AQSh Oliy sudi Donald Trumpning favqulodda tariflarini bekor qilganidan so'ng, Oq uy majburiy mehnat bilan bog'liq inson huquqlari buzilishiga asoslangan boshqa savdo qonuniga murojaat qildi. DW yangi tariflar va ular atrofidagi munozaralarni tushuntiradi.
Trump ma'muriyati payshanba kuni Yevropa Ittifoqi hamda 60 ta iqtisodiyotga nisbatan yangi tariflarni e'lon qildi. Bunga sabab sifatida ularning majburiy mehnat bilan ishlab chiqarilgan tovarlarni import qilishdagi xatti-harakatlari ko'rsatilgan.
AQSh Savdo Vakili (USTR) bayonotida asosiy savdo hamkorlari tekshirilgani va ular zamonaviy qullik orqali ishlab chiqarilgan tovarlarni import qilishni taqiqlashni samarali tatbiq eta olmagani aniqlangani aytilgan.
Yangi tariflar AQSh importining 99 foizdan ortig'ini qamrab oladi va muddati tugaydigan vaqtinchalik 10 foizlik global tarifni o'rnini bosadi. 10 foizlik tarif Argentina, Hindiston, Pokiston va Buyuk Britaniya kabi majburiy mehnat importiga cheklovlar qo'ygan davlatlarga nisbatan qo'llaniladi.
Yevropa Ittifoqi, Tayvan, Yaponiya, Janubiy Koreya va Shveytsariya mahsulotiga qarab 10 yoki 12,5 foiz tarifga duch keladi. Xitoy, Yaqin Sharq, Lotin Amerikasi, Avstraliya, Yangi Zelandiya va Rossiyani o'z ichiga olgan 38 ta davlat 12,5 foizlik yuqori tarifga tortiladi.
Istisnolar qatoriga po'lat, alyuminiy, avtomobillar, fuqaro aviatsiyasi, noyob yer metallari va AQSh-Meksika-Kanada kelishuvi bilan qoplangan tovarlar kiradi. Yangi tariflar 24-iyul juma kuni yarim tunda kuchga kirdi.
USTR ta'kidlashicha, AQSh deyarli bir asr davomida majburiy mehnat bilan ishlab chiqarilgan importni taqiqlab kelgan. Vashingtonga ko'ra, xorijiy ishlab chiqaruvchilar bu amaliyotdan adolatsiz narx ustunligiga ega bo'lib, amerikalik ishchilar majburiy mehnat maoshlari bilan raqobatlasha olmaydi.
Ko'plab tanqidchilar va tahlilchilar bu harakatni AQSh Oliy sudi fevral oyida bekor qilgan Trumpning keng tarif dasturiga qonuniy muqobil sifatida ko'rmoqda. Yangi tariflar 1974 yilgi Savdo qonunining 301-bo'limi asosida joriy etilgan bo'lib, tahlilchilarning fikricha, sudlar tomonidan bekor qilish qiyinroq.
Xalqaro Mehnat Tashkiloti (ILO) majburiy mehnatni jazo tahdidi ostida va ixtiyoriy roziliksiz bajariladigan ish sifatida belgilaydi. Yevropa Ittifoqida mehnat himoyasi nisbatan kuchli bo'lsa-da, ko'plab import tarkibida boshqa joylarda majburiy mehnat bilan bog'liq xom ashyo yoki qismlar mavjud.
Yevropa Ittifoqining yuqori darajali diplomati Kaya Kallas yangi tariflarga munosabat bildirib, blokning mehnat qonunlarini AQSh bilan solishtirgan. Ba'zi tahlilchilar yangi tariflar Oliy sud qarorining ruhiga mos kelmasligi va e'tirozga uchraishi mumkinligini ta'kidlagan.
Jahon Savdo Tashkilotining sobiq bosh direktori o'rinbosari Alan Vulf bu tariflar prezident vakolatini suiiste'mol qilishning yana bir namunasi ekanligini yozgan. Boshqalar esa Trump majburiy mehnat muammosini bahona sifatida ishlatayotganini, chunki rivojlangan iqtisodiyotlardan majburiy mehnat bilan bog'liq import ulushi Xitoy bilan solishtirganda ahamiyatsiz ekanligini ta'kidlagan.
Braziliya tariflarni "asossiz", Avstraliya esa "bema'ni" deb atagan. Ma'muriyat 301-bo'limdan Xitoy va Yevropa Ittifoqini o'z ichiga olgan 16 ta yirik savdo hamkorida ortiqcha ishlab chiqarish quvvati bo'yicha yana bir tekshirish uchun foydalanmoqda. Savdo bo'yicha mutaxassislar bu qo'shimcha tariflarga olib kelishi mumkinligini kutmoqda.

После того, как Верховный суд США отменил чрезвычайные пошлины Дональда Трампа, Белый дом обратился к другому торговому закону, связанному с предполагаемыми нарушениями прав человека. DW объясняет новые пошлины и дебаты вокруг них.
Администрация Трампа в четверг объявила о новых пошлинах на 60 экономик, включая Европейский союз, ссылаясь на их обращение с импортными товарами, произведенными с использованием принудительного труда.
В заявлении торговый представитель США (USTR) сообщил, что были расследованы основные торговые партнеры, и установлено, что они не ввели и не обеспечили эффективное соблюдение запрета на импорт товаров, произведенных с использованием современного рабства.
Пошлины охватывают более 99% импорта США и заменяют временный глобальный 10-процентный тариф, срок действия которого истекал. 10-процентная пошлина будет применяться к таким странам, как Аргентина, Индия, Пакистан и Великобритания, которые приняли или обязались ввести ограничения на импорт принудительного труда.
ЕС, Тайвань, Япония, Южная Корея и Швейцария столкнутся с пошлинами в размере 10% или 12,5% в зависимости от продукта. Товары из 38 других стран будут облагаться более высокой пошлиной в 12,5%, включая Китай, большую часть Ближнего Востока, Латинскую Америку, Австралию, Новую Зеландию и Россию.
Исключения включают сталь, алюминий, автомобили, гражданские самолеты, редкоземельные минералы и товары, подпадающие под соглашение США-Мексика-Канада. Новые пошлины вступили в силу сразу после полуночи по восточному времени в пятницу, 24 июля.
USTR отметил, что США запрещают импорт, произведенный с использованием принудительного труда, уже почти столетие. Вашингтон утверждает, что иностранные производители получают несправедливое ценовое преимущество от этой практики, и американские рабочие не могут конкурировать с зарплатами принудительного труда.
Многие критики и аналитики рассматривают этот шаг как юридический обходной путь для широкой тарифной программы Трампа, объявленной 2 апреля 2025 года, которую Верховный суд отменил в феврале. Новые пошлины введены в соответствии с разделом 301 Закона о торговле 1974 года, который, по мнению аналитиков, будет сложнее отменить в судах.
Международная организация труда (МОТ) определяет принудительный труд как работу, выполняемую под угрозой наказания и без добровольного согласия. Хотя защита труда в ЕС относительно сильна, многие импортные товары содержат сырье или компоненты, связанные с принудительным трудом в других странах.
Реагируя на новые пошлины, верховный дипломат ЕС Кая Каллас сравнила трудовое законодательство блока с американским. Некоторые аналитики утверждали, что новые пошлины не соответствуют духу решения Верховного суда и могут быть оспорены.
Бывший заместитель генерального директора ВТО Алан Вольф написал, что эти пошлины представляют собой еще один случай превышения президентских полномочий. Другие заявили, что Трамп использует проблему принудительного труда как предлог, поскольку доля импорта, связанного с принудительным трудом из большинства развитых экономик, ничтожна по сравнению с Китаем.
Бразилия назвала пошлины "неоправданными", а Австралия - "абсурдными". Администрация уже использует раздел 301 для другого расследования избыточных производственных мощностей в 16 крупных торговых партнерах, включая Китай и ЕС. Эксперты ожидают, что это может привести к дополнительным пошлинам.