтобы заручиться поддержкой Трампа. Она связалась с союзниками Трампа в регионе, включая Хавьера Милея и Найиба Букеле, и согласилась открыть нефтяной, горнодобывающий и энергетический секторы Венесуэлы.
Во-вторых, она дистанцируется от давних противников Вашингтона, таких как Иран и «Хезболла». После свержения Мадуро Родригес экстрадировала двух предполагаемых пособников «Хезболлы» в Панаму и США.
Третий фактор — внутренняя политика. Главный оппонент Родригес, Мария Корина Мачадо, построила прочный союз с Израилем. Переманив Нетаньяху на свою сторону, Родригес надеется ослабить поддержку Мачадо как на международной арене, так и в Вашингтоне.
Сближение Венесуэлы с Израилем — часть расчетливой стратегии по консолидации власти, ослаблению главного внутреннего противника и успокоению Вашингтона. Однако, выдержит ли эта сделка вес 27 лет антиизраильской риторики, остается неясным.