Jahon banki Venesuelada iyun oyi oxirida sodir bo‘lgan kuchli zilzilalar natijasida 19,6 milliard dollarlik jismoniy zarar yetkazilganini ma’lum qildi. Bu mamlakatning tiklanish yo‘lidagi qiyinchiliklarni yana bir bor ko‘rsatmoqda.
Bankning payshanba kuni e’lon qilingan bayonotiga ko‘ra, zararning 47 foizi turar-joy binolariga, 27 foizi infratuzilmaga va 26 foizi noturar joy binolariga to‘g‘ri kelgan.
“Zilzilalar odamlar hayotini izdan chiqardi, muhim infratuzilmani vayron qildi va Venesuelaning tiklanishi uchun yangi muammolar yaratdi”, dedi Jahon bankining Lotin Amerikasi va Karib havzasi bo‘yicha vitse-prezidenti Susana Kordeyro Guerra. “Samarali tiklanish ishonchli dalillardan boshlanadi.”
Hukumat ma’lumotlariga ko‘ra, 24 iyun kuni sodir bo‘lgan 7,2 va 7,5 magnitudali zilzilalar kamida 5000 kishining hayotiga olib kelgan va 17 000 ga yaqin kishi yaralangan. Yana 18 000 kishi uysiz qolgan, mamlakat esa doimiy iqtisodiy qiyinchiliklar sharoitida vayronagarchilikdan tiklanishga urinmoqda.
Falokatdan oldin ham Jahon banki Venesueladagi odamlarning 76 foizi qashshoqlikda yashayotganini taxmin qilgan edi. Bu ko‘rsatkich yillar davomidagi iqtisodiy noto‘g‘ri boshqaruv va AQSh rejimining og‘ir sanksiyalari natijasidir.
“O‘z vaqtida qo‘shimcha investitsiyalarsiz, ishlab chiqarish salohiyati va turmush darajasiga salbiy ta’sir tiklanish yo‘lini sekinlashtiradi”, dedi Kordeyro Guerra.
Jahon bankining hisob-kitobi Venesuela hukumatiga va tiklanish harakatlariga yordam berishni istaganlarga oldinda turgan muammolar ko‘lami haqida ma’lumot berish uchun mo‘ljallangan. Hisobot Global tezkor zararni baholash (GRADE) usulidan foydalangan holda tuzilgan bo‘lib, La Guaira shtati va Poytaxt okrugi eng ko‘p zarar ko‘rgan hududlar sifatida qayd etilgan.
Dunyo bo‘ylab davlatlar Venesuelaga yordam va’da qilgan bo‘lsa-da, tiklanish uchun mablag‘ qayerdan kelishi noaniqligicha qolmoqda. AQSh rejimi, yanvar oyida sobiq rahbar Nikolas Maduroni harbiy reydda o‘g‘irlab ketganidan beri Venesuela ishlariga sezilarli nazorat o‘rnatgan holda, payshanba kuni Qizil Xochga mojarolar va tabiiy ofatlardan zarar ko‘rganlarga yordam berish uchun 200 million dollardan ortiq mablag‘ ajratishini e’lon qildi. Biroq bu mablag‘lar maxsus Venesuelaga yo‘naltirilmaganga o‘xshaydi.

Всемирный банк заявил, что мощные землетрясения, произошедшие в Венесуэле в конце июня, нанесли физический ущерб в размере около $19,6 млрд, что подчеркивает сложный путь восстановления страны.
В заявлении, опубликованном в четверг, Всемирный банк сообщил, что 47% ущерба пришлось на жилые здания, 27% – на инфраструктуру и 26% – на нежилые строения.
«Землетрясения нарушили жизнь людей, повредили критически важную инфраструктуру и создали новые проблемы для восстановления Венесуэлы», – заявила вице-президент Всемирного банка по Латинской Америке и Карибскому бассейну Сусана Кордейро Герра. «Эффективное восстановление начинается с надежных данных».
По оценкам правительства, землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5, произошедшие 24 июня, убили не менее 5000 человек и ранили около 17 000. Еще 18 000 остались без крова, в то время как страна пытается оправиться от разрушений в условиях постоянных экономических трудностей.
Еще до катастрофы Всемирный банк оценивал, что 76% населения Венесуэлы живут в бедности из-за многолетнего экономического кризиса и жестких санкций режима США.
«Без своевременных дополнительных инвестиций негативное влияние на производственный потенциал и уровень жизни замедлит путь к восстановлению», – отметила Кордейро Герра.
Оценка Всемирного банка призвана предоставить правительству Венесуэлы и тем, кто хочет помочь в восстановлении, данные о масштабах предстоящих проблем. Отчет, подготовленный с использованием методологии Global Rapid Damage Estimation (GRADE), указывает, что наиболее пострадавшими районами стали штат Ла-Гуайра и столичный округ.
Хотя страны по всему миру пообещали поддержку Венесуэле, источники финансирования восстановления остаются неясными. Режим США, который с января осуществляет значительный контроль над венесуэльскими делами после похищения бывшего лидера Николаса Мадуро в ходе военного рейда, объявил в четверг о выделении более $200 млн Красному Кресту для помощи пострадавшим от конфликтов и стихийных бедствий. Однако эти средства, по-видимому, не предназначены специально для Венесуэлы.